REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urządzenie terenów zielonych może pomniejszyć przychód

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Urządzenie terenów zielonych może pomniejszyć przychód; park; plac zabaw
Urządzenie terenów zielonych może pomniejszyć przychód; park; plac zabaw

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wydatki na rewitalizację terenów zielonych są częścią wydatków ponoszonych na całą inwestycję, która będzie przynosić przychód, należy je uznać za koszt związany z uzyskaniem przychodu.

Tak orzekł WSA w Poznaniu w ustnym uzasadnieniu wyroku z 20 czerwca 2013 r., I SA/Po 271/13.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki osobowej, która na podstawie umowy z miastem nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami, w celu zrealizowania inwestycji centrum biurowego. Spółka zobowiązała się przekazania ukończonej inwestycji na rzecz miasta po zakończeniu okresu obowiązywania umowy.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała m.in., czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym wydatki poniesione przez nią na budowę ogólnodostępnego parku wraz ze ścieżkami, chodnikami, ogrodzeniami, ławkami, ekranami akustycznymi, placem zabaw, oświetleniem i systemem monitoringu na gruncie użyczonym przez miasto, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT w tej części, w jakiej jest on określany (przyporządkowany podatnikowi) proporcjonalnie do udziału w zysku posiadanym przez niego w spółce. Spółka chciała również wiedzieć, czy przedmiotowe wydatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia, czy też po zakończeniu budowy.

Uzasadniając swoje stanowisko podatnik wskazał, że w braku odpowiedniej infrastruktury na użyczonym gruncie w ogóle nie byłoby możliwe uzyskanie zgody miasta na realizację planowanej inwestycji. Wytworzone obiekty infrastrukturalne parku, (jak np. ciągi komunikacyjne - ścieżki i chodniki), będą ułatwiały dotarcie do centrum potencjalnym klientom, wpływając tym samym na generowane przez centrum przychody.

Z tego względu możliwe jest wskazanie związku między nakładami poniesionymi przez spółkę na budowę infrastruktury parku (również w razie jej późniejszego przekazania miastu), a planowanymi przychodami z realizowanej przez spółkę inwestycji komercyjnej. W zakresie momentu zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych podatnik wskazał, że powinny być ujęte w kosztach w momencie ich poniesienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności podatku oraz ograniczenie poboru zaliczek

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2014 - grzywny

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując na brak związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. W opinii organu spółka nie będzie czerpała korzyści finansowych z przeprowadzonych inwestycji.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego podatnik wniósł skargę do WSA.  Sąd uwzględnił ją, w ustnym uzasadnieniu wytykając organowi zbyt wąskie ujęcie „związku przyczynowo - skutkowego” między kosztem a przychodem. W opinii sądu przedmiotowe wydatki należało oceniać kompleksowo i uznać za część całej inwestycji, bowiem przeprowadzona rewitalizacja ma związek pośredni z przyszłym przychodem, który podatnik będzie uzyskiwać z wynajmu powierzchni centrum.

Wyrok nie jest prawomocny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA