| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy zaliczyć do kosztów podatek od umowy o dzieło

Kiedy zaliczyć do kosztów podatek od umowy o dzieło

We wrześniu zarachowano umowę o dzieło w wysokości 1000 zł brutto, koszty uzyskania przychodów 20%, podatek dochodowy od osób fizycznych - 152 zł. Umowa o dzieło została wypłacona w październiku w kwocie 848 zł. Podatek dochodowy w wysokości 152 zł odprowadzono do US w listopadzie. Kiedy podatek dochodowy od osób fizycznych od umowy o dzieło stanie się kosztem uzyskania przychodów - w październiku (wypłata netto umowy o dzieło) czy w listopadzie?


RADA

Należność wypłacona z tytułu wykonania umowy o dzieło jest kosztem uzyskania przychodów w dacie jej wypłaty (czyli w tym przypadku w październiku) w wartości brutto.

UZASADNIENIE

Podatnik wypłacający należności z tytułu umowy o dzieło zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość tej należności w kwocie brutto, a zatem w kwocie zawierającej w sobie zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczenie do kosztów odbywa się w dacie wypłaty tej należności.

Trzeba pamiętać o tym, że osoba dokonująca wypłaty jest tylko pośrednikiem w przekazaniu zaliczki na podatek od umowy o dzieło na rzecz urzędu skarbowego. Natomiast osobą, której ten obowiązek dotyczy w wymiarze finansowym, tj. obciąża jego koszty, jest podatnik. To on jest zobowiązany do „podzielenia się” z fiskusem należną mu zapłatą z tytułu umowy o dzieło. To podatnik (wykonawca dzieła) musi liczyć się z tym, że w wartości przysługującego mu wynagrodzenia zawarty jest należny od tego wynagrodzenia podatek. Podatnik otrzymuje więc o tyle mniej należnej mu zapłaty. W związku z tym, że należność otrzymuje od określonego podmiotu, który pełni rolę płatnika (w praktyce pośrednika, który przekazuje należny podatek do urzędu skarbowego), nie musi sam odprowadzać podatku od otrzymanego wynagrodzenia, tylko robi to za niego płatnik.

W dacie wypłaty należności płatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość brutto tego wynagrodzenia. Bez znaczenia natomiast jest to, kiedy odprowadzi na rzecz urzędu skarbowego zaliczkę na podatek pobraną od podatnika przed wypłatą wynagrodzenia.

• art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK