reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy zwrot równowartości podatku jest przychodem?

Czy zwrot równowartości podatku jest przychodem?

Niekiedy w rozliczeniach między przedsiębiorcami pojawia się konieczność refundacji zapłaconego podatku VAT. Podmiot A płaci do urzędu skarbowego podatek VAT i następnie otrzymuje zwrot tego podatku od podmiotu B. Dla organów podatkowych refundacja przez jedną firmę drugiej firmy podatku VAT jest przychodem.

Przykładem takiej sprawy, którą fiskus wygrał jest wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1277/10). W tej sprawie ostatecznie wypowie się NSA, gdyż korzystny dla fiskusa wyrok WSA podatnik zaskarżył w trybie skargi kasacyjnej.

Spółka kapitałowa wniesie do spółki osobowej wkład. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Z tego tytułu spółka kapitałowa będzie opodatkowana tym podatkiem.

Załóżmy, że wartość rynkowa przedmiotu wkładu wynosi 100 jednostek. Wartość rynkowa z podatkiem VAT będzie wynosić 122 jednostki.

W związku z wniesieniem przez spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej miały zostać zawarte dwie umowy:
1. Umowa będąca podstawą do przejścia aportu w wysokości odpowiadającej wartości netto składników będących przedmiotem wkładu, oraz
2. Umowa dodatkowa pomiędzy spółką kapitałową a spółką osobową, w której strony uzgodnią, że w związku z wniesieniem wkładu, spółka osobowa uiści dodatkowo na rzecz spółki kapitałowej w formie pieniężnej kwotę stanowiącą 22% wartości aportu.

Polecamy:Co to są przychody ze wspólnego źródła

Suma obu wartości zapłaconych na podstawie tych umów będzie równa wartości rynkowej przedmiotu wkładu z podatkiem VAT (tj. 122 jednostki).

Spółka powołała się na art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Stanowisko podatnika było następujące:
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT., co do zasady do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się podatku VAT. W sytuacji Spółki opisanej w niniejszym wniosku, podatek VAT należny na czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie będzie więc stanowił kosztów uzyskania przychodów w Spółce. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT., do przychodów podatkowych nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Konsekwentnie więc, kwota Dodatkowej Płatności równa kwocie VAT wynikającej z faktury dokumentującej wniesienie aportu, zwrócona Spółce przez spółkę osobową (beneficjenta aportu), nie będzie stanowić przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki. Analogicznie, kwota VAT do odliczenia przez spółkę osobową, wynikającego z dokonanej transakcji, nie będzie przychodem podatkowym spółki osobowej, tak jak kwota Dodatkowej Płatności zapłaconej przez spółkę osobową na rzecz Spółki (równa kwocie VAT wynikającej z faktury dokumentującej wniesienie aportu), nie będzie stanowić w Spółce kosztów uzyskania przychodów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama