reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Termin dostarczenia fiskusowi rejestru i ewidencji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych

Termin dostarczenia fiskusowi rejestru i ewidencji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uznania ich za zagraniczne spółki kontrolowane, w związku z czym ciążą na nas obowiązki związane z prowadzeniem rejestru tych spółek i ujmowania zdarzeń ich dotyczących w osobnych ewidencjach. Czy w razie kontroli mamy jakiś termin na dostarczenie tych dokumentów organowi podatkowemu?

Tak. Termin na dostarczenie uprawnionym organom rejestru i ewidencji został określony w przepisach obu ustaw o podatkach dochodowych - w art. 24a ust. 14 updop oraz art. 30f ust. 16 updof. Z przepisów tych wy­nika, że na żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany udostępnić, w terminie 7 dni od dnia otrzymania żądania, prowadzone ewidencje i rejestr dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych.

Jeżeli podatnik nie udostępni tych ewidencji lub rejestru albo ustalenie dochodu na podstawie prowadzonych ewidencji nie jest możliwe, dochód określa się w drodze oszacowania, przy uwzględnieniu przedmiotu działalno­ści (transakcji), z której dochód został osiągnięty.

Do określenia dochodu w drodze oszacowania stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Chociaż powyższe przepisy nie wymagają natychmiastowego przedłożenia tej dokumentacji organowi podat­kowemu po sformułowaniu takiego żądania przez ten organ, to jednak ze względu na to, że termin ten jest stosun­kowo krótki, wskazane jest bieżące prowadzenie tego rejestru i terminowe ujmowanie zdarzeń w ewidencjach. Umożliwi to nie tylko terminowe przedłożenie ich organowi podatkowemu na jego żądanie, ale także pozwoli uniknąć zarzutu utrudniania kontroli, który mógłby zostać Państwu postawiony, gdyby ten siedmiodniowy termin nie został przez Państwa dotrzymany.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24a ust. 14 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama