Kiedy zaliczyć do kosztów podatek od umowy o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Należność wypłacona z tytułu wykonania umowy o dzieło jest kosztem uzyskania przychodów w dacie jej wypłaty (czyli w tym przypadku w październiku) w wartości brutto.
UZASADNIENIE
Podatnik wypłacający należności z tytułu umowy o dzieło zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość tej należności w kwocie brutto, a zatem w kwocie zawierającej w sobie zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczenie do kosztów odbywa się w dacie wypłaty tej należności.
Trzeba pamiętać o tym, że osoba dokonująca wypłaty jest tylko pośrednikiem w przekazaniu zaliczki na podatek od umowy o dzieło na rzecz urzędu skarbowego. Natomiast osobą, której ten obowiązek dotyczy w wymiarze finansowym, tj. obciąża jego koszty, jest podatnik. To on jest zobowiązany do „podzielenia się” z fiskusem należną mu zapłatą z tytułu umowy o dzieło. To podatnik (wykonawca dzieła) musi liczyć się z tym, że w wartości przysługującego mu wynagrodzenia zawarty jest należny od tego wynagrodzenia podatek. Podatnik otrzymuje więc o tyle mniej należnej mu zapłaty. W związku z tym, że należność otrzymuje od określonego podmiotu, który pełni rolę płatnika (w praktyce pośrednika, który przekazuje należny podatek do urzędu skarbowego), nie musi sam odprowadzać podatku od otrzymanego wynagrodzenia, tylko robi to za niego płatnik.
W dacie wypłaty należności płatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość brutto tego wynagrodzenia. Bez znaczenia natomiast jest to, kiedy odprowadzi na rzecz urzędu skarbowego zaliczkę na podatek pobraną od podatnika przed wypłatą wynagrodzenia.
• art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat