reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu

Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu

Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym w odniesieniu do pieniędzy pochodzących z UE.


STAN FAKTYCZNY

Podatnik wystąpił do organów podatkowych o interpretację. Chodziło o możliwość skorzystania ze zwolnienia w PIT w związku z realizacją projektów realizowanych - na podstawie umów zawartych z wojewódzkim urzędem pracy. Projekty polegają na bezpłatnych szkoleniach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

UZASADNIENIE

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że środki, które otrzymuje, wypłacane są bezpośrednio przez wojewódzki urząd pracy. Europejski Fundusz Społeczny ostatecznie finansuje 75 proc., a budżet państwa 25 proc. Większość kosztów niezbędnych do realizacji projektu jest pokrywana ze środków wypłacanych przez wojewódzki urząd pracy (tzw. koszty kwalifikowane). Podatnik zapytał, czy środki otrzymane z EFS są zwolnione od podatku. A także, czy koszty poniesione na realizację tych projektów stanowią koszty uzyskania przychodów.

Jednak organy podatkowe nie zgodziły się ze stanowiskiem podatnika, że środki otrzymane na realizację projektów, z uwagi na ich finansowanie ze środków EFS, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A co za tym idzie, wydatki poniesione na ich realizację nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Za to skargę podatnika uwzględnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. W art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca użył sformułowania: pochodzą, przy czym w ustawie brak jest definicji legalnej tego użytego sformułowania. To w ocenie sądu oznacza, że treść tego wyrażenia należy odczytywać zgodnie z jego semantycznym znaczeniem. Nie może budzić wątpliwości, że w języku powszechnym słowo pochodzą obejmuje również taką sytuację, że pewne środki dany podmiot wydatkuje początkowo ze środków własnych lub uzyskanych/pożyczonych od Skarbu Państwa, a następnym etapem jest refinansowanie tych środków z Unii Europejskiej. Chodzi bowiem o to, że w istocie środki te pochodzą z funduszy bezzwrotnych Unii Europejskiej. Omawiany przepis odsyła w sposób ogólny do pochodzenia środków bezzwrotnej pomocy. Uzasadnione jest więc stanowisko, że w istocie chodzi o pierwotne źródło, z którego pochodzi dochód. Tym samym bez znaczenia pozostaje okoliczność, czy środki wypłacane są bezpośrednio przez instytucje międzynarodowe, czy też następuje to za pośrednictwem podmiotów krajowych, w tym przy wykorzystaniu mechanizmu prefinansowania. Bez znaczenia jest również, czy środki wypłacane są bezpośrednio beneficjentom czy też pośrednio jako refundacja wcześniej poniesionych wydatków. Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym.

Wyrok WSA w Rzeszowie z 8 lipca 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Rz 304/08

Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama