REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Paulina Sroka
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?
Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki otrzymane w ramach umowy cash poolingu od środków pieniężnych uzyskanych z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, tj. ze sprzedaży wyrobów wymienionych w zezwoleniu strefowym, podlegają zaliczeniu do przychodów strefowych i korzystają ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT.).

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lutego 2011 r., IBPBI/2/423-1630/10/PC.
Sprawa dotyczyła spółki, będącej członkiem grupy kapitałowej. Spółka prowadziła działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE), a dochody z tej działalności, w części objętej zezwoleniem strefowym, podlegały zwolnieniu z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

REKLAMA

Autopromocja

Spółki z grupy zdecydowały o przystąpieniu do umowy cash poolingu, oferowanej przez bank. Polska spółka pełniła rolę uczestnika, zaś agentem (pool leaderem) była spółka włoska. W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychód z tytułu udziału w tej strukturze, pochodzący głównie z odsetek wypłacanych przez pozostałych jej uczestników, będzie podlegał zwolnieniu z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE?

Zdaniem spółki, jeśli przedmiotowe przychody dotyczą podmiotu prowadzącego działalność na terenie strefy, zwolnienie powinno znaleźć zastosowanie. Uzasadniając swoje stanowisko, spółka podała, że jej udział w strukturze cash poolingowej ma charakter pomocniczy w stosunku do działalności prowadzonej na terenie SSE.

Kiedy zapłacimy CIT od przychodów

Ponadto, celem umowy jest lepsze zarządzanie środkami pieniężnymi będącymi w dyspozycji spółki, pozyskanie tańszego niż bankowe finansowania inwestycji oraz bieżącej działalności. Z jednej strony spółka zyskuje zatem finansowanie działalności strefowej, z drugiej zaś korzysta z lepszego sposobu wykorzystania posiadanych środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe, zdaniem spółki, stanowi spełnienie przesłanek pozwalających na zaliczenie przychodów uzyskanych z cash poolingu do przychodów z działalności strefowej, podlegających zwolnieniu z CIT.

Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe, w uzasadnieniu przychylając się do podniesionych przez nią argumentów.

W praktyce – problem z wydzieleniem odsetek dotyczących działalności strefowej

Interpretacja potwierdza, że odsetki otrzymane z tytułu uczestnictwa w systemie kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash pooling) mogą korzystać ze zwolnienia z CIT – jednak tylko, jeśli powstają w związku z działalnością strefową.

REKLAMA

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT., zwolnienie strefowe przysługuje wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w ramach uzyskanego zezwolenia. Uczestnictwo w systemie cash poolingu nie stanowi działalności prowadzonej wprost na podstawie zezwolenia.

Dochody z takiej działalności mają jednak charakter pochodny w stosunku do dochodów z działalności podstawowej. Zdaniem Dyrektora, powinny być zatem kwalifikowane do tej działalności, której dotyczą.

Omawiana interpretacja jest kolejną, która podaje taką ogólną zasadę kwalifikowania przychodów i kosztów odsetek powstających w związku z uczestnictwem w cash poolingu. Dobrze, że organ wychodzi tu poza wąskie podejście i pozwala na kwalifikowanie do działalności strefowej również dochodów, które są z nią związane w sposób pośredni.

Przychód i dochód to nie to samo

Podobne podejście ugruntowało się już również np. w stosunku do odsetek powstających na rachunku bieżącym – a cash pooling może być przecież traktowany jako bardziej efektywna forma zarządzania środkami na rachunku bieżącym.

Zastosowanie takiej interpretacji w praktyce może jednak rodzić szereg problemów natury technicznej. W praktyce rzadko zdarza się, aby podatnik prowadził wyłącznie działalność strefową – zazwyczaj choć w niewielkim stopniu prowadzi również działalność pozastrefową, wykraczającą poza zakres uzyskanego zezwolenia strefowego.

W takim przypadku środki przekazywane do systemu cash poolingu mogą dotyczyć obu rodzajów działalności (szczególnie, że w większości przypadków dla obu typów działalności prowadzony jest wspólny rachunek bankowy). Ponieważ ze zwolnienia z CIT mogą korzystać tylko odsetki powstające w związku z działalnością strefową, pojawia się problem, jak wydzielić tę część przychodów z tytułu odsetek, która dotyczy wyłącznie działalności strefowej. Na ten temat organ się nie wypowiada.

Przychody muszą być alokowane bezpośrednio do danego rodzaju działalności – przepisy nie dopuszczają tu możliwości stosowania kluczy alokacji.

W związku z tym, jednym z możliwych sposobów podziału wydaje się być prowadzenie odrębnych rachunków bankowych dla działalności strefowej i pozastrefowej, i kalkulowanie odsetek dla poszczególnych rachunków oddzielnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA