| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wystawienie weksla własnego jako uregulowanie zobowiązania w trybie art. 15b ustawy o CIT

Wystawienie weksla własnego jako uregulowanie zobowiązania w trybie art. 15b ustawy o CIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wystawienie i wręczenie weksla odpowiadającego kwocie zobowiązania stanowi jego uregulowanie w rozumieniu art. 15b ustawy o CIT. Nie ma zatem konieczności korekty kosztów podatkowych. Jest to kolejna interpretacja potwierdzająca to stanowisko.

Wydanie weksla własnego kontrahentowi w celu uregulowania kwoty wynikającej z faktury skutkujące wygaśnięciem zobowiązania wnioskodawcy w stosunku do kontrahenta, stanowi uregulowanie należności w rozumieniu przepisu art. 15b ustawy o CIT. Poprzez wręczenie weksla, pierwotne zobowiązanie wygasa, przez co zostaje uregulowane, a wierzyciel zostaje zaspokojony, tak jakby otrzymał pierwotnie umówione świadczenie.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z 3 czerwca 2015r. (nr IBPBI/2/4510-284/15/KP).

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sprawa dotyczyła spółki, która planowała regulować zobowiązania poprzez wystawianie weksli własnych, którym towarzyszyć może zawieranie porozumień wekslowych. Spółka co do zasady będzie regulować zobowiązania poprzez wystawienie weksli przed upływem terminów powodujących konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, wystawienia weksla już po uprzednim zmniejszeniu kosztów uzyskania przychodów. Płatności mogą być również regulowane przez wnioskodawcę w terminie przekraczającym 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze bądź po ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności danej należności.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała o konsekwencje podatkowe wystawiania i wręczania przez spółkę weksli na rzecz jej kontrahentów (wierzycieli).

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że wystawienie i wręczenie weksli przez spółkę na rzecz kontrahentów stanowić będzie uregulowanie zobowiązania w rozumieniu art. 15b ustawy o CIT.  W konsekwencji, spółka nie będzie mieć obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów (w tym w postaci odpisów amortyzacyjnych) na podstawie art. 15b ustawy o CIT, jeżeli wręczenie weksla nastąpi przed upływem terminów określonych w przepisie. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »