reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Jeżeli zapłacono VAT, notariusz nie pobierze PCC

Jeżeli zapłacono VAT, notariusz nie pobierze PCC

Sprzedaż lokalu mieszkalnego przez spółkę była odpłatną dostawą towarów opodatkowaną nie tylko w części dotyczącej udziału we własności gruntu. Była dostawą także w części dotyczącej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Sprzedaż ta dotyczyła bowiem lokalu mieszkalnego, który miał być zasiedlony po raz pierwszy.


STAN FAKTYCZNY

Spór w sprawie dotyczył orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej notariusza jako płatnika z tytułu niepobranego podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży. Organy uznały, że co prawda sporna sprzedaż lokalu mieszkalnego była czynnością, do której miały zastosowanie przepisy ustawy o VAT, jednak czynność ta była zwolniona od podatku i należało pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE

Notariusz zaskarżył decyzję o odpowiedzialności do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ją uwzględnił.

Zważył, że sprzedaż lokalu mieszkalnego przez spółkę była odpłatną dostawą towarów opodatkowaną nie tylko w części dotyczącej udziału we własności gruntu (tak jak to uczyniła ta spółka), lecz i w części dotyczącej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Sprzedaż ta dotyczyła bowiem lokalu mieszkalnego, który miał być zasiedlony po raz pierwszy. Nie przeczy temu definicja pierwszego zasiedlenia z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jak przypomniał sąd, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Takim nie było wydanie lokalu mieszkalnego przez spółkę sprzedającą nabywcy. Spółka, która kupiła nieruchomość, jak to wynika z protokołu kontroli, ujęła przedmiotowy lokal mieszkalny w ewidencji środków trwałych jako inwestycję długoterminową. Zatem nie był to środek trwały podlegający amortyzacji ze względu na jego używanie. W związku z tym do tej sprzedaży nie miało zastosowanie zwolnienie od VAT. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyklucza opodatkowanie tym podatkiem z opodatkowaniem VAT.

W ocenie sądu na notariuszu jako płatniku wbrew temu, co przyjęły organy podatkowe, nie ciążył obowiązek pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Natomiast spółka powinna od ceny sprzedaży przypadającej na lokal mieszkalny i części wspólnej budynku obliczyć należny według stawki 7 proc. Sąd podkreślił też, że w pojęciu lokal użytkowy nie mieści się lokal mieszkalny stanowiący długoterminową inwestycję.

Wyrok WSA w Krakowie z 18 czerwca 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Kr 475/08

Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama