reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy wydatki na kwiaty do biura są kosztem

Czy wydatki na kwiaty do biura są kosztem

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza kupić do sekretariatu oraz pomieszczeń biurowych kwiaty doniczkowe. Czy poniesione z tego tytułu wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów

Do kosztów uzyskania przychodów podatnik zaliczy wydatki, które poniósł w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, oprócz wydatków, które ustawodawca uznał za koszty nie stanowiące kosztów podatkowych.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkiego rodzaju wydatki, które można powiązać z uzyskaniem przychodu. Zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu (np. koszty produkcji), jak i wszelkie inne koszty dotyczące całokształtu prowadzonej działalności.

Zakup kwiatów do firmy z zasady będzie stanowił wydatek na wyposażenie biura, a więc będzie to wydatek podobny do zakupu mebli, telefonu, faksu, kserokopiarki, czajnika, szklanek, zasłon albo dywanów. Kwiaty stanowią element wystroju i dekorują firmę, ale również tworzą klimat sprzyjający pracy i wpływają pozytywnie na atmosferę pracy.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Wydatki na zakup kwiatów, które dekorują pomieszczenia firmy możemy zaliczyć w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te będą stanowiły koszty ogólne funkcjonowania firmy i będą związane z wyposażeniem, jak wspomniane meble albo dywany.

Kupując elementy wyposażenia do firmy, w tym kwiatów musimy jednak pamiętać, że zapewnienie dobrego wizerunku prowadzonego przedsiębiorstwa, a za taki należy uznać wystrój firmy, może zostać zakwalifikowane przez organy podatkowe do kosztów reprezentacji. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączają możliwość zaliczenia wydatków na reprezentację do kosztów podatkowych. Oznacza to, że koszty reprezentacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Dlatego kupować należy z umiarem. Najbezpieczniej będzie kupić standardowe, popularne, niewyróżniające się rośliny. Wydatki na takie wyposażenie podatnik zaliczy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Na ten temat wypowiedziała się Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie z 12 grudnia 2003 r. (nr BI/005/0532/03): "(...) wydatki ponoszone przez spółkę na nabycie roślin doniczkowych w celu wystroju swojej siedziby będą zaliczane do wydatków ponoszonych na reprezentacje, jeżeli będą to szczególnie cenne okazy nabywane w celu podkreślenia wytworności i okazałości w sposobie funkcjonowania spółki.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Jeżeli natomiast spółka nabywa ogólnodostępne rośliny doniczkowe, których ustawienie w biurze ma na celu poprawę warunków pracy i zapewnienia większej ilości tlenu, to wydatki te należy traktować jak pozostałe koszty związane z funkcjonowaniem firmy. A w tym przypadku spółka może zaliczyć poniesione z tego tytułu wydatki w całości w ciężar kosztów uzyskania przychodów".

Podstawa prawna
- art. 15 ust. 1 ustawy z dni 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama