Czy nabycie kabin dla palaczy zwiększa koszty uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Jak wynika z wydanych w dniu 18 sierpnia 2011 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego o numerach IPPB5/443-535/11-4/RS i IPPB5/423-535/11-5/RS, koszt zakupu zarówno kabin dla palaczy przeznaczonych dla pracowników, jak i dla klientów może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.
REKLAMA
Wynika to z faktu, że koszty poniesione zarówno na poprawę warunków pracy pracowników oraz poprawę standardu obsługi klientów, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz można uznać je za wydatki poniesione pośrednio w celu osiągnięcia przychodu.
Ponieważ kabiny te kosztują powyżej 3.500 zł i zakładany okres ich użytkowania zapewne zawsze jest dłuższy niż rok, to będą one uznane za środek trwały. W związku z tym wydatki poniesione na ich zakup będzie się zaliczać do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym taką kabinę jako kompletną i zdatną do użytku wprowadzono do ewidencji środków trwałych.
Zamontowanie takiej kabiny w wynajętym budynku/lokalu (nawet jak jest możliwość jej późniejszego odłączenia) wywołuje taki skutek, że łączne wydatki związane z jej zakupem i montażem są nakładem na stworzenie jednego środka trwałego określanego jako „inwestycja w obcym środku trwałym”.
Polecamy: Amortyzacja podatkowa
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA