REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?

Piotr Niewiadomski
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?
Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Dywidenda wywołuje przysporzenie tylko po stronie otrzymującej ją spółki, a nie wypłacającej dywidendę, niezależnie czy jest dokonywana w formie pieniężnej czy niepieniężnej. Forma dywidendy nie może bowiem wpływać na jej charakter prawny i tym samym różnicować sytuacji podatnika.

Powyższe wnioski wynikają z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 7 lipca 2011 r. (I SA/Wr 707/11).

REKLAMA

Autopromocja

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi fizycznej ochrony osób i mienia. Umowa spółki dopuszczała przekazanie dywidendy udziałowcom w dowolnej formie, pieniężnej lub niepieniężnej, w szczególności w postaci akcji.

Na tym tle spółka powzięła wątpliwości w zakresie podatkowych konsekwencji wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. W celu ich wyjaśnienia, zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik zapytał czy przekazanie przez niego akcji, w wykonaniu uchwały zgromadzenia wspólników o przekazaniu dywidendy w formie niepieniężnej, spowoduje powstanie po jego stronie przychodu podatkowego.

Polecamy: Czy zwrot równowartości podatku jest przychodem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki, operacja ta nie będzie skutkowała powstaniem po jej stronie przychodu, gdyż na skutek przeniesienia praw z akcji, jej aktywa w żaden sposób nie ulegną zwiększeniu. Przeciwnie, czynność wypłaty dywidendy w ten sposób doprowadzi do obniżenia aktywów spółki. Co więcej, zdaniem spółki, nie ma wątpliwości, że wypłata dywidendy w formie pieniężnej nie kreuje przychodu podatkowego po stronie wypłacającego, więc różnicowanie sytuacji podatników wypłacających dywidendy w różnych formach byłoby niedopuszczalne.

Czy dywidenda niepieniężna, to to samo co zwolnienie z długu?

Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe, wskazując że przychód występuje nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zwiększenia aktywów podatnika, ale również, gdy nastąpi zmniejszenie się jego zobowiązań (długów).

W ocenie Dyrektora IS, podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w formie niepieniężnej skutkuje powstaniem zobowiązania spółki do zaspokojenia udziałowca o jej wypłatę, którego wykonanie następuje w momencie przekazania akcji, a zatem dochodzi do zwolnienia spółki z długu wobec udziałowca. Tym samym, w spółce powstanie przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia prawa do akcji w ich wysokości rynkowej, a jednocześnie odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do wypłaty.

Polecamy: Przychód i dochód to nie to samo

Nie zgadzając się z tą interpretacją, spółka złożyła skargę do WSA.

Skarga została uwzględniona. Uchylając interpretację, sąd stwierdził, iż utożsamienie skutków podatkowych wypłaty dywidendy ze skutkami zwolnienia z długu jest nieuzasadnione. Ponadto, sąd zwrócił uwagę, iż charakter prawny dywidendy jest taki sam, niezależnie od tego, czy jest ona wypłacana w formie pieniężnej, czy też niepieniężnej.

Wypłata dywidendy skutkuje powstaniem przysporzenia majątkowego wyłącznie po stronie otrzymującego, nie zaś wypłacającego. Nie jest zatem dopuszczalne różnicowanie sytuacji podatnika ze względu na formę dywidendy.

WSA potwierdził stanowisko podatnika

Trudno znaleźć w przepisach uzasadnienie dla interpretacji Dyrektora IS. Wydaje się, iż wypłata dywidendy niepieniężnej nie powinna być traktowana jako zwolnienie z zobowiązania, ponieważ zobowiązanie takie nie istniało przed uchwałą o wypłacie dywidendy.

Zgodnie z wydaną interpretacją organu podatkowego, spółka wypłacająca dywidendę z zysku, który został wcześniej opodatkowany, byłaby zobowiązana do opodatkowania wypłacanej wartości po raz kolejny. Następnie, po stronie udziałowca również powstałby obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania dywidendy.

Polecamy: Co to jest przychód z działalności gospodarczej

REKLAMA

Sama wypłata dywidendy zostałaby zatem opodatkowana podwójnie – zarówno przez wypłacającego, jak i obejmującego. Uwzględniając fakt, iż wypłata dokonywana byłaby z zysku po opodatkowaniu, dochód podatnika zostałby opodatkowany w tej sytuacji aż trzykrotnie przed wypłaceniem go udziałowcowi w formie dywidendy.

WSA we Wrocławiu nie zgodził się jednak z interpretacją organu podatkowego i uchylił ją. Sąd zwrócił uwagę na wielokrotność opodatkowania oraz na fakt, iż interpretacja organu podatkowego prowadziłaby do nieuzasadnionego różnicowania sytuacji podatników dokonujących tej samej czynności prawnej (a więc wypłaty dywidendy), lecz w różnej formie.

Nie powinno zatem budzić wątpliwości, że wypłata dywidendy, niezależnie od tego, w jakiej jest dokonywana formie, nie kreuje zobowiązania podatkowego po stronie wypłacającej spółki. Podobnie wypowiadały się bowiem w analogicznych stanach faktycznych także inne sądy (np. wyrok WSA w Warszawie, sygn. II SA/Wa 374/10).

Piotr Niewiadomski jest doradcą podatkowym, konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA