Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy powinni zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
W przypadku pracy wykonywanej przy monitorach ekranowych pracodawcy mogą być zobowiązani do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok.
REKLAMA
Obowiązek taki powstaje, gdy:
1. pracownicy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy oraz
2. potrzebę stosowania okularów wykażą wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych przez lekarza w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.
/§ 2 pkt 4 i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia
1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych
w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973)/
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić pracownikom pracującym przy monitorach nie okulary, ale soczewki (szkła) kontaktowe. Ma to uzasadnienie, gdy skorygowanie wad wzroku przy pomocy okularów nie jest możliwe.
Zapewnienie pracownikowi tego rodzaju soczewek traktuje się wtedy na równi z zapewnieniem pracownikowi okularów korygujących wzrok.
REKLAMA
Przepisy nie określają formy zaopatrzenia pracowników w zalecone okulary. Wobec tego należy przyjąć, że do zapewnienia pracownikom okularów dochodzi zarówno, gdy
- okulary zakupi pracodawca (faktura wystawiona jest na pracodawcą) i przekaże je pracownikom, jak i gdy
- zakupu okularów dokonają pracownicy (faktura wystawiona na pracownika),
a pracodawca zwróci im na podstawie przedstawionych faktur poniesione wydatki.
Wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie pracownikom okularów
(w uzasadnionych przypadkach również soczewek) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, jako koszty pracownicze, do których poniesienia pracodawca zobowiązany jest na mocy przepisów prawa.
Polecamy: Okulary dla pracownika bez PIT
Prawo do kosztów przysługuje pracodawcy bez względu na formę zapewnienia pracownikom okularów. Jeśli w regulaminie pracy pracodawca postanowił, że finansuje zakup okularów do wysokości z góry określonej kwoty, koszty te nie mogą jednak przekroczyć ustalonego limitu.
Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?
Warto dodać, że zdaniem organów podatkowych okulary korekcyjne kupione przez przedsiębiorcę dla siebie nie mogą być kosztem podatkowym. Jest to bowiem wydatek o charakterze osobistym, który jest ponoszony z uwagi na stan zdrowia przedsiębiorcy. Osoba mająca wadę wzroku jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Bezpośrednim celem zakupu okularów jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat