REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi

Piotr Bielicz
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął się kwestią dotyczącą skutków podatkowych darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymanej przez zakład opieki zdrowotnej. Powstała bowiem wątpliwość, czy obdarowany zakład może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy daruje ten sprzęt innej placówce medycznej.

1. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – w części przeznaczonej na ten cel. Zwolnienie to obejmuje także darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymane przez zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y).

Autopromocja

2. ZOZ zachowuje prawo do korzystania z powyższego zwolnienia także wtedy, gdy – w drodze dalszej darowizny – przekazał otrzymany sprzęt podmiotowi trzeciemu. Zasadniczym warunkiem jest to, by przed dokonaniem tej dalszej darowizny, sam ZOZ wykorzystywał otrzymany sprzęt do celów ochrony zdrowia.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Łodzi z 11 lutego 2010 r (sygn. I S.A./Łd 1065/09). 

Darowizna w postaci sprzętu medycznego a dochód u obdarowanego ZOZ-u

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła zakład opieki zdrowotnej (ZOZ). Zakład ten otrzymał sprzęt medyczny w drodze darowizny. Przy składaniu zeznania CIT-8 spółka uznała, że otrzymany sprzęt należy do przychodów zwolnionych z opodatkowania CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawą takiego stanowiska był art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – w części przeznaczonej na ten cel.

Spółka uznała, że skoro prowadzi ZOZ, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, to może skorzystać z powyższego zwolnienia w odniesieniu do otrzymanej darowizny. Podejście to nie było kwestionowane na żadnym etapie późniejszego sporu. Przypominamy jednak, że możliwość korzystania ze zwolnienia uregulowanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, może się wiązać z pewnymi komplikacjami, zwłaszcza gdy ZOZ jest własnością spółki, a więc podmiotu niepublicznego.

Jednakże, istota kontrowersji, która została rozstrzygnięta wzmiankowanym na wstępie wyrokiem z 11 lutego 2010 r. dotyczyła tego, że wkrótce po otrzymaniu darowizny, spółka – również w drodze darowizny – przekazała otrzymany sprzęt podmiotowi trzeciemu. Był to inny, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, powstały na skutek przekształceń własnościowych w służbie zdrowia. 

Wspomniana druga darowizna zrodziła wśród pracowników spółki pytanie, czy – po jej wykonaniu - spółka zachowała prawo do zwolnienia wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Dla wyjaśnienia tej kwestii skierowano wniosek o wydanie pisemnej interpretacji do właściwego dyrektora izby skarbowej. We wniosku tym spółka przedstawiła własne stanowisko, w którym uznała, że prawidłowa jest odpowiedź twierdząca.

Jej zdaniem dla uzyskania prawa do zwolnienia wystarcza fakt, iż sprzęt był wykorzystywany na cele statutowe przed jego przekazaniem nowej placówce. Fakt późniejszego zbycia w drodze darowizny nie mógł sprawić, że zwolnienie zostało utracone.

Wątpliwości dyrektora izby skarbowej

W odpowiedzi na wniosek dyrektor izby skarbowej – działając w imieniu Ministra Finansów – wydał interpretację, w której uznał, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. Główną tezą wydanego rozstrzygnięcia, było stwierdzenie, że dochód w postaci otrzymanego sprzętu medycznego, przekazanego następnie innemu podmiotowi, nie podlega zwolnieniu, ponieważ nie został przeznaczony na działalność statutową podatnika. W konsekwencji, otrzymana darowizna – w części przekazanej innemu podmiotowi – powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym.

Spółka nie zgodziła się z interpretacją i wniosła skargę do WSA w Łodzi. Broniąc swojego stanowiska – wyrażonego we wniosku o interpretację – twierdziła, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, było przeznaczenie przedmiotu darowizny na cele działalności statutowej w zakresie ochrony zdrowia. Warunek ten został spełniony, gdyż ZOZ należący do spółki wykorzystywał otrzymany majątek do takiej właśnie działalności. Przekazanie tego majątku innemu podmiotowi nie miało znaczenia – tym bardziej, że także on był placówką medyczną.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: serwis VAT

Druga darowizna nie miała znaczenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał rację stronie skarżącej.

W pisemnym uzasadnieniu wyroku przypomniano, że skorzystanie ze zwolnienia uregulowanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch przesłanek. Po pierwsze podatnik musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie, po drugie zaś, odpowiednie dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na realizację tej działalności.

Sąd stwierdził, iż przekazanie przez spółkę otrzymanego sprzętu medycznego innemu podmiotowi nie oznacza, że sprzęt ów nie został przeznaczony do realizacji własnych celów statutowych spółki. Warunek ten został bowiem spełniony jeszcze przed tym przekazaniem. Tym samym, jak wynika z pisemnego uzasadnienia wyroku, darowizna dokonana przez spółkę nie miała znaczenia dla prawnej oceny sprawy, niezależnie od tego, czym się jej beneficjent.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 17. 1. Wolne od podatku są:
4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA