Jak obliczyć podatek u źródła przy zakupie biletów lotniczych
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku uiszczenia należności w zakresie podatku u źródła przez płatnika ze środków własnych, dotychczas prezentowany był pogląd, zgodnie z którym jeżeli kwota wynikająca z dokumentów wyniesie zgodnie z przykładem (cena biletu) 500 PLN, to płatnik od takiej kwoty powinien potrącić podatek wg właściwej stawki podatku „u źródła” (np. 50 PLN, uwzględniając zastosowanie stawki 10%). Takie obliczenie kwoty podatku potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2010 r., w której przedstawił mechanizm wyliczania kwoty należnego podatku u źródła (sygn. ILPB3/423-1028/09-3/GC).
REKLAMA
Obecnie można się jednak spotkać z odmiennym stanowiskiem wskazującym na mechanizm ubruttowienia kwoty wypłaconej nierezydentowi. Zgodnie z tym stanowiskiem otrzymana przez nierezydenta kwota winna być kwotą już po potrąceniu, a zatem powinna być pomniejszona o zryczałtowany podatek dochodowy. Zatem przy założeniu 10% stawki podatku, kwota 500 PLN jest kwotą netto. Kwotą brutto, od której płatnik powinien pobrać podatek to kwota 555,55 PLN, a zatem należny podatek wyniesie wówczas 55,55 PLN.
Stanowisko takie odnaleźć można między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 listopada 2012 r. (sygn. IBPBI/2/423-1036/12/AP).
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Powyższe opiera się na twierdzeniu, iż z tytułu uiszczenia przez płatnika zobowiązania podatkowego ze środków własnych (za podatnika) po stronie podatnika (zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej) powstaje przychód w rozumieniu ustawy o CIT – jako niewątpliwe przysporzenie majątkowe polegające na braku konieczności zapłaty zobowiązana ze środków własnych.
Stanowisko powyższe znajdzie zastosowanie w odniesieniu do należności o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym obowiązki płatnika powstają z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej. Przepis ten – w przeciwieństwie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o CIT – nie wprowadza zakresu przedmiotowego swojego stosowania, lecz zakres podmiotowy. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega każda należność na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.
Zatem każdy przychód (w tym z tytułu nieodpłatnego świadczenia – w związku z uiszczeniem podatku u źródła za kontrahenta) podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła na mocy tego przepisu. W przypadku uiszczenia podatku u źródła we własnym zakresie przez płatnika - Spółkę (bez potrącania podatku od kontrahenta), podstawa opodatkowania powinna podlegać ubruttowieniu zgodnie z przedstawionym przykładem.
Tomasz Musialski, Kierownik Zespołu Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat