REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki na studia doktoranckie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względu na presję konkurencji i wymagania klientów pogłębianie wiedzy z zakresu swojej specjalizacji zawodowej jest bezpośrednio związane z jakością wykonywania usług. Uzyskanie tytułu naukowego w dziedzinie, którą zajmuje się na co dzień wyróżnia przedsiębiorcę na rynku pracy i przyciąga klientów, co przekłada się na zwiększenie dochodów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby  Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 września 2016 r. (nr IPPB1/4511-854/16-3/AM).

Autopromocja

O interpretację wystąpił podatnik, który od kilku lat wykonuje zawód radcy prawnego w formie spółki partnerskiej radców prawnych i adwokatów. Świadczy w ramach spółki pomoc prawną, polegającą m.in. na reprezentowaniu interesów klientów w postępowaniach przed sądem, udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu dokumentów prawnych. Ponadto kieruje praktyką spółki skierowaną na świadczenie usług prawnych dla organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń.

Mając na uwadze korporacyjny obowiązek dokształcania (art. 14 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego), potrzebę podnoszenia swoich umiejętności oraz presję konkurencyjną na rynku usług prawnych i wymagania klientów, a także chęć pogłębiania specjalizacji zawodowej w zakresie prawa cywilnego oraz z dziedziny funkcjonowania organizacji pozarządowych, od 2014 r. ów radca odbywa niestacjonarne studia doktoranckie z zakresu prawa. Ponadto radca jest doktorantem z opieką naukową w Katedrze Prawa Cywilnego, doktorat wykonuje z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Czesne wynosi 7 500 zł za rok studiów. Dotychczas radca poniósł wydatki tytułem czesnego za I i II rok studiów w łącznej kwocie 15 000 zł. Opłaty te zaliczył do kosztów uzyskania przychodu z działalności prowadzonej w ramach wyżej opisanej spółki partnerskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko to uzasadnione jest zbieżnością materii studiów doktoranckich z przedmiotem prowadzonej przez wnioskodawcą w ramach spółki partnerskiej działalności. Uzyskane podczas studiów doktoranckich wiedza i kompetencje mają bezpośrednie przełożenie na usługi, które wnioskodawca świadczy w ramach prowadzonej działalności. Fakt ten wykorzystuje również w celach promocyjnych w kontaktach z klientami oraz na stronie internetowej swojej Kancelarii.

W interpretacji indywidualnej z 19 września 2016 r. (nr IPPB1/4511-854/16-3/AM) Dyrektor Izby  Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Organ podatkowy przypomniał, że możliwość zaliczenia wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest zatem od łącznego spełnienia trzech przesłanek, a mianowicie:

1)      koszty te muszą być faktycznie poniesione

2)      poniesienie kosztów musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodów (zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów)

3)      musi istnieć związek między poniesionym kosztem i przychodem

Mając na uwadze, iż wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o PIT, zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem organu podatkowego podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie zawodowe niewątpliwie wpływa na konkurencyjność wnioskodawcy i prowadzonej przez niego spółki na rynku, usług prawnych oraz rozszerza krąg klientów, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie przychodów. Obecnie na rynku usług prawniczych jest ogromna konkurencja, a rozwijanie specjalizacji i uzyskiwanie dodatkowych kompetencji jest niezbędne, wyróżniając radcę prawnego (spółkę partnerską) na tym rynku, zapewniając atrakcyjność wizerunkową przyciągając klientów, pozwalając świadczyć usługi o wyższym standardzie i jakości.

Podsumowując, poniesione przez wnioskodawcę wydatki na niestacjonarne studia doktoranckie - wpłaty tytułem czesnego za odbywane studia - stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT.

 Opracowała Iga Kucharska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA