REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja

REKLAMA

REKLAMA

Aby skorzystać z preferencji w podatku u źródła (niższej stawki lub zwolnienia ustawowego), płatnik musi dokonać odpowiedniej weryfikacji. Jednym z warunków, które trzeba zbadać aby dochować należytej staranności jest natomiast status kontrahenta jako rzeczywistego właściciela należności (z ang. beneficial owner).

Kto to jest rzeczywisty właściciel (beneficial owner)?

To podmiot, który spełnia 3 przesłanki – dwie pozytywne, jedną negatywną:

Autopromocja
 1. Otrzymuje należności dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części.
 2. Nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi.
 3. Prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności są uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy czym przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez ten podmiot w zakresie otrzymanej należności.

Dwa pierwsze warunki, choć nie zawsze całkiem proste do zbadania w praktyce, nie budzą raczej dużych kontrowersji. Są one powszechnie akceptowane jako cechy, które powinien posiadać rzeczywisty właściciel należności. Najbardziej problematyczne jest natomiast ostatnie, trzecie kryterium. W doktrynie wskazuje się, że mimo ostatnich zmian jest ono niezgodne z rozumieniem międzynarodowym pojęcia rzeczywistego właściciela. Pomijając ten nieco teoretyczny aspekt, należy podkreślić, że warunkiem jest m.in. posiadanie odpowiedniego tzw. substratu majątkowego i osobowego (technicznej substancji). Chodzi o posiadanie do dyspozycji odpowiedniego personelu, biura, sprzętu itp., pozwalającego na prowadzenie określonej działalności. Wszystko po to, aby się upewnić, że nie mamy do czynienia ze spółką „wydmuszką”, funkcjonującą w danej strukturze tylko po to, aby osiągać korzyści podatkowe.

Problem z praktyką

Przy badaniu statusu danego podmiotu jako rzeczywistego właściciela, problemem jest zastosowanie powyższych warunków i dokonanie oceny na gruncie konkretnego stanu faktycznego. Jaki czas musi upłynąć od otrzymania należności do wypłaty własnej dywidendy do innej spółki z grupy, aby nie uznawać danego podmiotu za pośrednika? Czy podmiot faktycznie samodzielne dysponuje daną należnością, jeżeli musi swoje najważniejsze decyzje biznesowe ustalać z grupą? Czy 5 ludzi wystarczy do obsługi finansowania całej grupy kapitałowej? Tych problemów nie da się raczej rozwiązać poprzez uzyskanie własnej interpretacji indywidualnej. Nie można też badać interpretacji wydanych dla innych podmiotów, bo Ordynacja podatkowa wprost wyłącza możliwość zwrócenia się z wnioskiem o interpretację w zakresie określenia, czy dany kontrahent będzie rzeczywistym właścicielem danej należności.

Jedynym powszechnie dostępnym źródłem wiedzy na temat przesłanek uznania danego podmiotu za rzeczywistego właściciela będą zatem wyroki sądów administracyjnych wydane w odniesieniu do konkretnych decyzji organów podatkowych w postępowaniach kontrolnych lub nadpłatowych. Praktyka ta jednak w Polsce dopiero zaczyna się kształtować.

Na co należy uważać?

Można jednak sformułować pewne wskazówki. Przy badaniu statusu rzeczywistego właściciela, płatnik powinien zachować czujność i zwrócić szczególną uwagę na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • spółki „puste”, czyli takie, które nie mają własnego biura, pracowników ani własnego sprzętu;
 • spółki, które mają pod sobą tylko jeden podmiot, którego są właścicielami,
 • otrzymywane płatności „przepływają” przez dany podmiot (tj. są w krótkim czasie wypłacane dalej w tej samej lub innej formie),
 • podmiot otrzymujący płatność sam nie wnosi żadnej wartości dodanej,
 • mamy podmiot polski, pośredni podmiot unijny i podmiot z kraju trzeciego, który jest np. jednostką dominującą w grupie kapitałowej.

Izabela Ścierska-Kulma, doradca podatkowy, Senior Manager w ENODO Advisors. Specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jest autorką artykułów i publikacji, a także prelegentką na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA