REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?
Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?

REKLAMA

REKLAMA

Od 2019 r. wprowadzono obowiązek należytej staranności przy poborze podatku u źródła (tj. WHT) oraz stosowaniu stawek preferencyjnych lub zwolnień z podatku, wynikających z ustawy lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast od stycznia 2022 r. rozszerzono zakres badania należytej staranności o weryfikację powiązań płatnika z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 updop.

Należyta staranność nie została opisana w szczegółowy sposób w przepisach podatkowych, co może wywoływać spory z organami podatkowymi. Zatem w niniejszym artykule skupimy się na zarówno podstawowych jak i bardziej szczegółowych zagadnieniach.

Autopromocja

Definicja należytej staranności

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 41 ust. 4aa ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należyta staranność zależy od charakteru i skali działalności prowadzonej przez płatnika, a także od powiązań płatnika i podatnika. To oznacza, że przy każdej wypłacie należności należy kierować się określonymi zasadami dla danej grupy kontrahentów, a także rodzaju i wartości należności. Polski Ład wprowadził dodatkowo w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi szczególnie wysoki stopień należytej staranności w porównaniu do podmiotów niepowiązanych. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej przy płatnościach za usługi niematerialne czy przy wypłacie dywidendy na rzecz nierezydenta.

W projekcie objaśnień Ministerstwa Finansów z 2019 r. znajdują się wskazówki dla płatników w zakresie dochowania należytej staranności. Należy do nich m.in.:

 • weryfikacja otrzymanych dokumentów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym (w tym na podstawie informacji dostępnych publicznie),
 • weryfikacja rezydencji podatkowej odbiorcy należności,
 • weryfikacja statusu kontrahenta jako podatnika, który uzyskuje przychód z tytułu otrzymanej należności oraz jej rzeczywistego właściciela, w tym poprzez pryzmat prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez ten podmiot.

Tu należy zwrócić uwagę, że projekt objaśnień dotyczących podatku u źródła nie stanowi wykładni prawnej ze względu na brak jego ostatecznej publikacji. Mimo to organy podatkowe prezentują zawarte w nim stanowisko, dlatego praktyka pozwala na posiłkowanie się nim do celów interpretacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Progi ustawowe w dokumentacji w zakresie należytej staranności

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje progów kwotowych dotyczących pozyskiwania dokumentów przy wypłacie należności. Najlepszym rozwiązaniem dla płatników jest utworzenie wewnętrznej procedury, która obejmie zasady związane z:

 • weryfikacją transakcji pod kątem charakteru wypłacanych należności i obowiązku poboru podatku,
 • weryfikacją warunków zastosowania obniżonej stawki podatku, zwolnień lub niepobierania podatku w oparciu o przepisy szczególne i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. UPO),
 • weryfikacją podmiotu zagranicznego pod kątem rezydencji podatkowej i statusu rzeczywistego właściciela należności,
 • określeniem formy dokumentacji dotyczącej kontrahentów niezbędnej na potrzeby należytej staranności,
 • określeniem osób odpowiedzialnych za proces dopełnienia obowiązku podatku u źródła.

Dokumentacja przy należytej staranności

Dochowanie należytej staranności nakłada na płatnika konieczność pozyskiwania informacji z wielu źródeł, do których dostęp może być niestety bardzo ograniczony lub praktycznie niemożliwy.

Zgodnie z projektem objaśnień możemy wyróżnić następujące rodzaje dokumentów m.in.: certyfikat rezydencji, oświadczenie beneficial owner (tj. rzeczywistego właściciela należności), odpis z rejestru handlowego podmiotu zagranicznego, sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy, dokumenty dotyczące przepływów finansowych pomiędzy spółkami w grupie kapitałowej, dokumentacja cen transferowych, opinia niezależnego audytora lub doradcy podatkowego, informacje z wywiadowni gospodarczych oraz informacje ogólnodostępne o działalności kontrahenta.

Sankcje przy niedopełnieniu obowiązku należytej staranności

W przypadku stwierdzenia przez organy podatkowe braku dochowania należytej staranności i skorzystania z preferencji WHT w niewłaściwy sposób, płatnik może zostać zobligowany do zapłaty całości należnego podatku u źródła wraz z odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych. Oprócz tego, płatnik może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 10% kwoty brutto wypłat, o ile podczas kontroli podatkowej zostaną wykryte nieprawidłowości w procedurze weryfikacji kontrahenta odpowiadającym standardom należytej staranności.

Katarzyna Cieślak, Samodzielna Starsza Księgowa w MDDP Outsourcing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA