reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Prowizja od kredytu na zakup akcji jako koszt

Prowizja od kredytu na zakup akcji jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty odsetek oraz prowizji od zaciągniętego kredytu na zakup akcji na rynku pierwotnym?

Odpowiedź

 

(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. złożyła Pani ofertę na zakup akcji w obrocie pierwotnym poprzez Dom Maklerski. Oferta opiewała na 800 000 zł, z czego kwota 200 000 zł stanowiła własne środki, a 600 000 zł uzyskała Pani z zaciągniętego kredytu w Banku S.A. na zakup akcji. W wyniku redukcji zapisów (ok. 97 proc.) uzyskała Pani akcje o wartości ok. 3 proc. wartości złożonego zamówienia (tj. 800 000 x 3% = 24 000 zł). Wszystkie zakupione akcje sprzedała Pani w 2006 r. Od udzielonego kredytu bank potrącił Pani odsetki, policzone od dnia udzielenia kredytu do dnia przydziału akcji w wysokości 500 zł oraz prowizję od udzielonego kredytu w wysokości 2100 zł. Wskazała Pani jednocześnie, że zapłacenie prowizji było nieodzownym warunkiem udzielenia kredytu. W informacji PIT-8C otrzymanej przez Panią od Domu Maklerskiego nie zaliczono do kosztów uzyskania przychodów kosztów odsetek oraz prowizji od zaciągniętego kredytu na zakup akcji, pozostawiając tę kwestię do Pani indywidualnego rozliczenia. (...)

 

Stanowisko organu podatkowego

 

(...) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił zmienić zaskarżone postanowienie i uznać stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z 22 stycznia 2007 r., uzupełnionym 12 kwietnia 2007 r., za prawidłowe.

W uzasadnieniu powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). A zatem wyjątek od zasady określonej w art. 23 ust. 1 pkt 8 stanowią skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów). Podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, określonych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, zgodnie art. 30b ust. 2 pkt 1 tej ustawy. W myśl powołanego przepisu, dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) jest bowiem różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Reasumując, zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy. Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Z powyższego wynika, iż to na podatniku, zgodnie z powszechnie stosowaną na gruncie prawa polskiego zasadą jako na osobie wywodzącej z określonych faktów skutki prawne, spoczywa ciężar ich udowodnienia oraz że warunkiem odliczenia wydatków od przychodu jest udokumentowanie faktu poniesienia wydatku w sposób niebudzący wątpliwości.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama