Niezapłacony podatek od nieruchomości a koszty uzyskania przychodu
REKLAMA
REKLAMA
Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt firmowy
Podatek od nieruchomości jest kosztem podatkowym (a contrarioart. 16 ust. 1 pkt 15 u.p.d.o.p.), a odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych nie będą kosztem uzyskania przychodów (expressis verbisart. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p.). Podatek od nieruchomości podatnik jest obowiązany uiszczać z mocy prawa w związku z posiadanym majątkiem (nieruchomością). Stanowi on element kosztów stałych funkcjonowania spółki, dotyczy bowiem całokształtu jej działalności, nie jest zatem kosztem bezpośrednim, lecz kosztem związanym z funkcjonowaniem spółki, mającym na celu utrzymanie (zachowanie) źródła przychodów. Podatek od nieruchomości jest ponoszony niezależnie od tego, czy prowadzona jest działalność, czy też nie. Niewątpliwie wydatki z tytułu podatku od nieruchomości dotyczą składników majątku, które służą uzyskiwaniu przychodów.
REKLAMA
Wśród organów podatkowych dominuje teza o zaliczeniu podatku od nieruchomości do kosztów pośrednich (Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim - postanowienie z 22 sierpnia 2007 r., sygn. US.I/1.423/3/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Warszawie, postanowienie z 22 czerwca 2007 r., sygn. 1471/DPR/423-50/07/AB albo Urząd Skarbowy w Oświęcimiu - postanowienie z 12 marca 2007 r., sygn. PDP/423-14/06).
W kwestii daty zaliczenia do kosztów podatkowych zaległego podatku od nieruchomości z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, iż w sytuacji gdy ten zaległy podatek od nieruchomości został faktycznie zapłacony w roku następnym, to jako koszt powinien być rozpoznany w tym następnym roku podatkowym (pismo z 3 marca 2006 r., znak PB 3-IP-8213-21/06-181).
Argumentacja we wszystkich tych przypadkach jest analogiczna, że w przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc których nie można przypisać do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznać w roku ich poniesienia.
W 2007 r. rozliczany w dacie poniesienia podatek od nieruchomości powinien być kosztem podatkowym w dniu jego ujęcia (zaksięgowania) jako koszt w prowadzonych przez spółkę księgach rachunkowych. Obecnie nie ma natomiast znaczenia, czy koszt ten zostanie za dany okres faktycznie uiszczony (zapłacony), czy też nie. W takiej sytuacji uzasadnione jest uznanie przez firmę poniesionego wydatku za koszt podatkowy w dacie jego ujęcia w księgach rachunkowych, bez konieczności dokonywania korekty zeznania.
Mirosław Dawidziuk
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 4e, art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat