reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Łódź: od stycznia rachunki w górę

Łódź: od stycznia rachunki w górę

Od stycznia mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę i metr kwadratowy nieruchomości. Wzrósł też podatek od środków transportu. W 2012 roku łodzianie nadal nie będą płacić za psa. Niewykluczone, że czeka ich podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej.

W 2012 roku opłata za wodę i ścieki dla mieszkańców miasta oraz instytucji nieprzemysłowych wzrośnie ok. 7,7 proc. i wynosić ma 6,98 zł za metr sześcienny. Odbiorcy przemysłowi płacić mają 11,13 zł za metr sześcienny i jest to o 11,3 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

W nowym roku łodzian czeka też podwyżka podatku od nieruchomości. Właściciele mieszkań zapłacą 70 groszy za m kw., czyli o 4,2 proc. więcej. Natomiast o 11,2 proc. więcej zapłacą przedsiębiorcy. Cena za metr kwadratowy w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, wynosi w 2012 roku 21,94 zł.

Ustalono też nową stawkę czynszu najmu w lokalach komunalnych. Wynosi ona 5,02 zł za m kw. miesięcznie.

W Łodzi od nowego roku rosną też podatki od środków transportu, ale tylko dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Podwyżka wyniesie średnio 4,2 proc.

W 2012 roku planowane są zmiany w cenach biletów komunikacji miejskiej. Agnieszka Lubiatowska z łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi w rozmowie z PAP przypomniała, że zmian w cenach biletów w Łodzi nie było od pięciu lat.

Nieoficjalnie mówi się, że w 2012 roku zlikwidowane zostaną bilety 10 i 30-minutowe, które kosztowały odpowiednio 1,7 zł i 2,4 zł. Zastąpić je mają bilety 20 i 40-minutowe (za 2 zł i 2,8 zł). Jest natomiast propozycja obniżenia ceny biletu miesięcznego na wszystkie linie tramwajowe i autobusowe. Obecnie za taki bilet łodzianie płacą 88 zł. Nowy bilet miałby kosztować 83 lub 80 zł.

Natomiast nie będzie nadal opłaty za posiadanie psa. Podatek ten nie jest już pobierany w Łodzi od pięciu lat. Został zawieszony, bo niewiele osób go płaciło. Jesienią łódzcy radni dyskutowali nad jego przywróceniem, ale ostatecznie zrezygnowano z jego wprowadzenia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama