REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

 Komunikacja miejska

Za bilet jednorazowy uprawniający do przejazdu komunikacją miejską w Krakowie pasażerowie płacą obecnie 3,80 zł. W 2012 roku cena wynosiła 3,20 zł. Bilet 15-minutowy został zastąpiony 20-minutowym z ceną 2,80 zł (poprzednio 2 zł).

Autopromocja

Bilet "godzinny" kosztuje 5 zł (wcześniej 4 zł), a 90-minutowy osiągnął cenę 6 zł (zamiast 5,20 zł). Zmieniły się także ceny biletów jednodniowych - 15 zł, dwudniowych - 24 zł, trzydniowych - 36 zł, oraz siedmiodniowych - 48 zł.

Podobnie jak w przypadku poprzednich podwyżek, nie wzrosły ceny biletów okresowych. Jak wyjaśnił Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa, w ten sposób władze miasta chcą promować stałych użytkowników komunikacji miejskiej i zachęcać do regularnego korzystania z transportu zbiorowego.

 W zeszłym roku wpływy z biletów wyniosły ok 236 mln zł, na ten rok założono 266 mln zł. Środki mają być przeznaczone na poprawę oferty komunikacji zbiorowej.

Opłaty za media

 Po nowym roku mieszkańcy miasta za wodę i ścieki płacą o 5,85 proc. więcej niż poprzednio. Metr sześcienny dostarczonej wody i metr sześcienny odebranych ścieków kosztuje łącznie 9,03 zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Zdaniem władz miasta pieniądze z podwyżki za wodę i ścieki pozwolą na realizację inwestycji w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną za łączną kwotę ponad 106 mln zł.

 Obowiązująca od 1 stycznia nowa taryfa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie, zakłada wzrost ceny za przesył o 2,2 proc. Do tego dochodzi nowa taryfa jednego z wytwórców, która spowoduje, łącznie ze zmianą cen MPEC,że mieszkańcy zapłacą za ciepło o 6,3 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

 Podatki i opłaty

Podatek od nieruchomości za mieszkanie wzrósł z 62 groszy za metr kwadratowy do 70 groszy. Podwyżka wynika z polityki podatkowej miasta przyjętej przez Radę Miasta Krakowa w 2011 r.

 Od 1 stycznia 2013 roku właściciele psów w Krakowie znowu zapłacą za nie podatek, wynoszący 36 zł rocznie. Wpływy trafią na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krakowie prowadzącego w imieniu gminy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

 Należność płatna jest jednorazowo w terminie do 31 maja. W przypadku pozyskania psa w ciągu roku, opłata wyliczona zostanie proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których posiadamy czworonoga.

 Od opłaty za posiadanie jednego psa nadal zwolnione są m.in. osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe oraz osoby, które adoptowały czworonoga ze schroniska. (PAP)

 

Podatki i opłaty lokalne w Krakowie w 2013 roku - vademecum:

podatek od nieruchomości

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata targowa

opłata od posiadania psów

opłata uzdrowiskowa

opłata miejscowa

podatek leśny

podatek rolny

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA