| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki poniesione na za zakup pakietów medycznych jako koszt uzyskania przychodu

Wydatki poniesione na za zakup pakietów medycznych jako koszt uzyskania przychodu

Wydatki na zakup pakietów medycznych, które następnie udostępniane są pracownikom, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, także w części przypadającej na członków rodzin pracowników, gdyż spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a przy tym nie zostały wymienione w katalogu z art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 września 2016 r., IBPB-1-1/4510-229/16-1/EN.

Sprawa dotyczyła spółki, która oferuje swoim pracownikom opiekę medyczną na podstawie umowy zawartej z firmą medyczną świadczącą usługi w tym zakresie. Opieką medyczną objęci zostają również członkowie najbliższej rodziny pracowników. Spółka zalicza część pakietu obejmującego opiekę medycyny pracy i opiekę profilaktyczną do kosztów uzyskania przychodów. Cześć przypadająca na rzecz członków rodzin pracowników nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy wydatki poniesione przez spółkę na zakup pakietów medycznych, w części dotyczącej świadczeń medycznych dla członków rodziny pracownika, stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Koszty w PIT i CIT 2017 - limit płatności gotówkowych

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że wykupywanie pakietów medycznych, wpływa na zwiększenie motywacji pracowników budując lojalność wobec pracodawcy, co skutkuje większą efektywnością oraz mniejszą rotacją pracowników. Wykupywane przez spółkę pakiety medyczne przyczyniają się w sposób pośredni do zwiększenia dochodów rodzin usuwając konieczność wydawania środków z budżetu domowego na prywatną opiekę medyczną. Po trzecie wykup przez pracodawcę pakietów medycznych znacznie wpływa na absencję pracowników oraz zdecydowanie krótszy okres jej trwania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika w całości za prawidłowe.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wybór przepisów

Art. 15. Ustawy o CIT

1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Stanisław Kędzierski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »