| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Obowiązki dokumentacyjne związane z opodatkowaniem w Polsce dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Obowiązki dokumentacyjne związane z opodatkowaniem w Polsce dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada 30% udziałów w zagranicznej spółce mającej siedzibę w kraju zaliczanym do tzw. rajów podatkowych. Księgowa przekazała nam informację, że spółka ta zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, więc będzie konieczne wypełnianie dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych. Na czym polegają te obowiązki?

Rzeczywiście, na podatników, którzy posiadają udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uzna­nia ich za zagraniczne spółki kontrolowane, zostały nałożone dodatkowe obowiązki ewidencyjne. Podatnicy ci muszą przede wszystkim prowadzić specjalny rejestr zagranicznych spółek kontrolowanych, w którym ewiden­cjonowane są takie spółki.

Wpisowi do rejestru podlegają spółki:

 • z siedzibą lub zarządem w krajach zaliczanych do tzw. rajów podatkowych;
 • z siedzibą lub zarządem na terytorium państwa niezaliczanego do tzw. rajów podatkowych, z którym:
  - Polska nie zawarła umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowa­nia, albo
  - Unia Europejska nie zawarła umowy międzynarodowej stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;
 • w której podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce posiada nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach.

Po zakończeniu roku podatkowego, ale nie później niż przed upływem terminu do złożenia zeznania o wysoko­ści dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej osiągniętego w roku podatkowym, polski podatnik jest zobowią­zany do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w zagranicznej spółce kontrolowanej w ewidencji odrębnej od ewidencji rachunkowej, którą prowadzi dla swojej bieżącej działalności. Zdarzenia te powinny być ujmowane w tej osobnej ewidencji w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podatnik ma także obowiązek uwzględnić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i praw­nych informacje niezbędne do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a- -16m updop. Powyższe obowiązki nakłada na podatników CIT art. 24a ust. 13, natomiast na podatników PIT analogiczne obowiązki nałożył art. 30f ust. 15. Biorąc pod uwagę, że zagraniczna spółka, w której Państwa spółka posiada udziały, ma siedzibę w tzw. raju podatkowym, to będziecie Państwo zobowiązani do wypełniania wszyst­kich powyższych obowiązków ewidencyjnych.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 24a ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
 • art. 30f ust. 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
 • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
 • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK