reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Termin złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Termin złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uznania ich za zagraniczne spółki kontrolowane. Księgowa poinformowała nas, że będziemy musieli składać osobne zeznania o wysokości dochodu tych spółek. Czy tak faktycznie będzie? Jeśli tak, to w jakim terminie takie zeznanie musi zostać złożone? Nasza spółka ma rok podatkowy zgodny z kalendarzowym i obawiamy się, że do końca marca nie zdążymy uzyskać wszystkich danych niezbędnych do prawidłowego wypełnienia takiego zeznania.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r., na­kazują podatnikom osiągającym dochody z działalności prowadzonej przez zagraniczne spółki kontrolowane złożenie właściwym urzędom skarbowym odrębnego zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kon­trolowanej osiągniętego w roku podatkowym.

Jednak termin na złożenie takiego zeznania został znacznie wydłużony w stosunku do terminu złożenia zezna­nia przez podatnika z jego działalności prowadzonej w Polsce. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 2a updop (i odpo­wiednio art. 45 ust. 1aa updof) zeznanie o dochodach zagranicznej spółki kontrolowanej podatnik musi złożyć do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego i w tym terminie wpłacić podatek należny.

Jeśli natomiast podatnik osiąga dochody z więcej niż jednej zagranicznej spółki kontrolowanej, to musi złożyć odrębne zeznanie o dochodach z każdej z tych spółek.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Urzędem skarbowym właściwym do złożenia tego zeznania dla podatników PIT jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium. Na­tomiast dla podatników CIT właściwym urzędem skarbowym będzie urząd skarbowy według siedziby podatnika.

Obie znowelizowane ustawy o podatkach dochodowych zawierają również delegację dla Ministra Finansów do określenia - w drodze rozporządzenia - wzoru tego zeznania, wraz z objaśnieniami co do sposobu jego wy­pełniania oraz terminu i miejsca składania, w sposób umożliwiający identyfikację podatnika, zagranicznej spółki kontrolowanej i urzędu skarbowego, do którego jest kierowane zeznanie, oraz poprawne obliczenie podatku przez podatnika.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 27 ust. 2a, art. 28a ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 45 ust. 1aa i ust. 1b, art. 45d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 25 i 26, art. 2 pkt 27 i 28, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama