Jeżeli zapłacono VAT, notariusz nie pobierze PCC
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
Spór w sprawie dotyczył orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej notariusza jako płatnika z tytułu niepobranego podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży. Organy uznały, że co prawda sporna sprzedaż lokalu mieszkalnego była czynnością, do której miały zastosowanie przepisy ustawy o VAT, jednak czynność ta była zwolniona od podatku i należało pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych.
UZASADNIENIE
Notariusz zaskarżył decyzję o odpowiedzialności do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ją uwzględnił.
Zważył, że sprzedaż lokalu mieszkalnego przez spółkę była odpłatną dostawą towarów opodatkowaną nie tylko w części dotyczącej udziału we własności gruntu (tak jak to uczyniła ta spółka), lecz i w części dotyczącej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Sprzedaż ta dotyczyła bowiem lokalu mieszkalnego, który miał być zasiedlony po raz pierwszy. Nie przeczy temu definicja pierwszego zasiedlenia z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jak przypomniał sąd, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Takim nie było wydanie lokalu mieszkalnego przez spółkę sprzedającą nabywcy. Spółka, która kupiła nieruchomość, jak to wynika z protokołu kontroli, ujęła przedmiotowy lokal mieszkalny w ewidencji środków trwałych jako inwestycję długoterminową. Zatem nie był to środek trwały podlegający amortyzacji ze względu na jego używanie. W związku z tym do tej sprzedaży nie miało zastosowanie zwolnienie od VAT. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyklucza opodatkowanie tym podatkiem z opodatkowaniem VAT.
W ocenie sądu na notariuszu jako płatniku wbrew temu, co przyjęły organy podatkowe, nie ciążył obowiązek pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Natomiast spółka powinna od ceny sprzedaży przypadającej na lokal mieszkalny i części wspólnej budynku obliczyć należny według stawki 7 proc. Sąd podkreślił też, że w pojęciu lokal użytkowy nie mieści się lokal mieszkalny stanowiący długoterminową inwestycję.
Wyrok WSA w Krakowie z 18 czerwca 2008 r., niepublikowany
SYGN. AKT I SA/Kr 475/08
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat