reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy bonus pieniężny udzielony kontrahentowi stanowi koszt uzyskania przychodów?

Czy bonus pieniężny udzielony kontrahentowi stanowi koszt uzyskania przychodów?

Bonus pieniężny udzielony kontrahentowi stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na przedsiębiorcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.

Jeżeli więc przedsiębiorca w kontaktach z klientami stosuje bonusy pieniężne z tytułu np. realizacji dostaw ponad określoną wartość, to wypłacenie takiego bonusu będzie bez wątpienia stanowiło instrument pozytywnie wpływający na zwiększenie sprzedaży towarów oraz niewątpliwie będzie miało charakter motywacyjny (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 grudnia 2010 r., nr IPPB1/415-882/10-4/ES).

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

W związku z tym można uznać, że wydatki które przedsiębiorca poniesie w związku z udzieleniem bonusu pieniężnego kontrahentom, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama