reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Bez AC nie wrzucisz w koszty naprawy samochodu

Bez AC nie wrzucisz w koszty naprawy samochodu

Koszty naprawy uszkodzonego w wypadku drogowym samochodu mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy przedsiębiorca ma wykupioną dobrowolną polisę ubezpieczeniową autocasco (AC).

Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych (art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT) kosztami uzyskania przychodów nie są straty, jakie przedsiębiorca ponosi z tytułu utraty lub likwidacji samochodu, a także koszty remontów powypadkowych, w przypadku, gdy samochód nie podlegał dodatkowemu, nieobowiązkowemu ubezpieczeniu.

W przypadku, kiedy przedsiębiorca, który posiada AC, po zaistniałej szkodzie otrzymuje od ubezpieczyciela odszkodowanie, stanowi ono w całości przychód podatkowy. Wydatki zaś, jakie ponosi z tego tytułu rozliczone zostaną w kosztach podatkowych.

Wymóg dobrowolnego posiadania AC pozostaje obowiązujący w każdym przypadku – nie będzie miało znaczenia, z czyjej winy do wypadku doszło, bądź też, czy odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe trafiło do podatnika czy też bezpośrednio do wykonującego naprawę warsztatu samochodowego.

Odszkodowanie z AC nie zmienia VAT-u

Wątpliwości mogą się pojawić przy rozliczeniu podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy zastanawiają się często, czy będą musieli dokonać korekty wysokości VAT-u naliczonego, po tym, jak otrzymają odszkodowanie lub czy będą mieli prawo do odliczenia od VAT-u należnego podatku zawartego w koszcie naprawy, jeśli pokrył ją ubezpieczyciel.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym odliczenie podatku VAT jest nadal posiadanie wykupionego ubezpieczenia AC. Wypłata odszkodowania nie skutkuje koniecznością dokonania korekty podatku. VAT przedsiębiorca rozlicza nawet wtedy, gdy koszty naprawy pokrył ubezpieczyciel, a momentem rozliczenia podatku będzie miesiąc otrzymania faktury za powypadkową naprawę lub dwa kolejne miesiące. W przypadku gdy przedsiębiorca rozlicza VAT kwartalnie VAT z faktury za naprawę odliczy odpowiednio w kwartale jej otrzymania lub dwóch kolejnych kwartałach.

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

VAT 2013 - najważniejsze zmiany w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Właściciele przyczep wydatków nie rozliczą

Nie należy z rozpędu traktować, iż dla każdego innego rodzaju pojazdu zastosowanie będą miały zasady właściwe dla samochodu. Chodzi tu o przyczepy, traktory, kombajny i wszelkie inne pojazdy niebędące samochodem. W tej sytuacji, wydatki poniesione na remont uszkodzonych w wypadku pojazdów nie będącym pojazdami samochodowymi, przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć podatkowo nie zależnie od tego, czy wykupił dla takiego pojazdu wcześniej dobrowolne ubezpieczenie AC.

Warto jednak zauważyć, iż ustawodawca posługuje się w przepisach samym słowem "samochód", a co za tym idzie, prawo ujęcia wydatków związanych z powypadkową naprawą pojazdu w koszty uzyskania przychodu dotyczy zarówno posiadaczy samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama