Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy w kosztach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2015 r., ITPB4/4511-406/15/MP.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika, świadczącego usługi w zakresie przetwarzania danych i sporządzania specjalistycznych raportów. Ze względu na specyfikę branży, oraz dążenie do zapewnienia jak najwyższej jakości świadczonych usług, podatnik ponosi szereg wydatków na doskonalenie swoich kwalifikacji. W związku z tym podjął decyzję o podjęciu studiów II stopnia, w wyniku których uzyska międzynarodowy certyfikat ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), potwierdzający wysokie kompetencje w dziedzinie finansów i rachunkowości. Podatnik wskazał, ż uzyskanie dodatkowych kwalifikacji pozwoli mu w przyszłości na pozyskiwanie nowych projektów i klientów.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy wydatki ponoszone w związku z podnoszeniem kwalifikacji (takich jak czesne, opłaty egzaminacyjne i podręczniki) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że prawo takie mu przysługuje ze względu na niezaprzeczalny związek z przyszłym przychodem. Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu zastrzegając jedynie, że ciężar dowodu w zakresie związku ponoszonych wydatków z działalnością podatnika i przyszłym przychodem, spoczywa na podatniku.
Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat