reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Poręczenia w ramach struktury cash-poolingu nie podlegają opodatkowaniu CIT

Poręczenia w ramach struktury cash-poolingu nie podlegają opodatkowaniu CIT

Na gruncie ustawy o CIT, przychód z nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń, nie jest rozpoznawany z tytułu poręczeń wynikających z umowy o cash-pooling.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 marca 2015 r. IBPBI/2/4510-278/15/KP.

Wnioskodawcą była spółka, która przystąpiła do struktury zarządzania płynnością finansową (cash pooling). Pozostałymi stronami umowy były podmioty powiązane oraz  bank. Przedmiotem umowy miały być dokonywane przez bank przeniesienia kapitału uzyskanego w ciągu dnia przez spółki na oddzielne konto prowadzone przez agenta, który będzie rozdysponowywał uzyskane środki na konta poszczególnych spółek pokrywając ich straty. W ten sposób uczestnicy transakcji będą dokonywać między sobą wzajemnych poręczeń. Wynagrodzenie banku będą stanowiły odsetki od różnic pomiędzy wartością przekazywanych odsetek a odsetkami naliczonymi na rachunku agenta.

Na tle powyższego stanu faktycznego spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy poręczenia dokonywane w ramach struktury podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT.

Zdaniem spółki, poręczenia nie stanowią podstawy do rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na gruncie ustawy CIT. Umowa cash-poolingu polega na utworzeniu wspólnego dla spółek powiązanych konta, na które spływają ich dochody. Bank dokonuje rozliczeń wspólnych tak, aby pokryć straty poszczególnych spółek. W momencie wpływu środków na konto spółka nie ma wiedzy, na który podmiot zostaną przekazane wpłacone przez nią środki. Brak skonkretyzowanego podmiotu wyklucza w tym przypadku umowę pożyczki.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Spółka wskazała, że według prawa polskiego umowa cash-poolingu jest umową nienazwaną, w praktyce używaną do minimalizowania kosztów kredytowania spółek powiązanych. Według wnioskodawcy jest to umowa o charakterze wzajemnym, bowiem każda ze spółek ma obowiązek wzajemnego poręczenia w przyszłości. Wszystkie spółki mają wobec siebie zobowiązania związane z całością zawartej umowy. Spółka argumentowała, że nie można oderwać poręczenia od całego zdarzenia gospodarczego.  Wyklucza to zatem opodatkowanie CIT z tytułu przychodu z nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. 

Sylwia Michalska, konsultant w  Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama