REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja

REKLAMA

REKLAMA

Aby skorzystać z preferencji w podatku u źródła (niższej stawki lub zwolnienia ustawowego), płatnik musi dokonać odpowiedniej weryfikacji. Jednym z warunków, które trzeba zbadać aby dochować należytej staranności jest natomiast status kontrahenta jako rzeczywistego właściciela należności (z ang. beneficial owner).

Kto to jest rzeczywisty właściciel (beneficial owner)?

To podmiot, który spełnia 3 przesłanki – dwie pozytywne, jedną negatywną:

Autopromocja
  1. Otrzymuje należności dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części.
  2. Nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi.
  3. Prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności są uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy czym przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez ten podmiot w zakresie otrzymanej należności.

Dwa pierwsze warunki, choć nie zawsze całkiem proste do zbadania w praktyce, nie budzą raczej dużych kontrowersji. Są one powszechnie akceptowane jako cechy, które powinien posiadać rzeczywisty właściciel należności. Najbardziej problematyczne jest natomiast ostatnie, trzecie kryterium. W doktrynie wskazuje się, że mimo ostatnich zmian jest ono niezgodne z rozumieniem międzynarodowym pojęcia rzeczywistego właściciela. Pomijając ten nieco teoretyczny aspekt, należy podkreślić, że warunkiem jest m.in. posiadanie odpowiedniego tzw. substratu majątkowego i osobowego (technicznej substancji). Chodzi o posiadanie do dyspozycji odpowiedniego personelu, biura, sprzętu itp., pozwalającego na prowadzenie określonej działalności. Wszystko po to, aby się upewnić, że nie mamy do czynienia ze spółką „wydmuszką”, funkcjonującą w danej strukturze tylko po to, aby osiągać korzyści podatkowe.

Problem z praktyką

Przy badaniu statusu danego podmiotu jako rzeczywistego właściciela, problemem jest zastosowanie powyższych warunków i dokonanie oceny na gruncie konkretnego stanu faktycznego. Jaki czas musi upłynąć od otrzymania należności do wypłaty własnej dywidendy do innej spółki z grupy, aby nie uznawać danego podmiotu za pośrednika? Czy podmiot faktycznie samodzielne dysponuje daną należnością, jeżeli musi swoje najważniejsze decyzje biznesowe ustalać z grupą? Czy 5 ludzi wystarczy do obsługi finansowania całej grupy kapitałowej? Tych problemów nie da się raczej rozwiązać poprzez uzyskanie własnej interpretacji indywidualnej. Nie można też badać interpretacji wydanych dla innych podmiotów, bo Ordynacja podatkowa wprost wyłącza możliwość zwrócenia się z wnioskiem o interpretację w zakresie określenia, czy dany kontrahent będzie rzeczywistym właścicielem danej należności.

Jedynym powszechnie dostępnym źródłem wiedzy na temat przesłanek uznania danego podmiotu za rzeczywistego właściciela będą zatem wyroki sądów administracyjnych wydane w odniesieniu do konkretnych decyzji organów podatkowych w postępowaniach kontrolnych lub nadpłatowych. Praktyka ta jednak w Polsce dopiero zaczyna się kształtować.

Na co należy uważać?

Można jednak sformułować pewne wskazówki. Przy badaniu statusu rzeczywistego właściciela, płatnik powinien zachować czujność i zwrócić szczególną uwagę na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • spółki „puste”, czyli takie, które nie mają własnego biura, pracowników ani własnego sprzętu;
  • spółki, które mają pod sobą tylko jeden podmiot, którego są właścicielami,
  • otrzymywane płatności „przepływają” przez dany podmiot (tj. są w krótkim czasie wypłacane dalej w tej samej lub innej formie),
  • podmiot otrzymujący płatność sam nie wnosi żadnej wartości dodanej,
  • mamy podmiot polski, pośredni podmiot unijny i podmiot z kraju trzeciego, który jest np. jednostką dominującą w grupie kapitałowej.

Izabela Ścierska-Kulma, doradca podatkowy, Senior Manager w ENODO Advisors. Specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jest autorką artykułów i publikacji, a także prelegentką na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA