REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od wartościowego prezentu na komunię należy zapłacić podatek

Katarzyna Rola-Stężycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uwaga, drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić fiskusowi. W przypadku, gdy dziecko otrzyma bardzo wartościowy prezent na komunię, może pojawić się obowiązek zapłaty podatku.

Świętujemy Dzień Księgowego!

Autopromocja

 

 

W przypadku znajomych i dalszej rodziny  dotyczy to prezentów droższych niż 4902 zł. W przypadku najbliższej rodziny, w tym dziadków, nie trzeba płacić podatku niezależnie od wartości prezentu, ale w niektórych sytuacjach i tak konieczna będzie wizyta w urzędzie skarbowym.

Sezon komunijny jest już w pełni. Podatkiem nie muszą się martwić rodzice tych dzieci, które otrzymały z tej okazji skromniejsze prezenty, ale gdy dziecko dostało droższy prezent, jak np. notebook, iPod, rower czy quad, warto zastanowić się nad kwestiami podatkowymi. Zarówno wysokość podatku, jak i warunki uprawniające do zwolnienia oraz kwota, po przekroczeniu której pojawią się obowiązki podatkowe, uzależnione są od tzw. grupy podatkowej. Określa ona relacje wiążące obie strony darowizny, czyli darczyńcę i obdarowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tzw. grupa 0 - małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha;

I grupa - małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;

II grupa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie, pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych

III grupa - inni nabywcy.

Podatek od spadków i darowizn


Małoletni też musi zgłosić


Od prezentów od najbliższej rodziny podatku nie trzeba w ogóle płacić. W ustawie są bowiem przewidziane zwolnienia i ulgi, choć ich skuteczność będzie uzależniona od spełnienia określonych warunków. Do najbliższej rodziny ustawa zalicza oprócz rodziców także dziadków, rodzeństwo, ojczyma czy macochę (tzw. grupa 0). Mogą oni obdarowywać naszą pociechę bez żadnych limitów i bez podatku. Trzeba jednak pamiętać o dwóch ważnych warunkach. Po pierwsze darowiznę należy zgłosić fiskusowi, gdy jej wartość w ciągu 5 lat poprzedzających ten rok przekracza 9 637 zł (czyli kwotę, która w ogóle nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem). Należy to zrobić w ciągu  6 miesięcy. Ze względu na to, że dziecko jest małoletnie i nie może tego zrobić samodzielnie, zgłoszenia w jego imieniu dokonuje jego przedstawiciel ustawowy, czyli zazwyczaj rodzic. Warunek ten jest bezwzględny, na co jednoznacznie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15.11.2012 r., sygn. akt II FSK 858/11, podzielając argumentację sądu wojewódzkiego, zgodnie z którą wiek obdarowanej, która była osobą małoletnią, nie jest okolicznością usprawiedliwiającą brak zgłoszenia darowizny. Drugi warunek odnosi się do darowizn pieniężnych. W tym przypadku, by móc skorzystać ze zwolnienia, pieniądze powinny być przelane na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo kredytową lub przekazem pocztowym.

Podatek od spadków i darowizn 2013 - limity, zwolnienia, terminy

Pamiętajmy, że przy ustalaniu kwestii związanych z opodatkowaniem tym podatkiem nie są brane pod uwagę te wydatki, które rodzice ponoszą na dziecko w związku z ciążącym na nich obowiązkiem alimentacyjnym.  


Podatek od notebooka?


Jeżeli prezent komunijny nie przekracza określonej w ustawie wartości, to nie podlega on w ogóle opodatkowaniu. Co ważne, jeżeli ta sama osoba w ciągu 5 lat poprzedzających rok ostatniej darowizny coś już przekazywała naszemu dziecku, należy zliczyć wartość wszelkich prezentów. Są to bowiem limity określone dla darowizn od jednej osoby w ciągu poprzednich 5 lat. Dla osób zaliczonych do I grupy podatkowej (znajdą się tu prezenty np. od babci, dziadka, rodzeństwa, ojczyma, macochy) kwota ta wynosi 9 637 zł. Trochę mniejsze możliwości obdarowania bez podatku mają np. ciocie, wujkowie (II grupa podatkowa). Dla nich została przewidziana kwota 7 276 zł. Natomiast prezenty od znajomego czy przyjaciela rodziny muszą zmieścić się w 4 902 zł. Jeżeli więc np. chrzestny będący przyjacielem rodziców kupił z okazji komunii notebooka za 1,5 tys. zł, to na pierwszy rzut oka kwestie podatkowe nie wchodzą w grę. Trzeba jednak pamiętać, żeby zsumować wartość prezentów otrzymanych w ciągu ostatnich 5 lat poprzedzających rok komunii (czyli dla komunii, która ma miejsce w 2013 r. zsumowanie należy rozpocząć od 2008 r.). W tym zakresie prawo podatkowe jest bezwzględne i nie robi wyjątków z okazji Dnia Dziecka, urodzin czy świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Limity darowizn wolnych od podatku:

· 9 637 zł w przypadku nabywców z I grupy podatkowej,

· 7 276 zł w przypadku nabywców z II grupy podatkowej,

· 4 902 zł w przypadku nabywców z III grupy podatkowej.

 

Darowizny do tej kwoty nie wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego i opodatkowania. Po przekroczeniu tych kwot trzeba już uważać.


Kto się o tym dowie?


Przy tak ukształtowanych regulacjach powstaje kilka problemów - po pierwsze, sama świadomość obowiązku informowania czy przelewania pieniędzy. Po drugie, liczenia przez 5 lat wartości otrzymywanych podarunków. Trudno sobie wyobrazić, by w tym celu założyć np.  specjalną ewidencję i dokonywać wyceny otrzymywanych przez dziecko prezentów od każdego, kto go przekazuje. Po trzecie, nie bez znaczenia pozostaje tu pewien wewnętrzny opór i w skrajnych przypadkach lekceważenie tych regulacji, gdyż prawda jest taka, że sam fiskus ma mocno ograniczone możliwości, by się o takich okazjonalnych darowiznach dowiedzieć. Z tych względów Tax Care postuluje zmianę w zakresie tego podatku, tak by jego przestrzeganie realne dla przeciętnego podatnika. Utrzymywanie regulacji, przy których prawie niemożliwe jest skuteczne sprawdzenie ich wypełnienia wpływa negatywnie na przestrzeganie prawa i poziom kultury prawnej w społeczeństwie. Obecny kształt przepisów może mieć racjonalne uzasadnienie i zastosowanie w przypadku większych darowizn, np. pieniędzy na wkład mieszkaniowy, jednak ich brzmienie prowadzi do wniosku, że należy ustalać wartość każdej zabawki, jaką dziecko każdorazowo od babci czy chrzestnych, i zliczać ją z innymi prezentami na przestrzeni 5 la od tej osoby, co jest zwyczajnie nierealne.

Póki co, w szczególności w przypadku droższych prezentów warto jednak o tym obowiązku pamiętać, by nie narażać się na niepotrzebne problemy.

Katarzyna Rola-Stężycka

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA