reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy prowizja może być kosztem

Czy prowizja może być kosztem

Czy prowizja wstępna od udzielonego kredytu obrotowego może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?


Ewa Żórawska

starszy konsultant w KPT Podatki

Tak

Prowizja ta będzie kosztem uzyskania przychodów.

Należy przypomnieć, że kredyt obrotowy jest kredytem przeznaczonym m.in. na finansowanie bieżącej działalności oraz na poprawę płynności finansowej. Podatnik chcący zaciągnąć taki kredyt musi się liczyć z koniecznością poniesienia wydatku w postaci wstępnej prowizji bankowej.

W świetle znowelizowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie), są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zapłata prowizji wstępnej jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy kredytu obrotowego, zaś kredyt obrotowy przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej (jego wykorzystanie przyczynia się bezpośrednio do generowania przychodów podatkowych), nie ulega wątpliwości, że prowizja wstępna stanowi koszt podatkowy dla podatnika zaciągającego kredyt obrotowy.

W tym miejscu jednak należy podkreślić, że choć wydatek z tytułu prowizji wstępnej wiąże się z całokształtem działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika i uzyskiwaniem przez niego przychodów podatkowych, takiego wydatku nie można powiązać z żadnym konkretnym przychodem podatkowym osiąganym przez podatnika. W związku z powyższym uznać należy, że prowizja wstępna stanowi tzw. koszt pośredni, który powinien zostać rozliczony w wyniku podatkowym z chwilą jego poniesienia.

Znowelizowane od 1 stycznia 2007 r. przepisy podatkowe przewidują, że jeżeli koszty (pośrednie) dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Wskazać należy, że prowizja wstępna jest jedynie opłatą administracyjną za udostępnienie podatnikowi finansowania jego działalności w przyszłości - w przeciwieństwie do odsetek płaconych za faktyczne korzystanie z kapitału banku, prowizja uiszczana jest za cały okres potencjalnego finansowania, nawet jeśli okres ten uległ zmianie.

Zatem w opisywanych okolicznościach, z uwagi na fakt, że podatnicy nie są w stanie określić, ile będzie trwać okres, którego dotyczy koszt pośredni w postaci prowizji bankowej (okres umowy kredytu), a więc nie mają możliwości rozliczenia takiego kosztu proporcjonalnie do czasu trwania umowy kredytowej, wydatek taki powinien zasilić koszty podatkowe z chwilą zapłaty prowizji bankowej.

(AT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

• Art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama