REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?

Katarzyna Broniszewska
Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?
Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wobec spółki z o.o. należącej do koncernu, toczy się postępowanie upadłościowe na podstawie regulacji niemieckiego prawa upadłościowego. Przed ogłoszeniem upadłości spółka - matka udzieliła spółce z o.o. pożyczki. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone układem zatwierdzonym przez sąd. Czy w związku z tym umorzenie części pożyczki stanowi przychód, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy?

Do opisanej sytuacji zastosowanie ma art. 12 ust. 4 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z tym artykułem przychodem nie są kwoty stanowiące równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także z tytułu pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań jest związane z:

a)  bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub

b)  postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, lub

c)  realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis VAT

Artykuł jest wyjątkiem od zasady z art. 12 ust.1 pkt 3 lit. a) ustawy, która przewiduje m.in., że przychodami są w szczególności wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań - w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Aby móc uznać, że kwota udzielonej pożyczki nie stanowi przychodu, a więc zastosować art. 12 ust. 4 pkt 8 ustawy, muszą zostać spełnione następujące warunki.

Przychód

Opodatkowaniu podlega dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty. Dochód jest nadwyżką sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągniętą w danym  roku podatkowym (z zastrzeżeniem art. 10 i 11) - art. 7 ust. 2 ustawy.

Jednak dochód musi być trwałym przysporzeniem majątkowym, niezależnie czy uzyskiwanym okresowo, czy też w sposób jednorazowy. Ponadto musi zostać rzeczywiście otrzymany, chociaż w niektórych przypadkach już sama okoliczność, że przysporzenie jest należne może skutkować obowiązkiem zapłaty CIT-u.

Natomiast art. 21 i 22 ustawy zawiera przypadki, kiedy opodatkowaniu podlega przychód. Mimo to, ustawa nie zawiera definicji pojęcia ‘przychodu’. Wskazuje tylko co w szczególności jest przychodem oraz wylicza, które wpływy pieniężne nie są zaliczane do przychodów.

Art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a) ustawy jest jednym z tych artykułów, który wyraźnie określa, że wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), są przychodem.

Natomiast w pkt.4 ust. 8 ten sam przepis wyłącza kwoty stanowiące równowartość umorzonych zobowiązań (w tym także z tytułu pożyczek (kredytów)), z przychodów w rozumieniu przepisów podatkowych - jeżeli zostały spełnione określone warunki. Jednym z tych warunków jest to, aby powyższe zobowiązania dotyczyły postępowania z możliwością zawarcia układu, a nie postępowania zmierzającego tylko do likwidacji.

REKLAMA

Prawo cywilne nie reguluje umorzenia zobowiązania, lecz zwolnienie z długu, czyli wygaśnięcie zobowiązania, które mają ten sam skutek - zmniejszenie bądź wygaśnięcie zobowiązania pieniężnego w wyniku zrzeczenia się takiej należności przez wierzyciela.

Zgodnie z regulacjami prawa cywilnego do zwolnienia z długu nie wystarczy wyłącznie oświadczenie wierzyciela o takim zwolnieniu, lecz konieczne jest jego przyjęcie przez dłużnika (art. 508 k.c.). Brak takiej zgody oznacza, że nie następuje zwolnienie z długu, czyli jednostronne oświadczenie wierzyciela nie powoduje umorzenia wierzytelności, a zatem nie powstaje przychód.Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Komentarz” autorzy A. Mariański, D. Strzelec, M. Wilk.

Układ

Postępowanie upadłościowe może mieć dwie formy. Jedna przewiduje połączenie z likwidacją majątku, druga wiąże się z zawarciem układu.

Postępowanie upadłościowe (do którego odwołuje się art. 12 ust. 4 pkt 8) charakteryzuje się:

- celem postępowania - restrukturyzacja zobowiązań spółki bez stawiania jej w stan likwidacji,

- istnieniem układu, który przyjmowany jest przez zgromadzenie wierzycieli, 

- kontrolą sądu na etapie zawierania oraz wykonywania przyjętego układu.

Zatem jednym z celów układu jest możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji. Celem ustawowego wyłączenia opodatkowania wymienionych w art. 12 ust. 4 pkt 8 przysporzeń jest właśnie wspomożenie restrukturyzacji danego podmiotu (w opisywanym przypadku - spółki).

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 lipca 1995 roku (III CZP 87/95) stwierdził, że Układ jest złożonym aktem prawnym. Składają się na ten akt umowa między dłużnikiem i wierzycielami oraz władcza czynność sądu państwowego w postaci zatwierdzenia układu.

 Zatwierdzenie układu [..] jest istotnym warunkiem jego ważności i skuteczności, gdyż bez zatwierdzenia brak jest obowiązującego układu […]. Specyfika układu polega jednak na tym, że samo porozumienie nie wywiera skutków przewidzianych dla układu. Moc prawną układowi nadaje dopiero orzeczenie sądu.

Układ przyjęty przez wierzycieli, ale nie zatwierdzony przez sąd, nie ma żadnego znaczenia i ani wierzyciele, ani dłużnik nie mogą się na niego powoływać.

Przepisy regulujące czynności związane z układem znajdują się w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.).

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego

Informację o wszczęciu postępowania naprawczego, o ogłoszeniu upadłości z określeniem sposobu prowadzenia postępowania i jego zmianach, o zakończeniu tych postępowań lub o uchyleniu układu, o osobie zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego, zarządcy, zarządcy zagranicznego oraz o osobach powołanych w toku postępowania upadłościowego do reprezentowania upadłego (reprezentant upadłego lub przedstawiciel upadłego) umieszcza się w dziale 6 rejestru przedsiębiorców (art. 44 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 ze zm.)). Wpisy dokonywane są z urzędu.

Zagraniczne postępowanie upadłościowe

Kwestię wszczęcia postępowania upadłościowego w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej reguluje Rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000 z dnia 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego (Dz. Urz. UE. L 2000 Nr 160, str. 1 ze zm.; dalej: Rozporządzenie).

Celem Rozporządzenia nie jest ujednolicenie przepisów państw członkowskich dotyczących postępowań upadłościowych, ale rozwiązanie pojawiających problemów związanych z orzekaniem oraz wzajemnym uznawaniem postępowań upadłościowych.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Rozporządzenie stanowi, że zagraniczne postępowanie upadłościowe, które zostało wszczęte w jednym z państw członkowskich UE podlega uznaniu - z mocy prawa- we wszystkich innych państwach członkowskich (z wyjątkiem Danii). Oznacza to, że sąd państwa uznającego nie musi już wydawać orzeczenia w tym zakresie (art. 16 ust. 1 w zw. z art. 17 ust. 1 Rozporządzenia).

Postępowanie takie w każdym z państw członkowskich toczy się zawsze zgodnie z jego regułami wewnętrznymi.

W tej kwestii wypowiedział się także Sąd Najwyższy w uchwale z 20 stycznia 2010 roku (III CZP 115/09).

Opodatkowanie części pożyczki

W opisywanym przypadku art. 12 ust. 4 pkt 8 lit. b) ustawy o CIT ma zastosowanie. Kwota umorzonej pożyczki nie stanowi przychodu podatkowego Spółki, ponieważ zostały spełnione wymagane warunki.

Zobowiązanie Spółki z o.o. dotyczące umowy pożyczki zostało umorzone wobec Spółki w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Następnie układ został zaakceptowany zarówno prez sąd przez właściwy dla Spółki (jest nim Sąd Rejonowy (Niemcy)) jak i przez wierzycieli Spółki.

Na podstawie przyjętego układu zobowiązania Spółki zostały restrukturyzowane. Spółka zapłaciła także kwoty wynikające z planu upadłościowego i nie została postawiona w stan likwidacji.

Kwoty udzielonych pożyczek nie będą zaliczone się do przychodów, ponieważ umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego lub naprawczego. Czynność ta nie zostanie opodatkowana.

Źródło: interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 września 2011 r. (nr ILPB3/423-643/10/11-S-3/EK).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

Jest projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT, który zakłada między innymi, że małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Najniższa krajowa 2025: 4666 zł brutto (ok. 3510 netto). 30,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rozporządzenie już opublikowane

Rząd dorzucił 40 zł do wcześniej proponowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Płaca minimalna (tzw. najniższa krajowa) w 2025 r. wzrośnie do 4666 zł brutto. Wcześniej rząd na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego proponował 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie w 2025 roku do 30,50 zł. Takie kwoty znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 września 2024 r. - opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 13 września 2024 r., poz. 1362.

Budujesz podjazd (pochylnię) dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź możliwość odliczenia podatkowego

Budowa pochylni (rampy) dla osoby niepełnosprawnej a kwestia podatków. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów poniesionych na budowę pochylni (rampy) dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? Co mówią przepisy ustawy o PIT?

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. Wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej

Fikcyjne faktury są nadal poważnym problemem dla obrotu gospodarczego. Mimo że skarbówka coraz sprawniej walczy z lewymi fakturami i tylko w I półroczu tego roku wykryła ich ponad 140 tys. Okazuje się, że wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ile wynosi składka KRUS na IV kwartał 2024 r.?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) uchwaliła wysokość składek dla rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika. Podała również wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

REKLAMA

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Komunikat PFRON: Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności (3 kluczowe przepisy). Co zrobić by dalej dostawać dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS lub KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA