Czy koszty procesowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. 1462-IPPB3.4510.1041.2016.1.DP, koszty procesowe mogą zostać uznane za koszt podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wnioskodawcy interpretacji), która została pozwana przed sądem powszechnym przez jednego ze swoich kontrahentów, wyrok był dla wnioskodawcy niekorzystny. Postępowanie wiązało się dla spółki z koniecznością zapłaty kosztów procesowych. Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów zmniejszających podstawę opodatkowania.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawa nie wskazuje jednoznacznie czy koszty procesowe mogą być uznane za koszt podatkowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zaaprobował stanowisko własne wnioskodawcy (przytoczone poniżej) zgodnie z którym koszty sądowe są wydatkiem poniesionym w celu zachowania źródła przychodu i z tego powodu mogą być uznane za koszt podatkowy:
"Jeżeli dla zachowania(…) źródła przychodu niezbędne jest prowadzenie procesu sądowego, koszty takiego procesu spełniają(...) definicję kosztu uzyskania przychodów. Tocząc spór sądowy Wnioskodawca dążył do udowodnienia prawidłowości rozliczeń z Klientem(…) Będąc stroną sporu Wnioskodawca dążył do zabezpieczenia źródła przychodu(...) Fakt przegrania sporu, nie decyduje o możliwości zakwalifikowania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu(...)"
Ustawy o podatkach dochodowych nie mogą wymienić wszystkich wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodu, taki zabieg legislacyjny byłby nierealny. Każdy przypadek nieokreślony wprost w przepisach musi być oceniany indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czy dany wydatek był racjonalny i gospodarczo uzasadniony w związku z działalnością gospodarczą.
Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat