reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy koszty procesowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Czy koszty procesowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Poniesione przez spółkę koszty procesowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Dotyczy to również przypadku gdy orzeczenie sądu jest dla spółki niekorzystne.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. 1462-IPPB3.4510.1041.2016.1.DP, koszty procesowe mogą zostać uznane za koszt podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wnioskodawcy interpretacji), która została pozwana przed sądem powszechnym przez jednego ze swoich kontrahentów, wyrok był dla wnioskodawcy niekorzystny. Postępowanie wiązało się dla spółki z koniecznością zapłaty kosztów procesowych. Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów zmniejszających podstawę opodatkowania.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawa nie wskazuje jednoznacznie czy koszty procesowe mogą być uznane za koszt podatkowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zaaprobował stanowisko własne wnioskodawcy (przytoczone poniżej) zgodnie z którym koszty sądowe są wydatkiem poniesionym w celu zachowania źródła przychodu i z tego powodu mogą być uznane za koszt podatkowy:

"Jeżeli dla zachowania(…) źródła przychodu niezbędne jest prowadzenie procesu sądowego, koszty takiego procesu spełniają(...) definicję kosztu uzyskania przychodów. Tocząc spór sądowy Wnioskodawca dążył do udowodnienia prawidłowości rozliczeń z Klientem(…) Będąc stroną sporu Wnioskodawca dążył do zabezpieczenia źródła przychodu(...) Fakt przegrania sporu, nie decyduje o możliwości zakwalifikowania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu(...)"

Ustawy o podatkach dochodowych nie mogą wymienić wszystkich wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodu, taki zabieg legislacyjny byłby nierealny. Każdy przypadek nieokreślony wprost w przepisach musi być oceniany indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czy dany wydatek był racjonalny i gospodarczo uzasadniony w związku z działalnością gospodarczą.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Czy koszty procesowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Czy koszty procesowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama