| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Organizacja spotkania świątecznego (Wigilia, Wielkanoc) dla pracowników a koszt uzyskania przychodów

Organizacja spotkania świątecznego (Wigilia, Wielkanoc) dla pracowników a koszt uzyskania przychodów

Koszty organizacji spotkania świątecznego o charakterze motywacyjnym i integracyjnym dla pracowników podatnika, będą mogły być uznane za koszty podatkowe, gdyż mają związek z osiąganiem przychodów przez pracodawcę oraz zabezpieczeniem ich źródeł. Zaliczenie do kosztów podatkowych przedmiotowych wydatków powinno być poparte stosowną dokumentacją świadczącą o dominującym integracyjnym oraz motywacyjnym aspekcie spotkania. Konieczne jest dysponowanie nie tylko fakturami potwierdzającymi zakup towarów i usług, ale również dokumentami określającymi przebieg spotkania, np. program lub agendę, który wskazywałby na jego cel i charakter.

W okolicach Świąt Bożego Narodzenia wielu pracodawców planuje zorganizowanie dla swoich pracowników spotkania wigilijnego. W niektórych przedsiębiorstwach tego typu spotkania stały się tradycją, a ich przebieg obejmuje nie tylko wspólne kolędowanie i składanie życzeń bożonarodzeniowych oraz noworocznych, ale zakłada również przeprowadzenie różnego rodzaju gier i zabaw. W związku z organizacją spotkania wigilijnego pracodawca ponosi szereg kosztów, związanych głównie z zapewnieniem obsługi gastronomicznej, wynajęciem lokalu oraz przygotowaniem drobnych upominków. Podobne spotkania mają miejsce również z okazji Wielkanocy, czy innych świąt.

Rozstrzygając, czy koszty wygenerowane w związku z organizacją świątecznego spotkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na cel spotkania oraz krąg jego uczestników. Zasadniczo, uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z możliwością osiągnięcia przychodu, jak również prawidłowym udokumentowaniem. Należy ponadto pamiętać, że nie każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z uwagi na treść art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), może zostać zaliczony do kosztów podatkowych pracodawcy.

Podkreślić należy, że spotkania świąteczne kierowane są zazwyczaj do pracowników podatnika. Niekiedy jednak udział w organizowanym wydarzeniu mogą brać również członkowie ich najbliższej rodziny, tj. małżonkowie i dzieci bądź partnerzy życiowi pracowników.

Monitor Księgowego

W celu zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych, pracodawca powinien udowodnić, iż intencją przyświecającą organizacji spotkania wigilijnego czy wielkanocnego jest przede wszystkim zintegrowanie pracowników z zakładem pracy oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, a także zmotywowanie pracowników do efektywnego wykonywania powierzonych im obowiązków.

Działania mające na celu budowanie zespołu oraz usprawnienie wzajemnych relacji mogą bowiem przyczynić się do wydajności wykonywanej pracy, a tym samym zmierzają do osiągnięcia zysku w ramach działalności gospodarczej pracodawcy. Jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja indywidualna z 17.02.2014 r., znak ITPB3/423-559/13/PST): "z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie". W związku z tym, koszty organizacji spotkania świątecznego o charakterze motywacyjnym, w zakresie obejmującym pracowników podatnika, będą mogły być uznane za koszty podatkowe, gdyż mają związek z osiąganiem przychodów przez pracodawcę oraz zabezpieczeniem ich źródeł.

Zgodnie z ostatnio prezentowanymi poglądami, jako tzw. "koszty pracownicze" podatnik będzie miał prawo rozliczyć także te wydatki, odnoszące się do organizacji spotkania, które dotyczyć będą członków rodziny pracownika. Uczestnictwo rodzin pracowników w spotkaniach świątecznych sprzyja bowiem zapewnieniu dobrych relacji z pracodawcą oraz umocnieniu więzi łączących go z pracownikami (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2.10.2015 r., znak ILPB3/4510-1-338/15-2/KS).

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

W wydawanych interpretacjach podatkowych zauważyć można także pogląd, zgodnie z którym wydatki na organizację różnego rodzaju imprez integracyjnych, w tym również spotkań wigilijnych, czy wielkanocnych w części dotyczącej osób towarzyszących pracownikom niebędących członkami ich rodzin nie mogą zostać zakwalifikowane do kategorii kosztów podatkowych. Argumentacja przytaczana przez organy podatkowe opiera się wyłącznie na lakonicznym stwierdzeniu, iż wydatki te nie przejawiają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, co wyklucza możliwość uznania ich za koszty podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28.08.2015 r., znak IBPB-1-3/4510-128/15/AW). Rozróżnianie skutków podatkowych z uwagi na istnienie więzi rodzinnej pomiędzy pracownikiem a osobą mu towarzyszącą wydaje się jednak być zabiegiem sztucznym, wymagającym nadmiernej ingerencji pracodawcy w sprawy osobiste swoich pracowników.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »