reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem

Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem

Rekompensata wypłacona kontrahentowi z tytułu niewywiązania się z umowy nie jest automatycznie kosztem podatkowym. Podatnik musi wykazać, że w tym konkretnym przypadku poniesienie wydatku przełoży się na osiągane przychody, zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła.

Tak orzekł NSA w wyroku z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 2152/14.

Niestety dla podatników, rekompensaty wypłacane przez podatników kontrahentom z tytułu poniesionych przez nich strat często nie są uważane za koszty podatkowe przez fiskusa. Stanowiska fiskusa nie zmienia nawet to, że wypłata danego świadczenia była podyktowana próbą minimalizacji strat i służyła zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów (tak w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 stycznia 2016 r., sygn. ILPB3/4510-1-499/15-4/EK). Niestety dla podatników, coraz częściej takie stanowisko podzielają też sądy administracyjne (np. takie stanowisko zajął NSA w orzeczeniu z 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 308/14).

Rzadziej można ostatnio spotkać korzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym rekompensaty czy kary umowne to działania służące minimalizacji strat, które można zaliczyć do kosztów podatkowych (tak w wyroku WSA w Warszawie z 30 września 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3810/14). Z kolei w wyroku NSA z 27 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2192/11) sąd uznał, że zapłata odszkodowania/kary umownej, w sytuacji gdy daje to widoki na większe przychody w przyszłości, pozwala uznać je za koszt podatkowy.

Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)

Jak widać z przytoczonych przykładów, wypłata rekompensat z tytułu niewywiązywania się z umowy jest związana z ryzykiem podatkowym, że nie zostaną one uznane za koszt podatkowy. Aby było to możliwe, należy udokumentować, że wypłata odszkodowania determinuje zawarcie dalszych kontraktów i tym samym uzyskiwanie przychodów w przyszłości. Rozwiązaniem może być także rezygnacja w umowach z rekompensat. W zamian za to w umowie można ustalić ceny, których wysokość będzie zależna od osiągnięcia ustalonego poziomu sprzedaży. Poprawność takiego rozwiązania należy jednak potwierdzić, występując z wnioskiem o interpretację podatkową.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem podatkowym – wyrok NSA" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama