Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
Podatnik wystąpił do organów podatkowych o interpretację. Chodziło o możliwość skorzystania ze zwolnienia w PIT w związku z realizacją projektów realizowanych - na podstawie umów zawartych z wojewódzkim urzędem pracy. Projekty polegają na bezpłatnych szkoleniach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
UZASADNIENIE
We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że środki, które otrzymuje, wypłacane są bezpośrednio przez wojewódzki urząd pracy. Europejski Fundusz Społeczny ostatecznie finansuje 75 proc., a budżet państwa 25 proc. Większość kosztów niezbędnych do realizacji projektu jest pokrywana ze środków wypłacanych przez wojewódzki urząd pracy (tzw. koszty kwalifikowane). Podatnik zapytał, czy środki otrzymane z EFS są zwolnione od podatku. A także, czy koszty poniesione na realizację tych projektów stanowią koszty uzyskania przychodów.
Jednak organy podatkowe nie zgodziły się ze stanowiskiem podatnika, że środki otrzymane na realizację projektów, z uwagi na ich finansowanie ze środków EFS, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A co za tym idzie, wydatki poniesione na ich realizację nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Za to skargę podatnika uwzględnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. W art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca użył sformułowania: pochodzą, przy czym w ustawie brak jest definicji legalnej tego użytego sformułowania. To w ocenie sądu oznacza, że treść tego wyrażenia należy odczytywać zgodnie z jego semantycznym znaczeniem. Nie może budzić wątpliwości, że w języku powszechnym słowo pochodzą obejmuje również taką sytuację, że pewne środki dany podmiot wydatkuje początkowo ze środków własnych lub uzyskanych/pożyczonych od Skarbu Państwa, a następnym etapem jest refinansowanie tych środków z Unii Europejskiej. Chodzi bowiem o to, że w istocie środki te pochodzą z funduszy bezzwrotnych Unii Europejskiej. Omawiany przepis odsyła w sposób ogólny do pochodzenia środków bezzwrotnej pomocy. Uzasadnione jest więc stanowisko, że w istocie chodzi o pierwotne źródło, z którego pochodzi dochód. Tym samym bez znaczenia pozostaje okoliczność, czy środki wypłacane są bezpośrednio przez instytucje międzynarodowe, czy też następuje to za pośrednictwem podmiotów krajowych, w tym przy wykorzystaniu mechanizmu prefinansowania. Bez znaczenia jest również, czy środki wypłacane są bezpośrednio beneficjentom czy też pośrednio jako refundacja wcześniej poniesionych wydatków. Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym.
Wyrok WSA w Rzeszowie z 8 lipca 2008 r., niepublikowany
SYGN. AKT I SA/Rz 304/08
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat