reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Franszyza redukcyjna w ramach umów ubezpieczeń majątkowych a koszty uzyskania przychodów

Franszyza redukcyjna w ramach umów ubezpieczeń majątkowych a koszty uzyskania przychodów

Franszyza redukcyjna stanowi określoną w umowie ubezpieczenia kwotę do której Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności i nie pokrywa żadnych kosztów w związku z zaistnieniem zdarzenia ubezpieczeniowego. W tym zakresie odszkodowania, wypłacane przez Ubezpieczyciela są pomniejszane o kwotę ustalonej franszyzy redukcyjnej do wartości której koszty odszkodowania ponosi Ubezpieczony. Powyższa konstrukcja oparta jest na udziale własnym Ubezpieczonego w szkodzie, gdyż franszyza redukcyjna ogranicza wypłacane przez Ubezpieczyciela odszkodowanie do roszczeń przekraczających wartość franszyzy.

W celu prawidłowej kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków obejmujących odszkodowania, niezbędnym pozostaje uwzględnienie z jakiego tytułu one powstają. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT nie stanowią kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu:

  1. wad dostarczonych towarów,
  2. wad wykonanych robót i usług oraz
  3. zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo
  4. zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Na gruncie przywołanego przepisu wskazane w nim tytuły odszkodowań bezwzględnie nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów. Odszkodowanie za szkodę majątkową w części ponoszone przez Ubezpieczonego (do wysokości franszyzy redukcyjnej) nie stanowi żadnego z tytułów objętych wyłączeniem wskazanym powyżej w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Takie odszkodowanie nie powstało bowiem z tytułu: wad dostarczonych towarów, wad wykonanych robót i usług a także zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad czy zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług lecz obejmuje odszkodowanie za szkody majątkowe (powstałe przykładowo w majątku osób trzecich w związku z prowadzoną działalnością).  

Kwalifikacja odszkodowania wypłaconego na rzecz poszkodowanej osoby trzeciej w części ponoszonej bezpośrednio przez Ubezpieczonego (objętych kwotą franszyzy redukcyjnej) jako nie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów po spełnieniu ogólnych przesłanek potrącalności kosztów, regulowanych art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

W celu zakwalifikowania odszkodowań do kosztów uzyskania przychodów, konieczne jest ustalenie, czy odszkodowanie jest racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz wskazują na cel i związek z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy. Związek z prowadzoną działalnością może potwierdzić zawarcie polisy w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi konsekwencjami związanymi ze szkodami majątkowymi powstałymi w trakcie prowadzenia działalności czy przed roszczeniami osób trzecich.

Nie bez znaczenia mogą również pozostać kryteria ekonomiczne i uwzględnione przesłanki racjonalności działania Spółki przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Zawarcie umowy ubezpieczenia z franszyzą redukcyjną można bowiem dodatkowo uzasadniać zarówno chęcią ograniczenia negatywnych konsekwencji finansowych dla Spółki w związku z wystąpieniem szkody ale również racjonalność działania Spółki  zmierzającą do minimalizacji kosztów ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Można bowiem wskazać, iż w zamian za ponoszenie finalnego ciężaru kosztów z tytułu roszczeń (ustalenia kwoty franszyzy redukcyjnej), Spółka mogła uzyskać korzystniejsze warunki w ramach umowy ubezpieczenia (przykładowo niższą składkę) aniżeli w sytuacji, gdyby Polisa miała pokrywać całokształt roszczeń z wszystkich negatywnych zdarzeń (np. nie zawierałaby kwoty franszyzy redukcyjnej). Powyższe uzasadnia interes gospodarczy Spółki.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama