Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład. Zmiany w estońskim CIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Polski Ład. Zmiany w estońskim CIT
Polski Ład. Zmiany w estońskim CIT
www.shutterstock.com
Estoński CIT. Polski Ład przewiduje istotne zmiany w konstrukcji tzw. estońskiego CIT. To reakcja na fiasko dotychczasowych rozwiązań, zbyt skomplikowanych, uciążliwych, a przez to mało atrakcyjnych.

Część barier jednak pozostanie - wskazują eksperci.

Estoński CIT - korekty

Ministerstwo Finansów zakładało rok temu, że kryteria spełni ok. 200 tys. z 219 tys. funkcjonujących spółek kapitałowych. W praktyce na estoński CIT przeszło zaledwie 337 firm.

Już w czerwcu br. resort przedstawił projekt zmian, które mają uatrakcyjnić to rozwiązanie. Informowaliśmy o nich w artykule "Estoński CIT szerzej dostępny" (DGP nr 115/2021). Ostatecznie zostały one włączone do Polskiego Ładu, czyli nowelizacji, która została uchwalona przez Sejm 1 października br., a teraz czeka na rozpatrzenie przez Senat

- Korekty są na tyle znaczące, że diametralnie zmieniamy naszą ocenę tego modelu. Uważamy, że tzw. podatek estoński może stać się bardzo atrakcyjną i w efekcie popularną formułą opodatkowania - mówi Grzegorz Szysz, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Estoński CIT - kto skorzysta?

Zdaniem Natalii Kamińskiej-Kubiak , menedżera i doradcy podatkowego w tej samej firmie, estoński CIT po zmianach może stać się korzystny np. dla deweloperów działających często w formie spółek, np. komandytowych, i zatrudniających pracowników. Ekspertka wskazuje, że spółka estońska może osiągać przychody ze sprzedaży mieszkań, lokali użytkowych i innych nieruchomości. Nie ma ograniczenia w tym zakresie i nie są to przychody pasywne.

Ponadto skoro estoński CIT wykluczy opodatkowanie podatkiem minimalnym, może to być rozwiązanie korzystne również dla firm z branży handlowej, w której rentowność bywa bardzo niska (poniżej 1 proc.).

Alternatywa dla zwolnienia w PSI…

Eksperci Grant Thornton dodają, że estoński CIT może być od 2022 r. alternatywą także dla firm, które chciałyby skorzystać ze zwolnienia z CIT w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).

- Firmy, które rozważały taką możliwość, poważnie się zastanawiają, czy estoński CIT nie będzie lepszym rozwiązaniem - mówi Natalia Kamińska-Kubiak. Tłumaczy, że aby uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego w ramach PSI, należy spełnić określone wymogi inwestycyjne, zapłacić opłatę na rzecz specjalnej strefy ekonomicznej, a później skrupulatnie oddzielać dochody zwolnione objęte decyzją o wsparciu i te, które należy opodatkować.

- Nawet jeśli większość dochodu będzie zwolniona z CIT, to dywidenda na rzecz wspólnika będzie opodatkowana na poziomie 19 proc. Natomiast przy estońskim CIT w zasadzie nie trzeba będzie spełniać żadnego z wymienionych warunków, a łączne opodatkowanie spółki i wspólnika wyniesie (dla małego podatnika) 20 proc. - wyjaśnia Kamińska-Kubiak.

Słowem - jak podsumowuje ekspertka - lepiej zapłacić 1 pkt proc. podatku więcej (20 proc. zamiast 19 proc.), a zaoszczędzić sobie wielu formalności i zmartwień związanych z funkcjonowaniem w Polskiej Strefie Inwestycji.

…i dla indywidualnych przedsiębiorców?

Zdaniem Grzegorza Szysza ryczałt od przychodów spółek może być też atrakcyjną alternatywą dla części przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualne bądź w formie spółki jawnej.

- Trzeba pamiętać, że Polski Ład z jednej strony zwiększa atrakcyjność estońskiego CIT, a równolegle zwiększa znacząco poziom obciążeń dla indywidualnych przedsiębiorców oraz wspólników spółek cywilnych, jawnych i partnerskich - zwraca uwagę ekspert.

Wyjaśnia, że poziom opodatkowania dochodów tych osób (zakładając, że wybiorą one liniowy PIT) wzrośnie z 19 proc. do 23,9 proc. z uwagi na wzrost składki zdrowotnej. W przypadku osób, których dochody przekraczają 1 mln zł rocznie, wzrost będzie aż do prawie 28 proc. (bo od nadwyżki ponad 1 mln zł dochodzi danina solidarnościowa), i to od całości uzyskiwanych dochodów, niezależnie od tego, czy zyski są wypłacane, czy też reinwestowane. - Tymczasem poziom podatków płaconych w ramach ryczałtu od dochodów spółek mieści się w przedziale od 0 proc. do maksymalnie 25 proc., i to dopiero przy wypłacie 100 proc. zysku - zwraca uwagę Grzegorz Szysz.

Sądzi więc, że wzrost składki zdrowotnej i jednoczesne zmiany dotyczące ryczałtu mogą skłonić wielu przedsiębiorców do zmiany formy prowadzenia biznesu. Konieczne byłoby jednak przekształcenie np. w spółkę z o.o., komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Zdaniem Natalii Kamińskiej-Kubiak estoński CIT nawet po zmianach nie będzie alternatywą np. dla freelancerów, bo nawet jeśli prowadziliby oni działalność nie indywidualnie, tylko w formie np. spółki z o.o., to prawdopodobnie nie będą zatrudniać pracowników. A to jeden z wymogów i bariera estońskiego CIT.

- Ryczałt po zmianach nie będzie też opłacał się osobom, które wynajmują nieruchomości w ramach działalności gospodarczej i płacą z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany (stawki 8,5 oraz 12,5 proc.) - mówi ekspertka. Wyjaśnia, że nawet jeśli wynajmujący będą osiągali w ciągu roku powyżej 300 tys. zł przychodu i płacili od 2022 r. składkę zdrowotną ok. 950 zł miesięcznie, to łączne opodatkowanie efektywnie powinno być mimo wszystko niższe niż w ryczałcie estońskim.

Estoński CIT - co się zmieni?

Obecnie estoński CIT to rozwiązanie wyłącznie dla spółek z o.o., akcyjnych i prostej spółki akcyjnej, o rocznych przychodach nieprzekraczających 100 mln zł. Trzeba przy tym spełnić dodatkowe warunki, m.in.:

 • zakaz posiadania udziałów w innych podmiotach,
 • obowiązek zatrudniania co najmniej trzech pracowników,
 • wymóg, aby wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne,
 • wymóg, aby przychody pasywne nie przewyższały przychodów z działalności operacyjnej,
 • wymóg inwestowania.

Sześć stopni opodatkowania

Ponadto estoński CIT zakłada opodatkowanie na kilku poziomach. Z art. 28t ustawy o CIT wynika, że podatnik jest obowiązany do zapłaty:

1) ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat oraz domiaru zobowiązania podatkowego od tych dochodów;

2) ryczałtu od dochodu z tytułu zysku netto oraz domiaru zobowiązania podatkowego od tego dochodu;

3) ryczałtu od dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych oraz domiaru zobowiązania podatkowego od tego dochodu;

4) ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków oraz domiaru zobowiązania podatkowego od tych dochodów;

5) ryczałtu od dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz domiaru zobowiązania podatkowego od tych dochodów;

6) ryczałtu od dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku oraz domiaru zobowiązania podatkowego od tego dochodu (w razie przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego).

Na stopień skomplikowania tego podatku zwracaliśmy uwagę już rok temu w artykule "Estoński CIT, czyli gra wysokiego ryzyka" (DGP nr 228/2020).

Estoński CIT 2022 - mniej wymogów

Polski Ład zakłada, że z estońskiego CIT będą mogły skorzystać nie tylko spółki kapitałowe, ale również komandytowe i komandytowo-akcyjne (o ile wspólnikami będą wyłącznie osoby fizyczne). W związku z tym zmieni się nazwa daniny - z obecnego "ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych" na "ryczałt od dochodów spółek".

Zlikwidowany zostanie limit przychodów 100 mln zł.

- W efekcie usunięto m.in. 5 proc. domiaru nakładanego na podatników w razie przekroczenia tego pułapu przychodów. Skoro limit zostanie zniesiony, to rację bytu straci też domiar z tego tytułu - komentuje Wojciech Kaptur, doradca podatkowy i radca prawny w PragmatIQ.

Nie trzeba też będzie ponosić nakładów inwestycyjnych (uchylony zostanie art. 28g ustawy o CIT).

Ponadto spółki, które będą stosować estoński CIT i u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym 4 mln euro, będą mogły rozliczać VAT kwartalnie. Stracą tę możliwość, jeżeli przekroczą roczny próg sprzedaży 4 mln euro lub prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

- Dodatkowo przejście na ryczałt oznacza, że firma nie będzie objęta nowym minimalnym podatkiem dochodowym (zapisanym w art. 24ca ustawy o CIT) - wskazuje Natalia Kamińska-Kubiak. Zwraca uwagę, że potencjalnie ta nowa danina może objąć podatnika klasycznego CIT bez względu na jego wielkość (np. z branży handlowej).

Wyłączenie ma wynikać z art. 28h ustawy o CIT, gdzie będzie zapisane, że podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek (czyli estońskim CIT) nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych m.in. właśnie w art. 24ca.

Stawki estońskiego CIT

Obniżone zostaną stawki estońskiego podatku. Wyniosą one 10 proc. dla małych podatników CIT i 20 proc. dla pozostałych. Będą one stosowane niezależnie od poziomu inwestycji.

Obecnie mali podatnicy na estońskim CIT płacą 15 proc. lub 10 proc, a więksi - 25 proc. lub 20 proc. CIT. Niższe stawki zależą od wysokości nakładów inwestycyjnych. Jeśli te wyniosą co najmniej 50 proc. w każdym dwuletnim okresie lub 110 proc. w każdym czteroletnim okresie - można zastosować odpowiednio stawki: 10 proc. (mali podatnicy) i 20 proc. (więksi podatnicy).

W razie wypłaty dywidendy wspólnik, który ją otrzymuje, musi zapłacić jeszcze PIT. Standardowa stawka wynosi 19 proc., ale w przypadku estońskiego CIT już dziś obowiązuje mechanizm pozwalający odliczyć podatek zapłacony przez spółkę (CIT) od PIT wspólnika od dywidendy. To powoduje zmniejszenie efektywnego opodatkowania (CIT + PIT).

Po zmianach mechanizm nie tylko zostanie utrzymany, ale zostanie jeszcze dodatkowo wzmocniony (zgodnie z nowym brzmieniem art. 30a ust. 19 ustawy o PIT). W efekcie będzie można odliczyć od PIT wspólnika więcej CIT spółki niż obecnie. Niższa będzie więc efektywna stopa opodatkowania.

Zgodnie z projektem PŁ wspólnik (osoba fizyczna) otrzymujący dywidendę będzie miał prawo obniżyć 19 proc. PIT od dywidendy o 70 proc. lub 90 proc. zapłaconego CIT zależnie od okoliczności (dziś, w zależności od sytuacji, może odjąć: 37 proc., 41 proc., 51 proc. lub 71 proc.).

- To oznacza, że po zmianach, w przypadku dywidendy wypłacanej przez spółkę będącą małym podatnikiem, wspólnik będzie płacił PIT w wysokości 10 proc., a jeśli dywidendę będzie wypłacała spółka większa (inna niż mały podatnik), wspólnik będzie musiał zapłacić PIT w wysokości 5 proc. - wskazuje Grzegorz Szysz.

Jak będą opodatkowane wypłaty z zysku - patrz przykłady.

Opłacalność wyboru estońskiego CIT

Jakie wymogi zostaną

Utrzymane zostaną natomiast wymogi, aby:

 • wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne,
 • spółka nie posiadała udziałów (podobnych praw) w innych spółkach,
 • spółka zatrudniała co najmniej trzech pracowników (wymóg nie będzie dotyczyć start-upów),
 • przychody z działalności operacyjnej były wyższe niż przychody pasywne (np. z wierzytelności, z odsetek, poręczeń, gwarancji),
 • spółka za okres opodatkowania estońskim CIT przygotowywała sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, a nie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

Pozostanie sześć podatków

Nadal w modelu estońskim trzeba będzie płacić podatek nie tylko w związku z wypłatą dywidendy (zysku) na rzecz wspólników, ale również od innych form dystrybucji zysków, a więc od:

 • dochodu z tytułu podzielonego zysku lub przeznaczonego na pokrycie strat,
 • dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,
 • wypłat tzw. ukrytych zysków,
 • wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
 • dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku, gdy spółka będzie się reorganizować (dojdzie do połączenia, podziału, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego).

Nadal więc wejście w estoński CIT może się wiązać z koniecznością zapłaty podatku od zdarzeń, które w ogóle nie kojarzyłyby się z obowiązkiem podatkowym - mówi Wojciech Kaptur. Dlatego radzi, aby kwestie płynności i możliwych wypłat ze spółek zaplanować i uregulować jeszcze przed wyborem ryczałtu od dochodów spółek.

Wojciech Kaptur zwraca też uwagę, że podatek pojawi się w momencie wejścia w system estoński, jeśli wystąpi różnica pomiędzy wartością księgową a podatkową aktywów (jeśli takie występowały i zmniejszyły dochód do opodatkowania). Podatku od różnic przejściowych będzie można jednak uniknąć, jeżeli podatnik będzie funkcjonował w systemie estońskim ponad cztery lata.

Dochód z przekształcenia

- Nadal trzeba też będzie rozliczyć dochód z przekształcenia, który jest należny, jeśli podatnik przekształca się w spółkę np. z o.o. lub prostą spółkę akcyjną i wybiera nową formę opodatkowania od razu po przekształceniu - dodaje Wojciech Kaptur.

Dochód z przekształcenia będzie opodatkowany według stawki 19 proc. i może być płacony w ratach przez okres nie dłuższy niż trzy lata od wejścia w system.

Ekspert zwraca natomiast uwagę, że Polski Ład zmienia koncepcję dochodu od przekształcenia.

Obecnie bowiem dochodem z przekształcenia jest nadwyżka wartości rynkowej składników majątku, ustalonej na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień (art. 7aa ust. 4 ustawy o CIT).

Po zmianach dochodem będzie natomiast: "suma nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień".

- Słowem, podstawą opodatkowania będzie różnica między wartością księgową składników majątku a ich wartością podatkową. Do tej pory kalkulacja dochodu z przekształcenia opierała się na wartości rynkowej - mówi Wojciech Kaptur.

Jego zdaniem zmiana w tym zakresie w znacznym stopniu eliminuje barierę wejścia w estoński system dla przedsiębiorców, którzy dostosują swoją formę prawną - wyjaśnia Kaptur. ©℗

Stawki CIT

Rodzaj podatnika

Klasyczny model

opodatkowania CIT

Estoński CIT

Tak jest

Tak będzie od 2022 r.

CIT

PIT

CIT

PIT

CIT

PIT

Inny niż mały

19 proc.

(od dochodu)

19 proc. (od dywidendy)

25 proc. (wypłaconego zysku netto*)

20 proc. (wypłaconego zysku netto*)

5 proc. (odliczenie 37 proc. lub 51 proc. CIT)**

20 proc. (wypłaconego zysku netto*)

5 proc. (odliczenie 70 proc. CIT)**

Mały

9 proc.

(od dochodu)

19 proc. (od dywidendy)

15 proc. (wypłaconego zysku netto*)

10 proc. (wypłaconego zysku netto*)

10 proc. (odliczenie 41 proc. lub 71 proc. CIT)**

10 proc. (wypłaconego zysku netto*)

10 proc. (odliczenie 90 proc. CIT)**

Uwaga! Obecnie obniżone stawki 20 proc. i 10 proc. można stosować, jeśli nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 50 proc. w każdym dwuletnim okresie lub 110 proc. w każdym czteroletnim okresie

*Podstawą opodatkowania CIT płaconego przez spółkę w ramach ryczałtu mogą być, poza wypłaconym zyskiem netto, jeszcze inne szczególne kategorie.

** Stawka PIT dotyczy opodatkowania dywidend, a nie innych form transferu środków ze spółki. Oprac. Grant Thornton

opinia

System nadal nie będzie prosty ani przejrzysty

Główną wadą obecnego estońskiego CIT jest to, że nie ma w sobie nic z prostoty i przejrzystości. Jest bowiem obwarowany masą dodatkowych obostrzeń. Teoretycznie rozszerzenie katalogu podmiotów mogących wybrać ten model opodatkowania o niektóre spółki osobowe powinno być krokiem w dobrą stronę. W praktyce, w niepewnych gospodarczo czasach, przy galopującej inflacji oraz po COVID-19, przedsiębiorcy boją się jednak podejmować ryzyko np. zagwarantowania zatrudnienia. Zmiany w limicie przychodów są z punktu widzenia większości podatników neutralne, ponieważ i tak był on ustalony na stosunkowo wysokim poziomie.

Niestety wszystkie wprowadzane modyfikacje mają na celu zmianę przepisów, ale nie ich uproszczenie. To stanowi największą barierę dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą opodatkowania.

Współpraca: Katarzyna Jędrzejewska

Etap legislacyjny

Nowelizacja ustawy o PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 506) - czeka na rozpatrzenie przez Senat

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Webinarium: Polski Ład - Zmiany w zakresie VAT + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Polski Ład - Zmiany w zakresie VAT + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Biuro rachunkowe Modrzejewski
  2021-10-14 13:07:27
  Zapraszamy do nas! Oferujemy kompleksowe usługi księgowe dla firm!- Biuro Rachunkowe Modrzejewski tel. 12 376 72 41
  0
QR Code
Księgowość
1 sty 2000
20 paź 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryczałt od przychodów ze sprzedaży żywności a pomoc zleceniobiorcy
Rolniczy handel detaliczny. Czy zatrudniający zleceniobiorcę rolnik może stosować ryczałt od przychodów ze sprzedaży przetwarzanych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, o których mowa w art. 6 ust. 1d oraz art. 9 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Ceny transferowe a COVID-19: TP compliance
Ceny transferowe a COVID-19: TP compliance. W ostatnim artykule z cyklu poświęconego Rekomendacjom FCT podsumowujemy kwestie związane z tzw. TP compliance w odniesieniu do okresu obowiązywania pandemii COVID-19.
Korekta VAT po zakupie przedsiębiorstwa
Rozliczenia VAT. Po zakupie przedsiębiorstwa można korygować rozliczenia VAT zbywcy – tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku NSA I FSK 2240/19.
Stawka 5% VAT na dania gotowe na wynos
Stawka 5% VAT - dania gotowe na wynos. W kolejnych dziewięciu wyrokach z 19 października 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumentację Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i potwierdził, że do dostaw dań gotowych na wynos powinna być stosowana 5 proc. stawka podatku VAT.
Zmiany w ustawie o VAT - wprowadzenie grup VAT
Grupa VAT. W ramach Polskiego Ładu, mającego przynieść szereg istotnych zmian w gospodarce, przede wszystkim dla przedsiębiorców, przewidziana jest zmiana w ustawie o VAT dotycząca wprowadzenia grup VAT. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znaleźć można projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Zagraniczne firmy w Polsce - prawie 2 mld zł zaległości podatkowych
Zagraniczne firmy w Polsce - zaległości podatkowe. Jak wynika z danych KAS, na koniec czerwca br. zaległości podmiotów zagranicznych wobec naszego Skarbu Państwa wyniosły przeszło 1,6 mld zł w przypadku organizacji oraz 307 mln zł dla osób fizycznych. W ciągu pół roku kwoty te zwiększyły się odpowiednio o 14% i 2%, a w porównaniu z końcówką 2019 roku – o ponad 27% i 3,6%. Tylko w pierwszej połowie br. organy egzekucyjne dokonały prawie 25% więcej czynności niż w całym ub.r. W wyniku ostatnio przeprowadzonych działań wyegzekwowano ponad 33,5 mln zł.
Opodatkowania elektrowni wiatrowych - rekompensaty dla gmin
Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
Opodatkowanie nieużytkowanych budynków
Opodatkowanie nieużytkowanych budynków po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. SK 39/19.
Darowizna od rodziców a podatek – warunki zwolnienia, druk, zgłoszenie, tytuł przelewu
Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Trzeba jednak spełnić warunek złożenia w odpowiednim terminie zgłoszenia SD-Z2. A w przypadku darowizny pieniężnej dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przelanie pieniędzy na konto. Jeżeli darowizna została wręczona w formie gotówki albo nie dopełniono warunku złożenia zgłoszenia SD-Z2 – trzeba złożyć zeznanie SD-3, a następnie zapłacić podatek.
Fundusze inwestycyjne - MF pracuje nad projektem ograniczającym goldplating
Fundusze inwestycyjne a goldplating. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ograniczającym zjawisko goldplatingu - poinformował 19 października 2021 r. minister Tadeusz Kościński. W opinii uczestników XV Forum Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) goldplating jest jedną z przeszkód utrudniających funkcjonowanie rynku, tworzenie nowych produktów i przyciąganie inwestorów.
Polski Ład. Ulga podatkowa dla firm wspierających sport i kulturę
Ulga podatkowa dla firm wspierających sport i kulturę. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że przedsiębiorcy zyskają od 2022 roku możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na działalność sportową i kulturalną. Chodzi o tzw. ulgę sponsoringową, która została przewidziana w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu. Ma stanowić zachętę dla przedsiębiorców do współpracy z instytucjami kultury czy klubami sportowymi, a tym ostatnim ułatwić pozyskiwanie dodatkowych środków na działalność.
Unijna lista rajów podatkowych
Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej w dniu 5 października 2021 r. Resort finansów wydał obwieszczenie uzupełniające listę (rajów podatkowych) na gruncie prawa krajowego.
Ukryta dywidenda w Polskim Ładzie
Polski Ład zakłada, że koszty od podmiotów powiązanych nie będą mogły stanowić kosztów podatkowych. Co dokładnie planuje ustawodawca?
Polski Ład. CIT od przerzuconych dochodów
CIT od przerzuconych dochodów. Polski Ład wprowadza nowy podatek w ramach podatku dochodowego od osób prawnych, o którym bardzo mało się mówi, a będzie dodatkowym obciążeniem dla firm. To podatek od przerzucanych dochodów.
Akcyza na piwo - podwyżka o ponad 50 proc.
Akcyza na piwo. W latach 2020–2027 sumaryczny wzrost stawki akcyzy na piwo sięgnie aż 54 proc. To więcej niż na przestrzeni ostatnich 20 lat – wskazuje branża piwowarska.
Podatek od środków transportowych 2022 - stawki minimalne
Podatek od środków transportowych 2022 - stawki minimalne. W 2022 roku będą obowiązywały takie same stawki minimalne podatku od środków transportowych, jak w 2021 roku.
Restrukturyzacja – czym jest i kiedy warto się na nią zdecydować?
Czym jest restrukturyzacja? Jakie są przesłanki i rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego? Na czym polega to postępowanie i czym skutkuje jego otwarcie? Prawne aspekty restrukturyzacji omawia Aneta Frydrych, Aplikant radcowski z Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.
Stawka płatności za zazielenienie za 2021 r.
Stawka płatności za zazielenienie (płatności zielonej) za 2021 r. wynosi 327,26 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.
Spłata cudzych długów a koszty podatkowe
Spłata cudzych długów nie jest podatkowym kosztem – tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Kiedy zatem wydatek może być kosztem uzyskania przychodu?
Złożenie korekty deklaracji może skutkować nałożeniem kary
W ramach projektu Polskiego Ładu nastąpią zmiany w kodeksie karnym skarbowym, które dotyczyć będą pojawienia się nowych przepisów ograniczających możliwość uniknięcia odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Art. 16a ust. 3 k.k.s., który o tym mówi, ma obowiązywać już od 2022 roku i dotyczyć deklaracji podatkowych oraz jednolitego pliku kontrolnego.
Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii a ryczałt w Polsce
Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii a ryczałt w Polsce. Polski rezydent podatkowy, który uzyskuje w 2021 przychody z najmu nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii ma możliwość ich rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w Polsce. Podatek od najmu zapłacony w Wielkiej Brytanii podlega uwzględnieniu (odliczeniu od ryczałtu) przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące oraz wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-28. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 października 2021 r.
Inflacja - kogo dotyka najbardziej
Inflacja - kogo dotyka najbardziej. Emeryci i renciści mniej wydają na paliwo, a za to więcej na jedzenie i zdrowie. To dlatego trochę słabiej odczuwają dziś inflację. Słabiej niż osoby pracujące na etacie czy przedsiębiorcy – sugerują najnowsze dane GUS.
Grupa VAT - nowa instytucja Polskiego Ładu
Polska jako kolejny kraj europejski, w ramach tzw. Polskiego Ładu, wprowadza instytucję Grupy VAT. Przewodnią ideą rozwiązania jest uproszczenie rozliczeń wewnątrz grup podatników i możliwość występowania jako jeden podatnik VAT. W jaki sposób będą działać Grupy VAT i jakie korzyści oferują?
Zwolnienie z VAT towarów i usług dla wojska
Zwolnienie z VAT. Towary dostarczane i usługi świadczone na rzecz sił zbrojnych państw należących do NATO oraz towary importowane przez te siły mają być zwolnione z podatku VAT zakłada projekt noweli ustawy o VAT.
Dopłaty do cen energii elektrycznej - nowy dodatek energetyczny dla najuboższych
W ramach wsparcia najuboższych rząd chce przeznaczyć na dopłaty do prądu w 2022 roku ok. 1,5 mld zł - poinformowało PAP źródło w rządzie. Nowym dodatkiem energetycznym mają być objęte gospodarstwa domowe, których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.