reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wymiarowa decyzja urzędu skarbowego wyklucza możliwość złożenia korekty VAT

Wymiarowa decyzja urzędu skarbowego wyklucza możliwość złożenia korekty VAT

Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego wynika z decyzji, podatnik nie ma prawa do korygowania deklaracji odnoszącej się do tego samego zobowiązania. Dlatego też nie można korygować miesięcznej deklaracji VAT, jeżeli korekta miałaby się odnosić do miesiąca, który był już przedmiotem obowiązującej decyzji wymiarowej.

Taką tezę zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1952/09).

Sprawa dotyczyła spółki, która w marcu 2009 r. złożyła korektę deklaracji VAT-7 za styczeń 2007 r. Naczelnik US w Warszawie uznał tę korektę za bezskuteczną. Wskazał bowiem, że ten sam miesiąc był przedmiotem decyzji wymiarowej, jaka zapadła po kontroli podatkowej. Dodajmy, że w decyzji tej określono spółce kwotę zwrotu VAT za styczeń 2007 r. Naczelnik uznał, że w takich okolicznościach korekta deklaracji nie może być skuteczna. 

Po otrzymaniu powyższej decyzji, spółka złożyła odwołanie, w którym powołała się na art. 81b § 1 pkt 2 lit. b) Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu postępowania podatkowego nadal przysługuje podatnikowi uprawnienie do skorygowania deklaracji - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zdaniem spółki decyzja, do której nawiązywał naczelnik US nie obejmowała kwestii, które sprawiły, że spółka postanowiła złożyć korektę. 

Polecamy: serwis Koszty

Argument ów nie przekonał organu od odwoławczego i dlatego utrzymał on w mocy decyzję naczelnika US. W tej sytuacji spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie.
Po rozpatrzeniu sprawy WSA uznał, że rację mają organy podatkowe i oddalił skargę.

Zdaniem sądu, nie ulega wątpliwości, że w sytuacji, w której wysokość zobowiązania podatkowego wynika z decyzji, podatnik nie może składać korekty deklaracji odnoszącej się do tego samego zobowiązania. 

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Odnosząc tę zasadę do okoliczności sprawy, stwierdzić można, że jeżeli w obrocie funkcjonuje VAT-owska decyzja wymiarowa za określony miesiąc, to nie można twierdzić, że jakakolwiek korekta zobowiązania VAT za ten sam miesiąc byłaby „poza zakresem decyzji”.

Zmiany wysokości zobowiązania za taki miesiąc byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby spółka znalazła sposób na podważenie wydanej decyzji i doprowadzenie do wydania nowej. 

Wybór przepisów - Ordynacja podatkowa

Artykuł 81b

§ 1. Uprawnienie do skorygowania deklaracji:
1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
2) przysługuje nadal po zakończeniu:
a) kontroli podatkowej,
b) postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

§ 2. Korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama