Wzory deklaracji dla specjalnego podatku węglowodorowego (SPW) od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Konieczność przygotowania projektu rozporządzenia określającego wzory deklaracji w zakresie specjalnego podatku węglowodorowego związana jest z planowanym wejściem w życie ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz. U. poz. 1215), w której uregulowane zostało opodatkowanie wydobycia węglowodorów specjalnym podatkiem węglowodorowym. Do określenia wzorów miesięcznej oraz rocznej deklaracji podatkowej w drodze rozporządzenia Ministra właściwego do spraw finansów publicznych obliguje zapis art.18 ustawy.
REKLAMA
Wzory deklaracji SPW-1 i SPW-2
Wzór deklaracji o wysokości osiągniętego zysku (poniesionej straty) przez podatnika specjalnego podatku węglowodorowego za rok podatkowy (SPW-1), stanowiący załącznik nr 1 do projektu rozporządzenia, umożliwi prawidłowe obliczenie podatku i określenie wysokości skumulowanych wydatków kwalifikowanych oraz skumulowanych przychodów. Wzór ten zawiera również objaśnienia co do terminu i miejsca złożenia deklaracji.
Zobacz: Wzór deklaracji SPW-1
Wzór deklaracji o wysokości osiągniętego zysku (poniesionej straty) przez podatnika specjalnego podatku węglowodorowego (SPW-2), stanowiący załącznik nr 2 do projektu rozporządzenia, pozwoli określić wysokość zysku (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego oraz wysokość skumulowanych wydatków kwalifikowanych, co umożliwi prawidłowe obliczenie podatku. Wzór ten zawiera również objaśnienia co do terminu i miejsca złożenia deklaracji.
Zobacz: Wzór deklaracji SPW-2
Wzory informacji SPW-1/O i SPW-2/O
Ponadto, w projekcie rozporządzenia określono wzory informacji o stratach z lat ubiegłych oraz o zaniechaniu poboru podatku za rok podatkowy (SPW-1/O) oraz miesięczne (SPW-2/O), stanowiące odpowiednio załączniki nr 3 i 4 do projektu rozporządzenia.
Zobacz: Wzór informacji SPW-1/O
Zobacz: Wzór informacji SPW-2/O
Jak wyjaśnia MF w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, formularze informacji o stratach z lat ubiegłych oraz o zaniechaniu poboru podatku mają na celu bieżące monitorowanie poziomu odliczeń. Kwestie będące przedmiotem niniejszego projektu nie są regulowane przez prawo wspólnotowe i nie podlegają harmonizacji.
Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym - od 1 stycznia 2016 r.
Przedmiotowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem wejścia w życie ustawy upoważniającej, które nastąpi z dniem 1 stycznia 2016 roku.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat