REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć odsetki od wypłaconej z opóźnieniem dywidendy

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka akcyjna nie wypłaciła w 2007 r. dywidendy za 2006 r. uchwalonej przez zgromadzenie wspólników. Dywidenda zostanie wypłacona w lipcu lub sierpniu 2008 r. Jak zakwalifikować odsetki od opóźnienia w wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy będących osobami fizycznymi?

Czy są to przychody:

REKLAMA

Autopromocja

1) z innych źródeł,

2) z kapitałów pieniężnych czy

3) z tytułu odszkodowania dla akcjonariuszy?

RADA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowa kwalifikacja otrzymanych przez akcjonariuszy odsetek to „przychody z innych źródeł”. Od odsetek tych nie należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie stanowisko najczęściej zajmują obecnie organy podatkowe. W rozliczeniu za 2008 r. będą Państwo zobowiązani do wystawienia PIT-8C z wykazaniem wysokości wypłaconych odsetek. Należy jednak pamiętać, że organy podatkowe zajmowały w tej sprawie sprzeczne stanowiska. Szczegóły - w uzasadnieniu. Taki sposób rozliczeń dotyczy wypłaty dywidendy osobom fizycznym zarówno przez spółki akcyjne, jak i spółki z o.o.

UZASADNIENIE

Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, które zostało zbadane przez biegłego rewidenta. Zysk musi być przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom (art. 347 k.s.h.). Na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych zysk należy rozdzielić w stosunku do liczby akcji. Jeżeli spółka - mimo powzięcia uchwały - nie wypłaciła dywidendy, akcjonariuszom przysługuje prawo do odsetek z tytułu opóźnienia wypłaty.

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia. Nawet jeżeli nie poniósł szkody i chociaż opóźnienie byłoby następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 481 Kodeksu cywilnego). Wysokość odsetek mogą Państwo ustalić w dwojaki sposób:

1) może ona wynikać ze statutu spółki lub uchwały zgromadzenia akcjonariuszy,

2) przy braku określenia przed wypłatą dywidendy stopy odsetek - należy przyjąć je w wysokości odsetek ustawowych. Obecnie odsetki ustawowe wynoszą 11,5% (art. 359 § 2 k.c.).

Tabela. Wypłata dywidendy oraz odsetek z tytułu opóźnionej dywidendy - obowiązki spółek akcyjnych i spółek z o.o.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Spółka akcyjna uchwaliła wypłatę dywidendy za 2006 r. w kwocie 4 mln zł. Akcjonariuszami spółki są 4 osoby fizyczne posiadające po 25% akcji każda. Planowany termin wypłaty - maj 2007 r. Spółka wypłaciła dywidendę z rocznym opóźnieniem w maju 2008 r. Odsetki obliczono według stopy 11,5%. Odsetki wyniosły 0,46 mln zł. Spółka pobrała 19% podatku od 4 mln dywidendy (19% z 4 mln zł = 0,76 mln zł). Ostatecznie akcjonariusze otrzymali z tytułu dywidendy 3,24 mln zł (każdy po 0,81 mln zł). Pobranie podatku od wypłaconej dywidendy spółka akcyjna wykaże w rubryce 107 PIT-8AR za 2008 r. W rubrykę tę wpisze 0,76 mln zł pobranego podatku, bez podziału tej kwoty na poszczególnych akcjonariuszy. Od wypłaconych odsetek w kwocie 0,46 mln zł nie pobierze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota ta zostanie wykazana w czterech PIT-8C dla akcjonariuszy złożonych do końca lutego 2009 r.

Czasami spółki akcyjne/spółki z o.o. jako płatnicy popełniają błąd, uznając wypłatę odsetek za odszkodowanie. Cechą odszkodowania jest naprawienie szkody. Natomiast wypłata odsetek ma miejsce niezależnie od tego, czy akcjonariusz/udziałowiec poniósł szkodę. Nie można więc utożsamiać odsetek z odszkodowaniem. Błędem jest też doliczenie przez spółkę kwoty odsetek do wartości dywidendy i opodatkowanie ich przez spółkę jako element dywidendy. Odsetki są bowiem świadczeniem ubocznym w stosunku do długu podstawowego, jakim jest należna dywidenda.

 

W poprzednich latach część organów podatkowych stosowała inną interpretację przepisów. Niektóre urzędy skarbowe uznawały, że odsetki od nieterminowej wypłaty dywidendy należy zaliczać do tego samego źródła przychodu co dywidendę. Przykładem może być pismo z 5 października 2006 r. Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego (sygn. DP3/423-66/06/38059).

Pytanie zadała spółka akcyjna, która miała wypłacić dywidendę rozłożoną na trzy raty. Okresowe problemy finansowe spowodowały, że spółka nie dotrzymała terminów wypłat II i III raty. Akcjonariusze zwrócili się do spółki o wypłatę odsetek z tytułu zwłoki. W grudniu 2005 r. spółka naliczyła i wypłaciła odsetki oraz potrąciła podatek zryczałtowany w wysokości 19% naliczonych odsetek. Spółka przyjęła za podstawę prawną art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pobrany podatek spółka zaewidencjonowała w deklaracji PIT-8A, wpłacając jego kwotę na konto urzędu.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy przekazują (...) kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca płatnika. Przedmiotowe odsetki nie stanowią odrębnego tytułu powstania przychodu i kwalifikowane są do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Roszczenia akcjonariuszy do wypłaty odsetek miały podstawę prawną - uchwałę Walnego Zgromadzenia.

W świetle powyższego właściwym jest zakwalifikowanie przedmiotowych odsetek do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Stanowią one podstawę do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%, deklarując go w deklaracji PIT-8A.

Taka kwalifikacja postępowania jest jednak błędna. Wynika to nie tylko z analizy przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz Kodeksu cywilnego. Również art. 17 updof nie zalicza odsetek za zwłokę w wypłacie dywidendy do przychodów z kapitałów pieniężnych.

Obecnie odsetki od niewypłaconej dywidendy są kwalifikowane jako przychód z innych źródeł (z perspektywy akcjonariusza). Dlatego rekomenduję Państwu, aby odsetki od wypłaconej z opóźnieniem dywidendy uznali za przychody z innych źródeł i nie pobierali zaliczek od wypłaconych akcjonariuszom kwot. Potwierdzeniem takiej kwalifikacji jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 marca 2008 r. (sygn. IPPB2/415-566/07-2/IŚ).

• art. 481 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 557

• art. 15, art. 16 ust. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 17, art. 30a, art. 41, art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Tomasz Król

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA