reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi ochrony zdrowia są zwolnione z VAT

Usługi ochrony zdrowia są zwolnione z VAT

Podatnik wykonujący usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej jest zwolniony przedmiotowo z VAT i nie jest w takim przypadku istotne przekroczenie limitu obrotów stanowiących równowartość 10 tys. euro.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik jest lekarzem psychiatrą. Nie prowadzi działalności gospodarczej, a tylko w ramach umów zleceń oraz umów o dzieło wykonuje czynności o charakterze opinii sądowo-psychiatrycznych, badania leków na zlecenie firm farmaceutycznych. Wymienione usługi mieszczą się w grupowaniach: wydawanie opinii psychiatrycznych przez lekarza specjalistę-psychiatrę PKWiU 85.12.12-00.00 - Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów; przeprowadzanie zleconych przez firmy farmaceutyczne badań skuteczności leków PKWiU 85.14.18-00.00 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Czy świadczone usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegają opodatkowaniu VAT po przekroczeniu obrotów w wysokości 10 tys. euro?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Czynności wynikające z zawartych umów zlecenia oraz umów o dzieło mogą być wyłączone z zakresu przepisów art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), jeżeli umowa określa warunki wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenie oraz został spełniony warunek odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich. Jeżeli nie podlegają takiemu wyłączeniu, to należy ustalić, czy świadczona usługa jest zwolniona od po- datku, czy ma do niej zastosowanie stawka podatku i w jakiej wysokości.

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Podatnik świadczy usługi zakwalifikowane według PKWiU 85.12.12-00.00 - Konsultacje i leczenie przez lekarzy specjalistów i chirurgów i PKWiU 85.14.18-00.00 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT oraz poz. 9 załącznika nr 4 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kwalifikowane według symbolu PKWiU ex 85 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.20). Tak więc, jeżeli podatnik nie wykonuje innej działalności lub nie wykonywał innej działalności, z tytułu której stał się podatnikiem VAT czynnym, świadcząc wyłącznie usługi zwolnione od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nie ma obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 8 czerwca 2007 r., nr US III/443-3/07.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama