Czy darowizna sprzętu medycznego korzysta ze zwolnienia w CIT gdy sprzęt zostanie darowany następnie innemu podmiotowi
REKLAMA
REKLAMA
1. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – w części przeznaczonej na ten cel. Zwolnienie to obejmuje także darowizny w postaci sprzętu medycznego, otrzymane przez zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y).
REKLAMA
2. ZOZ zachowuje prawo do korzystania z powyższego zwolnienia także wtedy, gdy – w drodze dalszej darowizny – przekazał otrzymany sprzęt podmiotowi trzeciemu. Zasadniczym warunkiem jest to, by przed dokonaniem tej dalszej darowizny, sam ZOZ wykorzystywał otrzymany sprzęt do celów ochrony zdrowia.
Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Łodzi z 11 lutego 2010 r (sygn. I S.A./Łd 1065/09).
Darowizna w postaci sprzętu medycznego a dochód u obdarowanego ZOZ-u
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła zakład opieki zdrowotnej (ZOZ). Zakład ten otrzymał sprzęt medyczny w drodze darowizny. Przy składaniu zeznania CIT-8 spółka uznała, że otrzymany sprzęt należy do przychodów zwolnionych z opodatkowania CIT.
Podstawą takiego stanowiska był art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – w części przeznaczonej na ten cel.
Spółka uznała, że skoro prowadzi ZOZ, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, to może skorzystać z powyższego zwolnienia w odniesieniu do otrzymanej darowizny. Podejście to nie było kwestionowane na żadnym etapie późniejszego sporu. Przypominamy jednak, że możliwość korzystania ze zwolnienia uregulowanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, może się wiązać z pewnymi komplikacjami, zwłaszcza gdy ZOZ jest własnością spółki, a więc podmiotu niepublicznego.
REKLAMA
Jednakże, istota kontrowersji, która została rozstrzygnięta wzmiankowanym na wstępie wyrokiem z 11 lutego 2010 r. dotyczyła tego, że wkrótce po otrzymaniu darowizny, spółka – również w drodze darowizny – przekazała otrzymany sprzęt podmiotowi trzeciemu. Był to inny, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, powstały na skutek przekształceń własnościowych w służbie zdrowia.
Wspomniana druga darowizna zrodziła wśród pracowników spółki pytanie, czy – po jej wykonaniu - spółka zachowała prawo do zwolnienia wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Dla wyjaśnienia tej kwestii skierowano wniosek o wydanie pisemnej interpretacji do właściwego dyrektora izby skarbowej. We wniosku tym spółka przedstawiła własne stanowisko, w którym uznała, że prawidłowa jest odpowiedź twierdząca.
Jej zdaniem dla uzyskania prawa do zwolnienia wystarcza fakt, iż sprzęt był wykorzystywany na cele statutowe przed jego przekazaniem nowej placówce. Fakt późniejszego zbycia w drodze darowizny nie mógł sprawić, że zwolnienie zostało utracone.
Wątpliwości dyrektora izby skarbowej
W odpowiedzi na wniosek dyrektor izby skarbowej – działając w imieniu Ministra Finansów – wydał interpretację, w której uznał, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. Główną tezą wydanego rozstrzygnięcia, było stwierdzenie, że dochód w postaci otrzymanego sprzętu medycznego, przekazanego następnie innemu podmiotowi, nie podlega zwolnieniu, ponieważ nie został przeznaczony na działalność statutową podatnika. W konsekwencji, otrzymana darowizna – w części przekazanej innemu podmiotowi – powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym.
Spółka nie zgodziła się z interpretacją i wniosła skargę do WSA w Łodzi. Broniąc swojego stanowiska – wyrażonego we wniosku o interpretację – twierdziła, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, było przeznaczenie przedmiotu darowizny na cele działalności statutowej w zakresie ochrony zdrowia. Warunek ten został spełniony, gdyż ZOZ należący do spółki wykorzystywał otrzymany majątek do takiej właśnie działalności. Przekazanie tego majątku innemu podmiotowi nie miało znaczenia – tym bardziej, że także on był placówką medyczną.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Polecamy: serwis VAT
Druga darowizna nie miała znaczenia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał rację stronie skarżącej.
W pisemnym uzasadnieniu wyroku przypomniano, że skorzystanie ze zwolnienia uregulowanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch przesłanek. Po pierwsze podatnik musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie, po drugie zaś, odpowiednie dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na realizację tej działalności.
Sąd stwierdził, iż przekazanie przez spółkę otrzymanego sprzętu medycznego innemu podmiotowi nie oznacza, że sprzęt ów nie został przeznaczony do realizacji własnych celów statutowych spółki. Warunek ten został bowiem spełniony jeszcze przed tym przekazaniem. Tym samym, jak wynika z pisemnego uzasadnienia wyroku, darowizna dokonana przez spółkę nie miała znaczenia dla prawnej oceny sprawy, niezależnie od tego, czym się jej beneficjent.
Wybór przepisów
Ustawa o CIT
Art. 17. 1. Wolne od podatku są:
4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat