Termin złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r., nakazują podatnikom osiągającym dochody z działalności prowadzonej przez zagraniczne spółki kontrolowane złożenie właściwym urzędom skarbowym odrębnego zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej osiągniętego w roku podatkowym.
REKLAMA
Jednak termin na złożenie takiego zeznania został znacznie wydłużony w stosunku do terminu złożenia zeznania przez podatnika z jego działalności prowadzonej w Polsce. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 2a updop (i odpowiednio art. 45 ust. 1aa updof) zeznanie o dochodach zagranicznej spółki kontrolowanej podatnik musi złożyć do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego i w tym terminie wpłacić podatek należny.
Jeśli natomiast podatnik osiąga dochody z więcej niż jednej zagranicznej spółki kontrolowanej, to musi złożyć odrębne zeznanie o dochodach z każdej z tych spółek.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Urzędem skarbowym właściwym do złożenia tego zeznania dla podatników PIT jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium. Natomiast dla podatników CIT właściwym urzędem skarbowym będzie urząd skarbowy według siedziby podatnika.
Obie znowelizowane ustawy o podatkach dochodowych zawierają również delegację dla Ministra Finansów do określenia - w drodze rozporządzenia - wzoru tego zeznania, wraz z objaśnieniami co do sposobu jego wypełniania oraz terminu i miejsca składania, w sposób umożliwiający identyfikację podatnika, zagranicznej spółki kontrolowanej i urzędu skarbowego, do którego jest kierowane zeznanie, oraz poprawne obliczenie podatku przez podatnika.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 27 ust. 2a, art. 28a ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 45 ust. 1aa i ust. 1b, art. 45d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 1 pkt 25 i 26, art. 2 pkt 27 i 28, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
- art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat