REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nabycie usług magazynowych w Polsce skutkuje powstaniem zakładu?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
magazyn zakład
magazyn zakład
Trilux Polska
Trilux Polska

REKLAMA

REKLAMA

Między podatnikami i organami podatkowymi trwa spór: czy nabywanie usług magazynowych przez spółkę spoza Polski należy na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania rozumieć jako powstanie zakładu zagranicznego takiej spółki?

Niemiecka spółka (dalej: Spółka) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie, ponieważ jej zamiarem było korzystanie z usług magazynowych w Polsce i chciała wiedzieć, czy stanie się podatnikiem CIT z tego tytułu. Spółka wskazała, iż polski podmiot realizujący usługi magazynowe na terenie kraju nie posiada i nie wykonuje pełnomocnictwa do podpisywania umów w imieniu Spółki, sprzedaży produktów, jak i do podejmowania innych decyzji. Poza tym całość procesów jest realizowana na terenie Niemiec.

Autopromocja

Stanowisko podatnika: nabycie usług magazynowych nie prowadzi do powstania zakładu

W związku  z powyższym podatnik wskazał, iż w rozumieniu art. 5 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (UPO) nabycie usług magazynowych nie prowadzi do powstania zakładu. Fiskus nie podzielił stanowiska podatnika i stwierdził, że polski podmiot będzie zależnym przedstawicielem spółki niemieckiej, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 5 UPO, jeżeli dana osoba, z wyjątkiem niezależnego przedstawiciela, działa w imieniu przedsiębiorstwa oraz posiada i zwyczajowo wykonuje pełnomocnictwo do zawierania umów, to uważa się, że przedsiębiorstwo to posiada zagraniczny zakład.

Stanowisko WSA: powierzchnia magazynowa to nie stała placówka

Stanowisko fiskusa zostało zaskarżone przez Spółkę. WSA w wyroku z dnia 27 listopada 2019 r. (sygn. akt. III SA/Wa 1113/19) wskazał, że z powołanego art. 5 ust. 7 UPO wynika, iż sam fakt, iż polska spółka jest podmiotem zależnym od Spółki nie wystarczy, aby doszło do ukonstytuowania się zakładu w Polsce. Zgodnie z art. 5 ust. 1 UPO Spółka musiałaby posiadać stałą placówkę, która byłaby pozostawiona do jej faktycznej dyspozycji. Nie jest zaś taką placówką kontrolowana przez polską spółkę powierzchnia magazynowa, wytyczona na potrzeby świadczenia usług na rzecz Spółki. O powstaniu zakładu decydować powinno faktyczne dysponowanie pomieszczeniami.

Magazyn polskiego podmiotu mógłby stanowić zakład Spółki w świetle art. 5 ust. 2 UPO, gdyby doszło do faktycznego przekazania jej nad nim pieczy i kontroli, np. poprzez wpuszczenie tam pracowników, aby wykonywali czynności magazynowe i logistyczne, zaś Spółka miałaby stały dostęp do przydzielonych jej pomieszczeń. Ponadto, zastosowanie znajdzie wyłączenie spod pojęcia zakładu przewidziane w art. 5 ust. 4 lit. b UPO, czyli utrzymywanie zapasów towarów wyłącznie w celu składowania i dostarczania.

NSA: składowanie towarów to za mało, aby powstał zakład

NSA w swym orzeczeniu z dnia 16 listopada 2022 r. (sygn. akt. II FSK 549/20) w sposób jednoznaczny odniósł się do tego zagadnienia i podzielił stanowisko prezentowane przez podatnika oraz sąd pierwszej instancji. NSA stwierdził, że polski podmiot będzie wykonywał usługi logistyczne samoistnie, a zależność ekonomiczna między usługodawcą a usługobiorcą nie ma znaczenia. Stanowisko fiskusa wskazujące na to, iż polska spółka działa w imieniu i na rzecz spółki niemieckiej w powyższej sytuacji stanowi błędne założenie. Polska spółka działała zatem w charakterze usługodawcy usług magazynowych i logistycznych, a nie jako przedstawiciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA zwrócił przy tym uwagę na wyłączenia zawarte w art. 5 ust. 4 UPO. Zgodnie z tym przepisem, utrzymywanie zapasów towarów wyłącznie w celu ich składowania i dostarczania stanowi przesłankę wyłączającą możliwość powstania zakładu. Polski podmiot odpowiada za powierzone jej towary i jedynie organizuje ich wydanie lub transport do odbiorców końcowych w ramach własnej działalności gospodarczej, niepolegającej na reprezentowaniu Spółki w stosunkach zewnętrznych. Należy traktować zatem te czynności jako działania o charakterze technicznym, a nie jako przedstawicielstwo w ujęciu prawnym.

Podzielenie podejścia fiskusa do spornych przepisów prowadziłoby do wniosku, że  w zasadzie każde centrum logistyczne można uznać za zakład zagraniczny przedsiębiorcy. Należy jednak rozróżnić posiadanie zakładu zagranicznego od nabywania usług magazynowych na terenie innego państwa. W tym drugim przypadku, w normalnych warunkach świadczenia usługi magazynowej, w ramach której usługodawca odpowiada za powierzony mu towar i sam decyduje gdzie i jak ów towar będzie magazynowany, nie można twierdzić, że usługobiorca prowadzi działalność za pośrednictwem podmiotu, któremu zleca wspomniane usługi. Wygląda jednak na to, że podatnicy wciąż muszą szukać w tej kwestii zrozumienia dopiero w sądach administracyjnych, a spory w tym zakresie wciąż często znajdują swój finał na szczeblu TSUE.

Autor: Marek Gwóźdź – Counsel / Ekspert ds. podatków bezpośrednich ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA