UE chce prześwietlać korporacje międzynarodowe – zmiany w przepisach
REKLAMA
REKLAMA
Uszczelnianie podatków na poziomie UE
Wprowadzone zmiany związane są z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.
REKLAMA
Celem nowelizowanych przepisów jest zapewnienie przejrzystości płaconych podatków oraz zaniechanie działań w obszarze unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Do tej pory działania takie miały miejsce m.in. z uwagi na zastosowanie tajemnicy podatkowej oraz skomplikowanych przepisów podatkowych. Przedsiębiorstwa międzynarodowe korzystały z luk w przepisach krajowych i międzynarodowych, co pozwalało na przenoszenie zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Skuteczność systemów podatkowych UE została zakwestionowana, gdyż przedsiębiorstwa międzynarodowe płacą nieproporcjonalnie niskie podatki w porównaniu do małych i średnich przedsiębiorstw.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
Nowe regulacje skierowane są do polskich spółek wchodzących w skład międzynarodowych firm, a dokładniej do jednostki dominującej najwyższego szczebla. W przypadku gdy przedsiębiorstwo nie podlega przepisom UE, obowiązek przenosi się na ich średnie i duże jednostki zależne z UE albo oddziały utworzone w UE.
Jednostka dominująca najwyższego szczebla to, zgodnie z Dziennikiem urzędowym UE, jednostka, która sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej najwyższego szczebla.
Przedsiębiorcy ujawnią informację o zapłaconym podatku dochodowym
REKLAMA
Na przedsiębiorców nałożony zostanie obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym. Przedsiębiorca będzie musiał również przygotować sprawozdanie finansowe o podatku dochodowym. Sprawozdanie zawierać ma informacje związane z podatkami w podziale na poszczególne kraje – dane będą ujawniane oddzielnie dla każdego kraju UE, w którym dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność.
Obowiązek sporządzenia oraz publikacji sprawozdania finansowego z dodatkowymi danymi dotyczyć będzie podmiotu, którego skonsolidowane przychody jednostki dominującej albo samodzielnej przekroczą dla każdego z ostatnich 2 lat obrotowych kwotę 750 mln euro, czyli, jak wskazano w projekcie ustawy, 3,5 mld zł. Na złożenie sprawozdania do KRS oraz jego opublikowanie przedsiębiorca ma 12 miesięcy.
Przedstawianie organom informacji o zapłaconym podatku dochodowym nie jest obce dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Obowiązek ten został na nich nałożony już w 2017 roku, gdy przyjęto pakiet Komisji UE o przeciwdziałaniu unikania podatkowania. Nowe regulacje nie wprowadzą zatem zupełnie nowych obowiązków.
Planowany termin przyjęcia nowelizacji to IV kwartał 2022 r., jednak bardziej prawdopodobnym terminem wdrożenia nowych przepisów wydaje się 2023 rok.
Autorzy: Jagoda Trela – Managing Partner ID Advisory, Sebastian Stefańczyk – Aplikant Radcowski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat