REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?
Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?

REKLAMA

REKLAMA

Od 2019 r. wprowadzono obowiązek należytej staranności przy poborze podatku u źródła (tj. WHT) oraz stosowaniu stawek preferencyjnych lub zwolnień z podatku, wynikających z ustawy lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast od stycznia 2022 r. rozszerzono zakres badania należytej staranności o weryfikację powiązań płatnika z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 updop.

Należyta staranność nie została opisana w szczegółowy sposób w przepisach podatkowych, co może wywoływać spory z organami podatkowymi. Zatem w niniejszym artykule skupimy się na zarówno podstawowych jak i bardziej szczegółowych zagadnieniach.

REKLAMA

Autopromocja

Definicja należytej staranności

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 41 ust. 4aa ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należyta staranność zależy od charakteru i skali działalności prowadzonej przez płatnika, a także od powiązań płatnika i podatnika. To oznacza, że przy każdej wypłacie należności należy kierować się określonymi zasadami dla danej grupy kontrahentów, a także rodzaju i wartości należności. Polski Ład wprowadził dodatkowo w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi szczególnie wysoki stopień należytej staranności w porównaniu do podmiotów niepowiązanych. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej przy płatnościach za usługi niematerialne czy przy wypłacie dywidendy na rzecz nierezydenta.

W projekcie objaśnień Ministerstwa Finansów z 2019 r. znajdują się wskazówki dla płatników w zakresie dochowania należytej staranności. Należy do nich m.in.:

  • weryfikacja otrzymanych dokumentów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym (w tym na podstawie informacji dostępnych publicznie),
  • weryfikacja rezydencji podatkowej odbiorcy należności,
  • weryfikacja statusu kontrahenta jako podatnika, który uzyskuje przychód z tytułu otrzymanej należności oraz jej rzeczywistego właściciela, w tym poprzez pryzmat prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez ten podmiot.

Tu należy zwrócić uwagę, że projekt objaśnień dotyczących podatku u źródła nie stanowi wykładni prawnej ze względu na brak jego ostatecznej publikacji. Mimo to organy podatkowe prezentują zawarte w nim stanowisko, dlatego praktyka pozwala na posiłkowanie się nim do celów interpretacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Progi ustawowe w dokumentacji w zakresie należytej staranności

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje progów kwotowych dotyczących pozyskiwania dokumentów przy wypłacie należności. Najlepszym rozwiązaniem dla płatników jest utworzenie wewnętrznej procedury, która obejmie zasady związane z:

  • weryfikacją transakcji pod kątem charakteru wypłacanych należności i obowiązku poboru podatku,
  • weryfikacją warunków zastosowania obniżonej stawki podatku, zwolnień lub niepobierania podatku w oparciu o przepisy szczególne i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. UPO),
  • weryfikacją podmiotu zagranicznego pod kątem rezydencji podatkowej i statusu rzeczywistego właściciela należności,
  • określeniem formy dokumentacji dotyczącej kontrahentów niezbędnej na potrzeby należytej staranności,
  • określeniem osób odpowiedzialnych za proces dopełnienia obowiązku podatku u źródła.

Dokumentacja przy należytej staranności

Dochowanie należytej staranności nakłada na płatnika konieczność pozyskiwania informacji z wielu źródeł, do których dostęp może być niestety bardzo ograniczony lub praktycznie niemożliwy.

Zgodnie z projektem objaśnień możemy wyróżnić następujące rodzaje dokumentów m.in.: certyfikat rezydencji, oświadczenie beneficial owner (tj. rzeczywistego właściciela należności), odpis z rejestru handlowego podmiotu zagranicznego, sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy, dokumenty dotyczące przepływów finansowych pomiędzy spółkami w grupie kapitałowej, dokumentacja cen transferowych, opinia niezależnego audytora lub doradcy podatkowego, informacje z wywiadowni gospodarczych oraz informacje ogólnodostępne o działalności kontrahenta.

Sankcje przy niedopełnieniu obowiązku należytej staranności

W przypadku stwierdzenia przez organy podatkowe braku dochowania należytej staranności i skorzystania z preferencji WHT w niewłaściwy sposób, płatnik może zostać zobligowany do zapłaty całości należnego podatku u źródła wraz z odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych. Oprócz tego, płatnik może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 10% kwoty brutto wypłat, o ile podczas kontroli podatkowej zostaną wykryte nieprawidłowości w procedurze weryfikacji kontrahenta odpowiadającym standardom należytej staranności.

Katarzyna Cieślak, Samodzielna Starsza Księgowa w MDDP Outsourcing

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

REKLAMA

Będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

REKLAMA

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

REKLAMA