Czy różnice kursowe są kosztem lub przychodem
REKLAMA
REKLAMA
GRAŻYNA NELIP
REKLAMA
doradca podatkowy, Spółka Doradztwa Podatkowego GRNB - Partner
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Za dzień poniesienia kosztu uważa się w podatku dochodowym dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).
Dodany 1 stycznia 2007 r. art. 15a ustawy o CIT reguluje kwestie związane z podatkowymi różnicami kursowymi. I tak różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między tymi wartościami.
Natomiast z punktu widzenia przepisów ustawy VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje w innym terminie niż w podatku dochodowym i do przeliczenia ma zastosowanie par. 37 rozporządzenia ministra finansów, gdzie kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.
Przyjmując różne kursy waluty do wyliczenia podstawy do podatku dochodowego oraz do VAT nie będą one miały wpływu na wysokość podstawy opodatkowania aż do momentu uregulowania zobowiązania wobec dostawcy lub należności od odbiorcy, bowiem rozrachunki te cały czas wynoszą określoną w walucie kwotę. W praktyce należy przedmiotowe różnice kursowe pomiędzy różnymi wartościami przyjętymi do wyliczeń dla potrzeb dwóch podatków zaksięgować na kontach, przyjmując jako kwotę ostateczną wartość wyliczoną według kursu przyjętego do wyliczenia dla potrzeb podatku dochodowego. Ostateczne rozliczenie podatkowych różnic kursowych nastąpi po faktycznie dokonanej zapłacie i będzie to kwota wynikająca z różnicy pomiędzy kursem przyjętym dla potrzeb podatku dochodowego z chwilą zarachowania przychodu lub kosztu a wartością wynikającą z kursu z dnia zapłaty.
MGM
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 15 ust. 1 i 4e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
• Art. 20 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat