REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki płatnika w związku z zatrudnianiem na podstawie umowy zlecenie - wykonywanie zlecenia na terenie Niemiec

REKLAMA

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy obowiązków płatnika przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce w kontekście zatrudniania pracowników na podstawie umowy zlecenia wykonywanej na terenie Niemiec. Usługi opiekuńcze świadczone w Niemczech nie kwalifikują się jako usługi związane z wolnym zawodem, a dochody z nich uzyskiwane podlegają opodatkowaniu w Polsce. Właściciel takiej firmy musi zatem pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać informacje na PIT-11 i PIT-4R. 

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą od 1986 roku, świadcząc usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku w Polsce i Niemczech. Od czerwca 2021 roku usługi były świadczone wyłącznie w ramach działalności w Polsce. Wnioskodawca współpracował z osobami fizycznymi, które w jego imieniu świadczyły usługi opieki na podstawie umów zlecenia. Zleceniobiorcy byli ubezpieczeni na terytorium Niemiec i przebywali tam ponad 183 dni w roku podatkowym.

Autopromocja

Wnioskodawca zapytał, czy ciążył na nim obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy w związku z wypłacanym zleceniobiorcom wynagrodzeniem i czy powinien przesłać informacje PIT-11 i PIT-4R za 2021 rok. Wnioskodawca uważał, że nie miał takiego obowiązku, ponieważ wynagrodzenie było opodatkowane w Niemczech.

Stanowisko KIS

KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, wynagrodzenie osiągane przez zleceniobiorców z tytułu umów zleceń podlegało opodatkowaniu tylko w państwie, gdzie znajduje się ich miejsce zamieszkania, tj. w Polsce. KIS podkreślił, że przepis art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, są obowiązani do zapłaty podatku od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce, w którym są osiągane.

KIS wyjaśnił, że zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcom. Ponadto, zgodnie z art. 45 ust. 1b i 1c tej samej ustawy, płatnik jest zobowiązany do przekazania informacji o dochodach zleceniobiorców do urzędu skarbowego za pomocą formularzy PIT-11 i PIT-4R.

KIS podkreślił, że zgodnie z umową między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, prawo do opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pracy osobistej, w tym pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia, ma państwo, w którym osoba wykonuje pracę. Jednakże, jeżeli osoba ta przebywa w tym państwie krócej niż 183 dni w roku podatkowym i wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, który nie jest rezydentem tego państwa, prawo do opodatkowania tego wynagrodzenia ma państwo rezydencji pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Podsumowując, KIS stwierdził, że wnioskodawca, jako płatnik, miał obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcom i przekazać informacje o tych dochodach do urzędu skarbowego za pomocą formularzy PIT-11 i PIT-4R.

Źródło https://www.interpretacje.pl/8730540,interpretacja-indywidualna-z-dnia-1-czerwca-2023-r-dyrektor-krajowej-informacji-skarbowej-sygn-0112kdil21401131220231mka.html

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA