REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy powstaje przychód z tytułu płatności za towary kartą podarunkową?

Aleksandra Bembnista
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Kiedy powstaje przychód z tytułu płatności za towary kartą podarunkową?
Kiedy powstaje przychód z tytułu płatności za towary kartą podarunkową?

REKLAMA

REKLAMA

Przychód spółki będzie stanowiła kwota wynagrodzenia należnego od jej klientów, a nie sama wartość sprzedanych kart podarunkowych. Powstanie on w dacie realizacji karty tj. w chwili dostawy towaru bądź usługi z formą zapłaty kartą lub - gdy karta nie zostanie zrealizowana: w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął termin jej ważności.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2011 r., IPPB5/423-813/10-3/AS.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność polegającą na sprzedaży artykułów RTV i AGD poprzez sieć sklepów, a także na usługach związanych z dostawą i instalacją sprzętu. W celu możliwości dotarcia do nowych klientów, spółka planowała wprowadzić możliwość zapłaty za towaru tzw. kartą podarunkową (bonem prezentowym). Karty miały być dokumentami na okaziciela, o określonym nominale i terminie ważności, podlegającymi doładowaniom. Jej nabywcami będą mogły być zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Polecamy: Przychód i dochód to nie to samo.

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego - czy w chwili zapłaty za karty podarunkowe oraz za ich doładowanie, czy też w chwili dostawy towaru bądź usługi z formą zapłaty kartą podarunkową?

Karta podarunkowa jak bon towarowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki, karta podarunkowa jest odpowiednikiem bonu towarowego nie będącego towarem ani usługą lecz jedynie dokumentem uprawniającym do ich otrzymania w przyszłości. Zastępuje on zatem środki pieniężne.

W związku z powyższym, nie mieści się on w definicji towaru, prawa majątkowego ani usługi. Przedmiotem opodatkowania będzie dopiero sprzedaż towaru lub usługi w chwili jej realizacji opłaconą kartą podarunkową. Skoro przychód podatkowy winien być rozpoznany w momencie wykonania usługi, wydania towaru, to nie może być rozpoznany powtórnie w momencie otrzymania zapłaty za kartę podarunkową.

Tym samym, zdaniem spółki, otrzymaną zapłatę za kartę należy traktować jako wpłatę na poczet późniejszego wykonania usługi lub wydania towaru. Tego rodzaju przysporzenia są wyłączone z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie zalicza się do przychodów.

Natomiast w sytuacji, gdy w oznaczonym terminie ważności karty podarunkowej klient nie zrealizuje karty, spółka ma obowiązek rozpoznania przychodu w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu ważności karty, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT

Przychód w dacie realizacji karty

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wyjaśnił, że z definicji znaku legitymacyjnego wynika iż przysługuje za nie ekwiwalent pieniężny. Uzasadnia to, zdaniem organu, tezę, że wydanie karty nie jest wydaniem towaru, ani świadczeniem usługi.

Polecamy: Co to są świadczenia częściowo odpłatne?

Powyższe wskazuje jednoznacznie na fakt, iż przy sprzedaży kart podarunkowych podatnik uzyskuje przychód w postaci otrzymanych pieniędzy. Faktu otrzymania zapłaty za sprzedane karty nie zmienia również okoliczność nie skorzystania przez podmiot trzeci z możliwości zrealizowania bonu, a więc wymiany bonu na towar. Przychód ten staje się bowiem definitywnie należny dopiero w momencie realizacji karty podarunkowej lub w momencie upływu terminu jej ważności.

Podsumowując, Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że przychód spółki będzie stanowiła kwota wynagrodzenia należnego od jej klientów, a nie sama wartość sprzedanych kart podarunkowych. Powstanie on w dacie realizacji karty tj. w chwili dostawy towaru bądź usługi z formą zapłaty kartą lub - gdy karta nie zostanie zrealizowana: w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął termin jej ważności.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA