| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy musisz płacić podatek od posiadania psa?

Czy musisz płacić podatek od posiadania psa?

Podatek od posiadania psa regulowany jest ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku. Wynika z niej, iż obowiązek opłaty za posiadanie psa może być narzucony przez radę gminy i to ona decyduje o wysokości należności z tego tytułu w danym roku podatkowym. Wysokość kwoty podatku nie może być jednak wyższa od ustalonej w przepisach stawki maksymalnej, która w roku 2015 wynosi 121,50 zł rocznie za jednego psa.

Kto zapłaci podatek od psa?

Do zapłacenia podatku zobligowane są osoby fizyczne posiadające w swoim gospodarstwie czworonogi. Warto zaznaczyć, że muszą to być właściciele faktyczni, nie zaś tymczasowi. Podatku nie zapłacą zatem osoby, które pełnią funkcję domu tymczasowego dla zwierząt ze schroniska, a także ci, którzy podejmują się czasowej opieki nad zwierzęciem, np. w formie opieki na czas wakacji, itp.

Podatek dotyczy głównie tych właścicieli, którzy dopełnili obowiązku chipowania swojego pupila, a co za tym idzie zarejestrowali go w miejskiej ewidencji. W takiej sytuacji warto pamiętać, aby w przypadku zmiany właściciela psa, zadbać też o udokumentowanie zmiany na piśmie. Podobnie rzecz się ma w sytuacji śmierci czworonoga.

Podatki i opłaty lokalne w 2015 r. – stawki maksymalne

Kto nie musi płacić podatku?

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki, jeśli chodzi o obowiązek uiszczania opłat z tytułu posiadania psa. Zwolnione są z niego pewne grupy osób, do których należą:

- osoby niepełnosprawne (zwolnienie dotyczy jednego zwierzęcia, które pełni funkcję asystującego przy znacznym stopniu niepełnosprawności),

- osoby starsze powyżej 65 r.ż. (zwolnienie dotyczy jednego psa w gospodarstwie domowym),

- rolnicy (zwolnienie dotyczy dwóch psów w obrębie gospodarstwa domowego, ograniczenia ilościowe nie dotyczą rolników płacących podatek rolny od gospodarstw rolnych).

Opłata od posiadania psów

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »