reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Ulga badawczo-rozwojowa - wydatki na umowy cywilnoprawne

Ulga badawczo-rozwojowa - wydatki na umowy cywilnoprawne

Wydatki związane z zawartymi umowami cywilnoprawnymi (zlecenia lub umowami o dzieło) z osobami fizycznymi, w tym również dotyczącymi wykonania ekspertyz, nabycia wyników badań naukowych, nie mogą być zaliczone do „kosztów kwalifikowanych” w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Tym samym nie wejdą one do kalkulacji podstawy ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

(...) do „kosztów kwalifikowanych” można zaliczyć wyłącznie wydatki związane osobami zatrudnionymi w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w ramach stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, czyli pracownikami, do których stosuje się przepisy prawa pracy.

Natomiast do „kosztów kwalifikowanych nie mogą być zaliczone wydatki związane z zawartymi z osobami fizycznymi umowami o dzieło lub umowami zlecenia, gdyż przychody uzyskiwane z tych tytułów przez osoby fizyczne zostały wymienione w cyt. art. 13 ust. 8 lit. a updof, a osoby te nie są pracownikami w rozumieniu przepisów prawa pracy, a wypłacone z tego tytułu należności nie są należnościami, o jakich mowa w art. 12 ust. 1 updof.

Umowy cywilnoprawne dotyczące wykonania ekspertyz, nabycia wyników badań naukowych (zgodnie z ustawą o zasadach finansowania nauki) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mogą być zaliczone do „kosztów kwalifikowanych” na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, wyłącznie w przypadku, gdy ich nabycie następuje od jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268).

(...) Zatem wydatki dotyczące umów cywilnoprawnych dotyczących wykonania ekspertyz, nabycia wyników badań naukowych zawarte z osobami fizycznymi nie mogą zostać uznane za „koszty kwalifikowane”, o których mowa w art. 18d ust. 2 updop.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Reasumując, wydatki poniesione na wynagrodzenia i inne należności związane z zawartymi umowami o prace w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej mogą być zaliczone do „kosztów kwalifikowanych”, natomiast wydatki związane z zawartymi umowami zlecenia lub umowami o dzieło, w tym również dotyczącymi wykonania ekspertyz, nabycia wyników badań naukowych, nie mogą być zaliczone do „kosztów kwalifikowanych” w ramach działalności badawczo rozwojowej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.844.2016.2.KP

Od redakcji:

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest niekorzystne dla podatników. Przypomnijmy, że od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podatnicy mogą odliczyć koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi” (art. 18d ust. 1 updop). Koszty kwalifikowane stanowią m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof (tj. należności z tytułu umów o pracę), oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 2 pkt 1 updop). Jednak odliczeniu nie podlegają wydatki na zatrudnienie osób fizycznych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy-zlecenia czy umowy o dzieło). Wynagrodzenia z tytułu tych umów nie mieszczą się w zakresie kosztów kwalifikowanych. Nie ma przy tym znaczenia, jakie czynności osoby te wykonywały na rzecz korzystającego z ulgi badawczo-rozwojowej. Warto dodać, że omawiana interpretacja znajdzie zastosowanie także w 2017 r. Przepisy podatkowe nie zmieniły się bowiem w tym zakresie, którego dotyczy ta interpretacja.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama