REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE chce prześwietlać korporacje międzynarodowe – zmiany w przepisach

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
korporacje międzynarodowe podatek dochodowy
korporacje międzynarodowe podatek dochodowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany dotyczyć będą największych firm ponadnarodowych, na które zostanie nałożony obowiązek publikacji sprawozdania finansowego.

Uszczelnianie podatków na poziomie UE

Wprowadzone zmiany związane są z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

REKLAMA

Autopromocja

Celem nowelizowanych przepisów jest zapewnienie przejrzystości płaconych podatków oraz zaniechanie działań w obszarze unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Do tej pory działania takie miały miejsce m.in. z uwagi na zastosowanie tajemnicy podatkowej oraz skomplikowanych przepisów podatkowych. Przedsiębiorstwa międzynarodowe korzystały z luk w przepisach krajowych i międzynarodowych, co pozwalało na przenoszenie zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Skuteczność systemów podatkowych UE została zakwestionowana, gdyż przedsiębiorstwa międzynarodowe płacą nieproporcjonalnie niskie podatki w porównaniu do małych i średnich przedsiębiorstw.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Nowe regulacje skierowane są do polskich spółek wchodzących w skład międzynarodowych firm, a dokładniej do jednostki dominującej najwyższego szczebla. W przypadku gdy przedsiębiorstwo nie podlega przepisom UE, obowiązek przenosi się na ich średnie i duże jednostki zależne z UE albo oddziały utworzone w UE.

Jednostka dominująca najwyższego szczebla to, zgodnie z Dziennikiem urzędowym UE, jednostka, która sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej najwyższego szczebla.

Przedsiębiorcy ujawnią informację o zapłaconym podatku dochodowym

REKLAMA

Na przedsiębiorców nałożony zostanie obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym. Przedsiębiorca będzie musiał również przygotować sprawozdanie finansowe o podatku dochodowym. Sprawozdanie zawierać ma informacje związane z podatkami w podziale na poszczególne kraje – dane będą ujawniane oddzielnie dla każdego kraju UE, w którym dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek sporządzenia oraz publikacji sprawozdania finansowego z dodatkowymi danymi dotyczyć będzie podmiotu, którego skonsolidowane przychody jednostki dominującej albo samodzielnej przekroczą dla każdego z ostatnich 2 lat obrotowych kwotę 750 mln euro, czyli, jak wskazano w projekcie ustawy, 3,5 mld zł. Na złożenie sprawozdania do KRS oraz jego opublikowanie przedsiębiorca ma 12 miesięcy.

Przedstawianie organom informacji o zapłaconym podatku dochodowym nie jest obce dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Obowiązek ten został na nich nałożony już w 2017 roku, gdy przyjęto pakiet Komisji UE o przeciwdziałaniu unikania podatkowania. Nowe regulacje nie wprowadzą zatem zupełnie nowych obowiązków.

Planowany termin przyjęcia nowelizacji to IV kwartał 2022 r., jednak bardziej prawdopodobnym terminem wdrożenia nowych przepisów wydaje się 2023 rok.

Autorzy: Jagoda Trela – Managing Partner ID Advisory, Sebastian Stefańczyk – Aplikant Radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA