reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy w kosztach podatkowych

Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy w kosztach podatkowych

W sytuacji gdy wiedza i doświadczenie nabyte w trakcie studiów będą wykorzystywane przez wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej w specjalistycznej branży wymagającej stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a kierunek studiów ma z prowadzoną działalnością bezpośredni związek, to należy uznać, że wydatki związane z dokształcaniem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2015 r., ITPB4/4511-406/15/MP.

Sprawa dotyczyła podatnika, świadczącego usługi w zakresie przetwarzania danych i sporządzania specjalistycznych raportów. Ze względu na specyfikę branży, oraz dążenie do zapewnienia jak najwyższej jakości świadczonych usług, podatnik ponosi szereg wydatków na doskonalenie swoich kwalifikacji. W związku z tym podjął decyzję o podjęciu studiów II stopnia, w wyniku których uzyska międzynarodowy certyfikat ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), potwierdzający wysokie kompetencje w dziedzinie finansów i rachunkowości. Podatnik wskazał, ż uzyskanie dodatkowych kwalifikacji pozwoli mu w przyszłości na pozyskiwanie nowych projektów i klientów.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy wydatki ponoszone w związku  z podnoszeniem kwalifikacji (takich jak czesne, opłaty egzaminacyjne i podręczniki) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że prawo takie mu przysługuje ze względu na niezaprzeczalny związek z przyszłym przychodem. Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu zastrzegając jedynie, że ciężar dowodu w zakresie związku ponoszonych wydatków z działalnością podatnika i przyszłym przychodem, spoczywa na podatniku.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Monitor Księgowego – prenumerata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama