Czy wydatki na wycieczki dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Zatem przyjmuje się zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy.
Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Jednak na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
Jeżeli przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyznaje kontrahentom nagrody w postaci zagranicznej wycieczki, za to że dokonali zakupów towarów w określonej wysokości i w określonym czasie to poniesiony koszt usług turystycznych, na podstawie faktur VAT, można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.
Można z całą pewnością stwierdzić, iż możliwość uzyskania nagrody w postaci wycieczki zagranicznej skłania kontrahentów do dokonywania zakupów towarów.
VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu
W związku z tym, działanie to wpływa niewątpliwie na wzrost sprzedaży oferowanych przez przedsiębiorcę produktów, a co za tym idzie, na osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła przychodu.
Wydatki takie nie znajdują się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ustawy o PIT
Wobec tego wydatki poniesione na zakup wycieczki zagranicznej dla kontrahentów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, przy czym winny one być prawidłowo udokumentowane dowodami księgowymi, tj. zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub w ustawie o rachunkowości (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 marca 2010 r. – nr ITPB1/415-1012/09/HD).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat