REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE chce prześwietlać korporacje międzynarodowe – zmiany w przepisach

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
korporacje międzynarodowe podatek dochodowy
korporacje międzynarodowe podatek dochodowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany dotyczyć będą największych firm ponadnarodowych, na które zostanie nałożony obowiązek publikacji sprawozdania finansowego.

Uszczelnianie podatków na poziomie UE

Wprowadzone zmiany związane są z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Autopromocja

Celem nowelizowanych przepisów jest zapewnienie przejrzystości płaconych podatków oraz zaniechanie działań w obszarze unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Do tej pory działania takie miały miejsce m.in. z uwagi na zastosowanie tajemnicy podatkowej oraz skomplikowanych przepisów podatkowych. Przedsiębiorstwa międzynarodowe korzystały z luk w przepisach krajowych i międzynarodowych, co pozwalało na przenoszenie zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Skuteczność systemów podatkowych UE została zakwestionowana, gdyż przedsiębiorstwa międzynarodowe płacą nieproporcjonalnie niskie podatki w porównaniu do małych i średnich przedsiębiorstw.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Nowe regulacje skierowane są do polskich spółek wchodzących w skład międzynarodowych firm, a dokładniej do jednostki dominującej najwyższego szczebla. W przypadku gdy przedsiębiorstwo nie podlega przepisom UE, obowiązek przenosi się na ich średnie i duże jednostki zależne z UE albo oddziały utworzone w UE.

Jednostka dominująca najwyższego szczebla to, zgodnie z Dziennikiem urzędowym UE, jednostka, która sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej najwyższego szczebla.

Przedsiębiorcy ujawnią informację o zapłaconym podatku dochodowym

Na przedsiębiorców nałożony zostanie obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym. Przedsiębiorca będzie musiał również przygotować sprawozdanie finansowe o podatku dochodowym. Sprawozdanie zawierać ma informacje związane z podatkami w podziale na poszczególne kraje – dane będą ujawniane oddzielnie dla każdego kraju UE, w którym dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek sporządzenia oraz publikacji sprawozdania finansowego z dodatkowymi danymi dotyczyć będzie podmiotu, którego skonsolidowane przychody jednostki dominującej albo samodzielnej przekroczą dla każdego z ostatnich 2 lat obrotowych kwotę 750 mln euro, czyli, jak wskazano w projekcie ustawy, 3,5 mld zł. Na złożenie sprawozdania do KRS oraz jego opublikowanie przedsiębiorca ma 12 miesięcy.

Przedstawianie organom informacji o zapłaconym podatku dochodowym nie jest obce dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Obowiązek ten został na nich nałożony już w 2017 roku, gdy przyjęto pakiet Komisji UE o przeciwdziałaniu unikania podatkowania. Nowe regulacje nie wprowadzą zatem zupełnie nowych obowiązków.

Planowany termin przyjęcia nowelizacji to IV kwartał 2022 r., jednak bardziej prawdopodobnym terminem wdrożenia nowych przepisów wydaje się 2023 rok.

Autorzy: Jagoda Trela – Managing Partner ID Advisory, Sebastian Stefańczyk – Aplikant Radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  REKLAMA