REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacja spotkania świątecznego (Wigilia, Wielkanoc) dla pracowników a koszt uzyskania przychodów

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Organizacja spotkania świątecznego (Wigilia, Wielkanoc) dla pracowników a koszt uzyskania przychodów
Organizacja spotkania świątecznego (Wigilia, Wielkanoc) dla pracowników a koszt uzyskania przychodów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszty organizacji spotkania świątecznego o charakterze motywacyjnym i integracyjnym dla pracowników podatnika, będą mogły być uznane za koszty podatkowe, gdyż mają związek z osiąganiem przychodów przez pracodawcę oraz zabezpieczeniem ich źródeł. Zaliczenie do kosztów podatkowych przedmiotowych wydatków powinno być poparte stosowną dokumentacją świadczącą o dominującym integracyjnym oraz motywacyjnym aspekcie spotkania. Konieczne jest dysponowanie nie tylko fakturami potwierdzającymi zakup towarów i usług, ale również dokumentami określającymi przebieg spotkania, np. program lub agendę, który wskazywałby na jego cel i charakter.

W okolicach Świąt Bożego Narodzenia wielu pracodawców planuje zorganizowanie dla swoich pracowników spotkania wigilijnego. W niektórych przedsiębiorstwach tego typu spotkania stały się tradycją, a ich przebieg obejmuje nie tylko wspólne kolędowanie i składanie życzeń bożonarodzeniowych oraz noworocznych, ale zakłada również przeprowadzenie różnego rodzaju gier i zabaw. W związku z organizacją spotkania wigilijnego pracodawca ponosi szereg kosztów, związanych głównie z zapewnieniem obsługi gastronomicznej, wynajęciem lokalu oraz przygotowaniem drobnych upominków. Podobne spotkania mają miejsce również z okazji Wielkanocy, czy innych świąt.

REKLAMA

Autopromocja

Rozstrzygając, czy koszty wygenerowane w związku z organizacją świątecznego spotkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na cel spotkania oraz krąg jego uczestników. Zasadniczo, uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z możliwością osiągnięcia przychodu, jak również prawidłowym udokumentowaniem. Należy ponadto pamiętać, że nie każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z uwagi na treść art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), może zostać zaliczony do kosztów podatkowych pracodawcy.

Podkreślić należy, że spotkania świąteczne kierowane są zazwyczaj do pracowników podatnika. Niekiedy jednak udział w organizowanym wydarzeniu mogą brać również członkowie ich najbliższej rodziny, tj. małżonkowie i dzieci bądź partnerzy życiowi pracowników.

Monitor Księgowego

W celu zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych, pracodawca powinien udowodnić, iż intencją przyświecającą organizacji spotkania wigilijnego czy wielkanocnego jest przede wszystkim zintegrowanie pracowników z zakładem pracy oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, a także zmotywowanie pracowników do efektywnego wykonywania powierzonych im obowiązków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania mające na celu budowanie zespołu oraz usprawnienie wzajemnych relacji mogą bowiem przyczynić się do wydajności wykonywanej pracy, a tym samym zmierzają do osiągnięcia zysku w ramach działalności gospodarczej pracodawcy. Jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja indywidualna z 17.02.2014 r., znak ITPB3/423-559/13/PST): "z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie". W związku z tym, koszty organizacji spotkania świątecznego o charakterze motywacyjnym, w zakresie obejmującym pracowników podatnika, będą mogły być uznane za koszty podatkowe, gdyż mają związek z osiąganiem przychodów przez pracodawcę oraz zabezpieczeniem ich źródeł.

REKLAMA

Zgodnie z ostatnio prezentowanymi poglądami, jako tzw. "koszty pracownicze" podatnik będzie miał prawo rozliczyć także te wydatki, odnoszące się do organizacji spotkania, które dotyczyć będą członków rodziny pracownika. Uczestnictwo rodzin pracowników w spotkaniach świątecznych sprzyja bowiem zapewnieniu dobrych relacji z pracodawcą oraz umocnieniu więzi łączących go z pracownikami (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2.10.2015 r., znak ILPB3/4510-1-338/15-2/KS).

W wydawanych interpretacjach podatkowych zauważyć można także pogląd, zgodnie z którym wydatki na organizację różnego rodzaju imprez integracyjnych, w tym również spotkań wigilijnych, czy wielkanocnych w części dotyczącej osób towarzyszących pracownikom niebędących członkami ich rodzin nie mogą zostać zakwalifikowane do kategorii kosztów podatkowych. Argumentacja przytaczana przez organy podatkowe opiera się wyłącznie na lakonicznym stwierdzeniu, iż wydatki te nie przejawiają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, co wyklucza możliwość uznania ich za koszty podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28.08.2015 r., znak IBPB-1-3/4510-128/15/AW). Rozróżnianie skutków podatkowych z uwagi na istnienie więzi rodzinnej pomiędzy pracownikiem a osobą mu towarzyszącą wydaje się jednak być zabiegiem sztucznym, wymagającym nadmiernej ingerencji pracodawcy w sprawy osobiste swoich pracowników.


Zaliczenie do kosztów podatkowych przedmiotowych wydatków powinno być poparte stosowną dokumentacją. Przede wszystkim podatnik powinien zgromadzić dokumenty świadczące o dominującym integracyjnym oraz motywacyjnym aspekcie spotkania (zob. interpretację indywidualną Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu z 13.02.2015 r., znak ILPB3/423-610/14-4/JG). Dlatego też konieczne jest dysponowanie nie tylko fakturami potwierdzającymi zakup towarów i usług, ale również dokumentami określającymi przebieg spotkania, np. program lub agendę, który wskazywałby na jego cel i charakter.

Aleksandra Kołc, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA