REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nabycie usług magazynowych w Polsce skutkuje powstaniem zakładu?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
magazyn zakład
magazyn zakład
Trilux Polska
Trilux Polska

REKLAMA

REKLAMA

Między podatnikami i organami podatkowymi trwa spór: czy nabywanie usług magazynowych przez spółkę spoza Polski należy na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania rozumieć jako powstanie zakładu zagranicznego takiej spółki?

Niemiecka spółka (dalej: Spółka) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie, ponieważ jej zamiarem było korzystanie z usług magazynowych w Polsce i chciała wiedzieć, czy stanie się podatnikiem CIT z tego tytułu. Spółka wskazała, iż polski podmiot realizujący usługi magazynowe na terenie kraju nie posiada i nie wykonuje pełnomocnictwa do podpisywania umów w imieniu Spółki, sprzedaży produktów, jak i do podejmowania innych decyzji. Poza tym całość procesów jest realizowana na terenie Niemiec.

REKLAMA

Autopromocja

Stanowisko podatnika: nabycie usług magazynowych nie prowadzi do powstania zakładu

W związku  z powyższym podatnik wskazał, iż w rozumieniu art. 5 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (UPO) nabycie usług magazynowych nie prowadzi do powstania zakładu. Fiskus nie podzielił stanowiska podatnika i stwierdził, że polski podmiot będzie zależnym przedstawicielem spółki niemieckiej, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 5 UPO, jeżeli dana osoba, z wyjątkiem niezależnego przedstawiciela, działa w imieniu przedsiębiorstwa oraz posiada i zwyczajowo wykonuje pełnomocnictwo do zawierania umów, to uważa się, że przedsiębiorstwo to posiada zagraniczny zakład.

Stanowisko WSA: powierzchnia magazynowa to nie stała placówka

Stanowisko fiskusa zostało zaskarżone przez Spółkę. WSA w wyroku z dnia 27 listopada 2019 r. (sygn. akt. III SA/Wa 1113/19) wskazał, że z powołanego art. 5 ust. 7 UPO wynika, iż sam fakt, iż polska spółka jest podmiotem zależnym od Spółki nie wystarczy, aby doszło do ukonstytuowania się zakładu w Polsce. Zgodnie z art. 5 ust. 1 UPO Spółka musiałaby posiadać stałą placówkę, która byłaby pozostawiona do jej faktycznej dyspozycji. Nie jest zaś taką placówką kontrolowana przez polską spółkę powierzchnia magazynowa, wytyczona na potrzeby świadczenia usług na rzecz Spółki. O powstaniu zakładu decydować powinno faktyczne dysponowanie pomieszczeniami.

Magazyn polskiego podmiotu mógłby stanowić zakład Spółki w świetle art. 5 ust. 2 UPO, gdyby doszło do faktycznego przekazania jej nad nim pieczy i kontroli, np. poprzez wpuszczenie tam pracowników, aby wykonywali czynności magazynowe i logistyczne, zaś Spółka miałaby stały dostęp do przydzielonych jej pomieszczeń. Ponadto, zastosowanie znajdzie wyłączenie spod pojęcia zakładu przewidziane w art. 5 ust. 4 lit. b UPO, czyli utrzymywanie zapasów towarów wyłącznie w celu składowania i dostarczania.

NSA: składowanie towarów to za mało, aby powstał zakład

REKLAMA

NSA w swym orzeczeniu z dnia 16 listopada 2022 r. (sygn. akt. II FSK 549/20) w sposób jednoznaczny odniósł się do tego zagadnienia i podzielił stanowisko prezentowane przez podatnika oraz sąd pierwszej instancji. NSA stwierdził, że polski podmiot będzie wykonywał usługi logistyczne samoistnie, a zależność ekonomiczna między usługodawcą a usługobiorcą nie ma znaczenia. Stanowisko fiskusa wskazujące na to, iż polska spółka działa w imieniu i na rzecz spółki niemieckiej w powyższej sytuacji stanowi błędne założenie. Polska spółka działała zatem w charakterze usługodawcy usług magazynowych i logistycznych, a nie jako przedstawiciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA zwrócił przy tym uwagę na wyłączenia zawarte w art. 5 ust. 4 UPO. Zgodnie z tym przepisem, utrzymywanie zapasów towarów wyłącznie w celu ich składowania i dostarczania stanowi przesłankę wyłączającą możliwość powstania zakładu. Polski podmiot odpowiada za powierzone jej towary i jedynie organizuje ich wydanie lub transport do odbiorców końcowych w ramach własnej działalności gospodarczej, niepolegającej na reprezentowaniu Spółki w stosunkach zewnętrznych. Należy traktować zatem te czynności jako działania o charakterze technicznym, a nie jako przedstawicielstwo w ujęciu prawnym.

Podzielenie podejścia fiskusa do spornych przepisów prowadziłoby do wniosku, że  w zasadzie każde centrum logistyczne można uznać za zakład zagraniczny przedsiębiorcy. Należy jednak rozróżnić posiadanie zakładu zagranicznego od nabywania usług magazynowych na terenie innego państwa. W tym drugim przypadku, w normalnych warunkach świadczenia usługi magazynowej, w ramach której usługodawca odpowiada za powierzony mu towar i sam decyduje gdzie i jak ów towar będzie magazynowany, nie można twierdzić, że usługobiorca prowadzi działalność za pośrednictwem podmiotu, któremu zleca wspomniane usługi. Wygląda jednak na to, że podatnicy wciąż muszą szukać w tej kwestii zrozumienia dopiero w sądach administracyjnych, a spory w tym zakresie wciąż często znajdują swój finał na szczeblu TSUE.

Autor: Marek Gwóźdź – Counsel / Ekspert ds. podatków bezpośrednich ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA