Obowiązki dokumentacyjne związane z opodatkowaniem w Polsce dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych
REKLAMA
REKLAMA
Rzeczywiście, na podatników, którzy posiadają udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uznania ich za zagraniczne spółki kontrolowane, zostały nałożone dodatkowe obowiązki ewidencyjne. Podatnicy ci muszą przede wszystkim prowadzić specjalny rejestr zagranicznych spółek kontrolowanych, w którym ewidencjonowane są takie spółki.
REKLAMA
Wpisowi do rejestru podlegają spółki:
- z siedzibą lub zarządem w krajach zaliczanych do tzw. rajów podatkowych;
- z siedzibą lub zarządem na terytorium państwa niezaliczanego do tzw. rajów podatkowych, z którym:
- Polska nie zawarła umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo
- Unia Europejska nie zawarła umowy międzynarodowej stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych; - w której podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce posiada nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach.
Po zakończeniu roku podatkowego, ale nie później niż przed upływem terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej osiągniętego w roku podatkowym, polski podatnik jest zobowiązany do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w zagranicznej spółce kontrolowanej w ewidencji odrębnej od ewidencji rachunkowej, którą prowadzi dla swojej bieżącej działalności. Zdarzenia te powinny być ujmowane w tej osobnej ewidencji w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Podatnik ma także obowiązek uwzględnić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a- -16m updop. Powyższe obowiązki nakłada na podatników CIT art. 24a ust. 13, natomiast na podatników PIT analogiczne obowiązki nałożył art. 30f ust. 15. Biorąc pod uwagę, że zagraniczna spółka, w której Państwa spółka posiada udziały, ma siedzibę w tzw. raju podatkowym, to będziecie Państwo zobowiązani do wypełniania wszystkich powyższych obowiązków ewidencyjnych.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 24a ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 30f ust. 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
- art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat