REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów przejazdów pracowniczych bez podatku? Interpelacja poselska w sprawie przychodu pracownika

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Zwrot kosztów przejazdów pracowniczych bez podatku?
Zwrot kosztów przejazdów pracowniczych bez podatku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi z 23 grudnia 2024 r. na interpelację poselską nr 6759 Wiceminister Finansów Jarosław Neneman wskazał rozstrzygnięcie w zakresie zwrotu kosztów taksówek ponoszonych przez pracowników sprzeczne z ostatnim wyrokiem NSA z 19 listopada 2024 r. Zdaniem Wiceministra zwrot takich kosztów nie będzie stanowił przychodu w sytuacji, w której kwota jaką otrzymują pracownicy równa jest tej, którą ponieśli i wyjdą oni dzięki temu „na zero”.

Korzystanie z taksówek - wyrok NSA

Przypomnijmy, że sprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym dotyczyła szpitala, którego pracownicy w celu przewiezienia materiałów do przeszczepu szpiku kostnego z lotniska do szpitala, korzystają z usług taksówek, jak i również korzystają z ich usług, aby wrócić do domu. Konieczność skorzystania z taksówek w przypadku przewozu materiałów do przeszczepu jest podyktowana koniecznością ich szybkiego przewiezienia na teren szpitala, natomiast wykorzystanie ich w podróży do domu wynika z godzin przejazdu, w których skorzystanie z komunikacji miejskiej jest utrudnione lub niemożliwe.

REKLAMA

Autopromocja

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Dyrektorowi KIS uznając, że zwrot tak poniesionych kosztów pracownikowi stanowić będzie jego podatkowy przychód. W wyroku wskazano, że taki zwrot mógłby korzystać z zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT wyłącznie w sytuacji, w której zwracane są udokumentowane koszty przejazdu taksówkami pracownikom w trakcie podróży służbowej w miejscowości innej niż miejsce rozpoczęcia podróży. W przypadku zaś przejazdów wskazanych w przedstawionej sprawie, wszelkie przejazdy odbywają się w miejscu zamieszkania pracownika, które w takim przypadku stanowić będzie miejsce rozpoczęcia podróży.

Zwrot kosztów nie zawsze jest przychodem

Wyrok ten stał się przyczyną interpelacji poselskiej, w której autorka wskazała, że orzeczenie to może stać się niebezpiecznym precedensem, bowiem często może dochodzić do sytuacji, w której pracownik w celu wykonania zadania służbowego poniesie jakiś koszt, który następnie zostanie mu zwrócony przez pracodawcę.

Z stanowiskiem zaprezentowanym w wyroku NSA nie zgodził się Wiceminister Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską wskazał, że przychodu nie będą stanowiły pieniądze, wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, których otrzymanie nie prowadzi do pojawienia się wymiernej korzyści po stronie pracownika.

Wiceminister powołał się przy tym na stanowisko przedstawione w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2024 r., sygn. K 7/13, zgodnie z którym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przychód mogą być uznane wyłącznie te świadczenia, które łącznie spełniają poniższe warunki:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika, skorzystał z nich w pełni dobrowolnie;
  • zostały spełnione w jego interesie, a nie w interesie pracodawcy i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku;
  • korzyść jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Co za tym idzie w sytuacji, w której pracownik poniósł koszty w celu wykonania zadania służbowego, które następnie zostały mu zwrócone przez pracodawcę nie zostanie spełniony drugi z warunków wskazanych przez Trybunał Konstytucyjny. Pracownik bowiem nie uzyska w związku ze zwrotem żadnej korzyści, a jedynie odzyska wartość kosztów, które wcześniej poniósł.

Polecamy: KOMPLET PODATKI 2025

PKPiR 2025

Dalsze wątpliwości

Należy wskazać jednak, że stanowisko Wiceministra zostało zaprezentowane wyłącznie w odpowiedzi na interpelacje co za tym idzie powołanie się na nią, nie będzie dawało żadnej ochrony prawnej. Ministerstwo natomiast nie planuje również wydania wytycznych lub ogólnej interpretacji podatkowej w tym zakresie, jak i również nie jest planowana zmiana przepisów by bezpośrednio z nich wynikało, że taka sytuacja nie będzie stanowić przychodu podatnika. Co za tym idzie pozostaje jedynie liczyć na to, że sądy jak i DKIS będą brały odpowiedź Wiceministra pod uwagę przy wydawaniu kolejnych rozstrzygnięć.

Remigiusz Fijak - doradca podatkowy, partner Associate ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki pracodawcy wobec PFRON – składki, terminy, deklaracje. Jak obliczyć stan i wskaźnik zatrudnienia oraz wysokość wpłaty?

Jakie obowiązki wobec PFRON ma pracodawca? Jak obliczyć wysokość wpłaty na ten fundusz? Jak ustalić stan zatrudnienia i wskaźnik zatrudnienia? Kto może być zwolniony z obowiązku dokonywania wpłat do PFRON?

Zwrot kosztów przejazdów pracowniczych bez podatku? Interpelacja poselska w sprawie przychodu pracownika

W odpowiedzi z 23 grudnia 2024 r. na interpelację poselską nr 6759 Wiceminister Finansów Jarosław Neneman wskazał rozstrzygnięcie w zakresie zwrotu kosztów taksówek ponoszonych przez pracowników sprzeczne z ostatnim wyrokiem NSA z 19 listopada 2024 r. Zdaniem Wiceministra zwrot takich kosztów nie będzie stanowił przychodu w sytuacji, w której kwota jaką otrzymują pracownicy równa jest tej, którą ponieśli i wyjdą oni dzięki temu „na zero”.

Mandat lub grzywna nałożone za granicą. Kiedy warto się odwołać, a kiedy lepiej zapłacić od razu?

Każdego roku tysiące polskich firm transportowych i przewoźników, realizujących przewozy międzynarodowe, otrzymują mandaty lub grzywny, które mogą sięgać dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Czy zawsze warto się od nich odwoływać? W wielu przypadkach tak – ale trzeba wiedzieć, kiedy walczyć, a kiedy zapłacić i uniknąć dalszych problemów. A wszystko oczywiście zależy od okoliczności oraz rodzaju nałożonej kary.

Ceny za badania techniczne wyższe już w 2025 r.? 260–280 zł - to postulat diagnostów. Zmienić się mają też opłaty karne za spóźniony przegląd i terminy

Ministerstwo Infrastruktury podjęło intensywne prace nad reformą systemu badań technicznych pojazdów (w tym samochodów i motocykli). To nie tylko konieczność wynikająca z dostosowania przepisów do unijnej dyrektywy, ale również odpowiedź na realia gospodarcze, które przez lata diametralnie się zmieniły. Jak informuje resort, w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Czy stawki za badania techniczne pojazdów zmienią się w 2025 roku? Co jeszcze się zmieni oprócz cen?

REKLAMA

Bułgaria i Rumunia w strefie Schengen od 2025 r. – co to oznacza dla branży transportowej?

1 stycznia 2025 roku Rumunia i Bułgaria zyskały pełen dostęp do strefy Schengen, o który zabiegały od chwili akcesji niemal 20 lat temu. Mniej granic na kontynencie to świetna wiadomość dla europejskiego sektora transportu – planowanie tras biegnących przez oba kraje stanie się łatwiejsze i wolne od wielogodzinnych kontroli. Wejście do Schengen to ogromna szansa zwłaszcza dla intensywnie rozwijającej się Rumunii. Jej pozycja na kontynencie w ostatnich latach umocniła się, a transport jest kluczowym sektorem rumuńskiej gospodarki.

Twój e-PIT 2025: przedsiębiorcy. Wstępnie wypełnione zeznanie trzeba sprawdzić, ew. uzupełnić i zaakceptować

Ministerstwo Finansów informuje, że z usługi Twój e-PIT mogą w 2025 roku korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Przedsiębiorcy znajdą na swoich kontach częściowo uzupełnione formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-28. Z tej usługi mogą skorzystać także przedsiębiorcy z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Odszkodowanie od pracodawcy za nierówne traktowanie (dyskryminację). Jaka kwota? Trzeba zapłacić podatek, czy jest zwolnienie?

Z Kodeksu pracy wynika, że osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W indywidualnych interpretacjach podatkowych z dnia 11 lipca 2024 r. i 7 listopada 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, jakie są zasady opodatkowania takiego odszkodowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Będą zmiany: Spadek. Zachowek. 6 miesięcy na zgłoszenie. Dla niektórych dłużej [RPO i MF]

Nowelizację zapowiada Ministerstwo Finansów w korespondencji z RPO. Termin 6 miesięcy jest na zgłoszenie faktu nabycia spadku albo zachowku do urzędu skarbowego (druk SD-Z2). Niedochowanie terminu, to utrata zwolnienia od podatku spadkowego, które przysługuje np. wdowie. Od lat jest tu pytanie „Po co to zgłoszenie i po co ten termin?". Przecież zwolniony z podatku od spadków jest każdy wdowiec, wdowa, syn, wnuk, dziadek, brat, siostra. Zwolnienie przysługuje dzięki obiektywnym cechom - więzy krwi albo małżeństwo. Niestety termin zgłoszenia oraz konieczność jego dokonania nie zostanie zmieniony. Na czym polega zmiana?

REKLAMA

Ograniczenie tzw. podatku Belki. Zyski z oszczędności do 100 tys. zł bez podatku

W dniu 10 lutego 2025 r. podczas konferencji "Polska. Rok Przełomu" minister finansów Andrzej Domański zapowiedział ograniczenie podatku od zysków kapitałowych (zwanego potocznie podatkiem Belki). Podatek ten jest płacony jest od dochodów z obligacji, lokat bankowych oraz zysków ze sprzedaży jednostek funduszy czy akcji. W odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister finansów Jarosław Neneman przybliżył nieco szczegóły planowanych zmian w tym podatku.

Wdrożenie inicjatywy STEP – 10 postulatów. Jak ułatwić firmom dostęp do funduszy unijnych?

Platforma technologii strategicznych STEP to uruchomiona w 2024 roku inicjatywa unijna mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłu UE poprzez wspieranie inwestycji w kluczowe obszary technologiczne. Należą do nich technologie deep-tech, technologie zeroemisyjne oraz biotechnologie. Wypracowanie szczegółowych zasad finansowania projektów zostało pozostawione w gestii poszczególnych państw członkowskich. W CRIDO opracowaliśmy 10 postulatów, dzięki którym polski system wsparcia projektów STEP będzie mógł działać efektywnie, a przedsiębiorcy uzyskają łatwiejszy dostęp do unijnych środków.

REKLAMA