reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Jak należy rozliczyć koszty w spółce partnerskiej?

Wspólnicy mogą, w ramach umowy spółki partnerskiej, określić w jakim stopniu będą uczestniczyć w zyskach i stratach spółki. Problem może dotyczyć tego, jak te ustalenia przełożą się na ich obowiązki podatkowe.

Spółka partnerska

Regulacje dotyczące organizacji spółki partnerskiej znajdują się w ustawie z dnia 15 września 2000 roku kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), zwanej dalej kodeksem.

Spółka partnerska jest spółką osobową. Tworzą ją wspólnicy (partnerzy) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 i § 2 kodeksu).

To wspólnicy spółki a nie sama spółka podlega obowiązkowi odprowadzenia podatku dochodowego. Spółka partnerska nie jest podatnikiem podatku dochodowego ani od osób fizycznych, ani od osób prawnych. W świetle prawa oznacza to, że wspólnik spółki partnerskiej osiąga przychód oraz ponosi koszty.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka partnerska

Polecamy: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Aby prawidłowo ustalić dochód wspólników, powinno się w pierwszej kolejności obliczyć dochód podatkowy samej spółki, a następnie dokonać jego podziału na wspólników- proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach. Po ustaleniu przychodów podatnika, które przypadają na niego, podlegają one sumowaniu z pozostałymi jego przychodami, poza tymi, które łączeniu nie podlegają i są opodatkowane w sposób ryczałtowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w warszawie w wyroku z 14 czerwca 2011 roku (II FSK 325/10) podkreślił, że skoro zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 u.p.d.o.f przychody i koszty, a w konsekwencji i dochód spółki, rozliczane są bezpośrednio u każdego ze wspólników, w rezultacie, przyrost majątku spółki następujący w wyniku przekazania zysków spółki na powiększenie jej majątku lub też w wyniku wzrostu cen rynkowych - nie podlega odrębnemu opodatkowaniu.

Dodatkowe opodatkowanie wzrostu wartości majątku spółki byłoby powtórnym opodatkowaniem zysków już raz opodatkowanych, albo opodatkowanie faktycznie nieuzyskanych korzyści. Wzrost cen rynkowych majątku zostanie opodatkowany w momencie sprzedaży przez pozostałych w spółce wspólników.

Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach. Udział w stratach odbywa się w takim samym stosunku, co udział w zyskach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Ponadto umowa spółki może zawierać postanowienie o  zwolnieniu wspólnika (ale nie odnosi się to wszystkich łącznie wspólników) od udziału w stratach (art. 51 kodeksu).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama